Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie roletami Aluprof z Raspberry PI

kolargol22 04 Lis 2016 11:13 5043 34
  • #1 04 Lis 2016 11:13
    kolargol22
    Poziom 3  

Witam,

Posiadam 3 rolety firmy Aluprof które w tej chwili obsługuję bezprzewodowo za pomocą pilota DC306 (https://e-rolety.eu/pl/aluprof-yooda-dc306-pilot-5-kanalowy.html). Rolety mają już odbiornik radiowy - mniemam działający na częstotliwości 433Mhz (np.: http://www.fill.com.pl/!data/attachments/Inst...ramowania%20silownikow%20DM%20serii%20R.pdf)..

To co chciałbym zrobić to: podłączyć do mojego raspbery PI, moduł RF (np. któryś z tych: https://botland.com.pl/105-moduly-radiowe),, i za jego pomocą sterować roletami. I tu mam swoje pytania:

- czy to w ogóle zadziała?
    - jak się odbywa sterowanie z poziomu kompa takimi modułami?
    - jak podsłuchać sygnały wysyłane przez pilota - tak żebym póżniej taki moduł odpowiednio zaprogramował

moim celem jest napisanie pluginu do homebridge. Każda pomoc mile widziana,

dzieki.

• #2 04 Lis 2016 12:57
    michcior
    Poziom 29  

Oj! Bez precyzyjnej dokumentacji odnośnie tego co się nadaje to marne szanse:
    Jest kilkanaście kombinacji parametrów nadawania danych w paśmie 433:
    - modulacja, np: OOK / FSK
    - kanał
    - symbol-rate
    A do tego protokół czyli jak już będziesz wiedział jak działa RF to jeszcze zrozumienie danych. Ja bym taką komunikację zaszyfrował, żeby właśnie przed podsłuchanie nie włamać się sąsiadowi a Ty dokładnie to robisz. Może się mylę i jest to proste? Jeśli tak to chyba sobie jaja robią z tym pilotem.

• #3 04 Lis 2016 13:07
    kolargol22
    Poziom 3  

nie zdziwiło by mnie gdyby to nie było szyfrowane. Znalazłem http://zenpro.pl które powinno sterować roletami (koszt ~800zł) ale z rpi można to zrobić pewnie 10x taniej i bardzie "opensource". Z tego co wiedzę tam "paruje" się tego hub-a - czyli teoretycznie powinno dać sie to zrobić z jakimkolwiek innym RF - ale mogę się mylić :)

• #4 04 Lis 2016 13:29
    michcior
    Poziom 29  

RF, jak już pisałem to są dwie warstwy. Jedna - nośna RF druga protokół. Sam fakt, że jest to w paśmie 433 nic nie daje, bo jak napisałem jest kilkanaście kombinacji. A parowanie, szyfrowanie, format danych zabezpieczenia to już protokół. Każdy producent robi swój wynalazek. Naprawdę, wątpię czy da się to przechwycić. Można zrobić samemu, no ale trochę czasu to zajmie, W sumie moduł transceivera RF to ok 10zł, jakiś procek i tyle.

• #5 04 Lis 2016 15:40
    krzysiek_krm
    Poziom 29  

Witam,
    można się pobawić we wsteczną inżynierię i nasłuchiwać tych pilotów a następnie dopasowywać kanały, modulacje, itp, itd, kupa roboty, możliwe, że bez efektu, jeżeli stosowane są jakieś zmienne kody (chociaż w roletach to chyba mało prawdopodobne).
    Myślę, że znacznie prościej będzie podmienić układ radiowy w sterowniku rolety na własny (do wyboru do koloru). Podejrzewam, że ten radiowy układ w sterowniku rolety jest raczej prosty, to w sumie nie jest celownik do bomby atomowej (z całym szacunkiem dla rolety). Możliwe, że jest tam kilka dwustanowych sygnałów, które sterują silnikami tej rolety. W najgorszym wypadku jest tam jakiś mikroprocesor, który jakimś łączem (pewnie szeregowym) komunikuje się z układem radiowym, takie łącze jest znacznie łatwiej "podsłuchać" niż tor radiowy.
    Chyba, że taki wariant nie jest możliwy, na przykład z powodu gwarancji.

Pozdrawiam

• #6 04 Lis 2016 20:51
    Eagle
    Poziom 23  

Wtórz oryginalnego pilota i podaj oznaczenie scalaka wewnątrz. Na tej podstawie można dużo wywnioskować o transmisji.

• #7 06 Lis 2016 11:20
    krzbor
    Poziom 14  

Widzę dwa rozwiązania - przeróbka oryginalnego pilota, po prostu podłączenie się pod styki przycisków i sterowania nimi. Rozwiązanie to nie wymaga "rozgryzania" transmisji. Drugie rozwiązanie, to zamiana odbiornika w rolecie na układ oparty o moduł ESP-01 lub ESP-12. Od razu otrzymamy możliwość sterowania roletami poprzez WiFi.

• #8 07 Lis 2016 12:15
    kolargol22
    Poziom 3  

interesująca propozycja z tym podpięciem się pod styki sterujące pilota - możesz dać przykład za jakiegoś DIY? Oczywiście chcę to wszystko podpiąć pod rpi.

• #9 07 Lis 2016 18:44
    krzbor
    Poziom 14  

Nie mam przykładu, ale rozwiązań jest wiele. Najprostsze - przekaźnik małej mocy (choć to nieeleganckie rozwiązanie). Ciekawe może być użycie transoptora. Dioda zwykle nie wymaga wzmacniacza (może być sterowana z uP), a tranzystor wystarczy wpiąć w miejsce styków pilota. W obu przypadkach mamy separację galwaniczną, a pilot można zasilać z oryginalnej baterii.

• Pomocny post
    #10 17 Lis 2016 00:30
    marek2k
    Poziom 11  

Z tego co sprawdziłem RFLink Gateway obsługuje rolety z pilotem DC306.
    Potrzebujesz tylko Arduino Mega2560 oraz nadajnik/odbiornik na 433Mhz. Wszystko jest opisane na stronie projektu RFLink.

Jako kontrolera możesz użyć Domoticza zainstalowanego na RaspberryPi.

• #13 18 Lis 2016 09:17
    kolargol22
    Poziom 3  

kupiłem. Będę dawał znać jak dojdzie i czy dziala. Zastanawia mnie kwestia parowania z silnikami. Do rflinka jest też już plugin do homebridge (homekit, siri) https://github.com/mlaurijsse/homebridge-rflink tak więc wygląda na to że wszystkie klocki się składają.

• #14 25 Lis 2016 13:01
    kolargol22
    Poziom 3  

przesyłka przyszł wczoraj. Wieczorem lutowałem i instalowałem oprogramowanie - melduje że działa wspaniale. Od dzisiaj mogę rano się obudzić i powiedzeć Siri żeby otworzyła rolety w całym domu. :) dzięki za tą podpowiedź.
    Aha - jakby ktoś się kiedyś z tym męczył to podpowiadam że prawidłowym pluginem dla homebridge jest homebridge-edomoticz

• #15 11 Gru 2016 00:26
    tuvok7
    Poziom 5  

Mógłbyś napisać więcej szczegółów jak całość działa? Rozumiem, że arduino ma zainstalowany soft RFLink'a ale w jaki sposób Raspberry komunikuje się z Arduino? Przez WiFi czy po kablach? Jak wygląda "parowanie" rolet z Domoticzem albo RFLinkiem na Arduino? Udaje się nasłuchiwać kodów wysyłanych przez pilota?
    Sam męcze się z nasłuchiwaniem pilota od moich rolet już jakiś czas z beznadziejnym skutkiem. Tyle że cały czas próbóje przez moduły 433Mhz podpinane bezpośrednio do Raspberry Pi. Z nieznanych przyczyn taki moduł potrafi nasłuchać chińskie piloty nadające na 433Mhz ale nie potrafi nasłuchać pilota do mojej rolety czy do bramy garażowej mimo, że obaj producenci twierdzą że ich sprzęt działa na 433Mhz.

• #16 11 Gru 2016 09:18
    kolargol22
    Poziom 3  

tuvok7 napisał:
    Mógłbyś napisać więcej szczegółów jak całość działa? Rozumiem, że arduino ma zainstalowany soft RFLink'a ale w jaki sposób Raspberry komunikuje się z Arduino? Przez WiFi czy po kablach? Jak wygląda "parowanie" rolet z Domoticzem albo RFLinkiem na Arduino? Udaje się nasłuchiwać kodów wysyłanych przez pilota?
    Sam męcze się z nasłuchiwaniem pilota od moich rolet już jakiś czas z beznadziejnym skutkiem. Tyle że cały czas próbóje przez moduły 433Mhz podpinane bezpośrednio do Raspberry Pi. Z nieznanych przyczyn taki moduł potrafi nasłuchać chińskie piloty nadające na 433Mhz ale nie potrafi nasłuchać pilota do mojej rolety czy do bramy garażowej mimo, że obaj producenci twierdzą że ich sprzęt działa na 433Mhz.

Arduino jest podłączone do Rpi za pomocą kabla USB. Do arduino wpięta jest karta RFLink z nodo shop. W rpi dostępna jest pod /dev/ttyACM0 i tam też całe sterowanie jest robione (np. u mnie to domoticz). Jeśli masz sprzęt który nie jest obsługiwany przez firmware możesz napisac do kolesi od rflinka (tutaj info o debugowaniu sprzętu który nie jest obsługiwany: http://www.nemcon.nl/blog2/development) i oni ten sprzęt chętnie dodadzą :)
    Jeśli chodzi o parowanie to jedyne co musiałem zrobić to nacisnąć przycisk góra lub dół na pilocie i to wszystko - domoticz sam "parował" - ale moje rolety są obsługiwane (brelmotor). Resztę jeśli chodzi o soft moge podać na życzenie (konfiguracja itp).

Dodaje załącznik jak to u mnie jest podłączone

• #17 11 Gru 2016 16:08
    tuvok7
    Poziom 5  

Dzięki za info. Czyli używasz tego pakietu z nodo shop?
    https://www.nodo-shop.nl/en/rflink-gateway/127-rflink-arduino-antenna.html
    Mam rolety Portos z tego co się zorientowałem to pilot do nich to DC93, którego wprost na liście wspieranego sprzętu RFLink nie ma, ale piszą, że "wiele innych" więc mam nadzieję, że też się łapie na to

Dodano po 3 [godziny] 16 [minuty]:

Tak sobie jeszcze czytam o potrzebnych komponentach całej układanki i jednego jeszcze nie rozumiem - po co pomiędzy odbiornikiem a Arduino ta płytka PCB RFLink? Na początku wydawało mi się to sensowne i konieczne do działania softu RFLinka na Arduino, dopóki nie przeczytałem na ich stronie (http://www.nemcon.nl/blog2/wiring) o różnych odbiornikach i sposobach łączenia ich z Arduino. W szczególności dla komponentu Aurel opisane jest z którymi GPIO Arduino należy je połączyć BEZPOŚREDNIO - bez żadnej płytki PCB. Więc po co ta płytka w zestawie na nodo-shop? Co ona wnosi?

• #18 11 Gru 2016 23:54
    marek2k
    Poziom 11  

tuvok7 napisał:
    Tak sobie jeszcze czytam o potrzebnych komponentach całej układanki i jednego jeszcze nie rozumiem - po co pomiędzy odbiornikiem a Arduino ta płytka PCB RFLink? Na początku wydawało mi się to sensowne i konieczne do działania softu RFLinka na Arduino, dopóki nie przeczytałem na ich stronie (http://www.nemcon.nl/blog2/wiring) o różnych odbiornikach i sposobach łączenia ich z Arduino. W szczególności dla komponentu Aurel opisane jest z którymi GPIO Arduino należy je połączyć BEZPOŚREDNIO - bez żadnej płytki PCB. Więc po co ta płytka w zestawie na nodo-shop? Co ona wnosi?

Płytka nie jest konieczna. Możesz podłączyć moduły radiowe przewodami pod piny GPIO Arduino w/g opisu ze strony http://www.nemcon.nl/blog2/wiring, wgrać oprogramowanie RFLink do Arduino i wszystko powinno działać.

• #19 12 Gru 2016 21:51
    tuvok7
    Poziom 5  

OK, dzięki za podpowiedzi. Arduino zamówione na ebay'u, sporo taniej niż w nodo shop, nadajniki i odbiorniki na 433MHz miałem już wcześniej zakupione różnorakie i w różnych cenach, ale nie mogłem ich zmusić do współpracy z pilotem od Portosa za pomocą Raspberry Pi. Mam nadzieję, że RFLink rozwiąże tutaj problem, dam znać jak uda mi się zestawić wszystko z Arduino

• #20 08 Sty 2017 18:37
    tuvok7
    Poziom 5  

Tylko informacyjnie - melduję że wszystko udało się zgodnie z planem bez najmniejszego problemu. Rolety Portosa współpracują z RFLinkiem posadzonym na Arduino Mega 2560 i wszystko śmiga aż miło.
    Ostatecznie zmontowałem nieco inny zestaw niż opisywany wyżej, mianowicie - zrezygnowałem z dodatkowej płytki PCB do Arduino oraz modułu Aurel. Zamiast Aurel użyłem zakupionego kiedyś na ali taniego zestawu WL101 + WL102 (433MHz) dostępnego np. tutaj: https://goo.gl/ZrRJx0 za niecałe 2$. Muszę przyznać że bardzo pozytywnie zaskoczył mnie nadajnik WL102 swoim zasięgiem na dołączonej małej antence - bez problemu obsługuje rolety pomiędzy stropami w całym budynku, nawet lepiej niż oryginalny pilot Portosa, który nie zawsze sobie radził pomiędzy piętrami.
    Domoticza posadziłem na Banana Pi połączonego z Arduino przez USB. Jeśli ktoś nie chce inwestować w Raspberry czy Banana Pi (to najdroższy element całego zestawu) to równie dobrze może posadzić Domoticza na starym laptopie i podpiąć Arduino z RFLinkiem przez USB - sprawdzałem na starym Windowsie, działa świetnie.
    Podsumowując - z całego zestawu najważniejszy i najdroższy jest Arduino Mega - 7$. Nadajniki/odbiorniki nawet te najtańsze współpracują bez problemu a wszystko dzięki RFLinkowi - te same komponenty podłączone bezpośrednio do Raspberry Pi nie chciały współpracować z moimi roletami mimo bardzo wielu prób i różnych konfiguracji.
    Jeszcze raz dzięki wszystkim za wątek i sposób rozwiązania problemu, z którym męczyłem się od dłuższego czasu :) W razie pytań służę pomocą

• #21 26 Mar 2017 18:32
    nawasaqi
    Poziom 12  

tuvok7 napisał:
    ...W razie pytań służę pomocą

To ja mam pytanie bo nie ogarniam tego za bardzo mam w domu rolety i nie mam pilota do nich ale chciałem sobie zrobić automatyczne sterowanie... poszperałem trochę i znalazłem projekt RFLINK GETAWAY. Kupiłem sobie wszystkie potrzebne rzeczy złożyłem odpaliłem i coś nie tryb mi.... ;(

Centralkę mam tego typu...:
    Sterowanie roletami Aluprof z Raspberry PI Sterowanie roletami Aluprof z Raspberry PI

Znalazłem instrukcję do niej:
    http://faher.pl/pliki-do-pobrania/doc_view/22...-przelacznika-z-wbudowanym-odbiornikiem-dc282

Dodałem ładnie sprzęt

W logach:

Ale niestety w urządzeniach nie mam nic ;(
    I nie wiem co dalej zrobić by mieć sterowanie roletami zrobione ...

Jakby mi ktoś pomógł byłbym wdzięczny....

• #22 27 Mar 2017 08:57
    tuvok7
    Poziom 5  

To co pokazałeś na zdjęciu to nie centralka tylko przycisk do sterowania roletą działający w dwóch trybach - ręcznym i na paśmie 433MHz, mam podobne. RFLink i Domoticz świetnie współpracują z tego typu urządzeniami pod warunkiem, że znają kanał na którym przycisk jest zaprogramowany. Żeby poznać kanał, RFLink nasłuchuje i powiadamia w przypadku wykrycia sygnału na danej częstotliwości. A zatem bez pilota będzie to bardzo trudne o ile w ogóle możliwe. Pilota potrzebujesz tylko na chwilę, aby zaprogramować manualne przyciski na tej "centralce" (jak to nazwałeś) i sparować z nimi RFLinka. Później pilot będzie zbędny.
    Bez pilota można kombinować próbując programować przyciski wysyłając do nich sygnał bezpośrednio przez RFLinka, ale tutaj nie mam żadnych doświadczeń więc nie pomogę. Spróbuj poszukać informacji o wysyłaniu losowego kodu na 433 przy użyciu RFlinka, bo do tego się to w rzeczywistości sprowadza w tym przypadku. Jednak tak jak napisałem - dużo prościej pożyczyć od kogoś pilota na kilka godzin

• #23 27 Mar 2017 10:48
    nawasaqi
    Poziom 12  

Ok dzięki za odpowiedź... podjadę do sklepu co kupowałem rolety i kupie sobie tego pilota i potem oddam ;)
    Tylko pytanie jaki mam pilot kupić jednokanałowy wystarczy czy 15 kanałowy ?? Bo chcę mieć możliwość sterowania każdą roletą niezależnie.
    DC90 jest jednokanałowy DC94 piętnastokanałowy.

• #24 27 Mar 2017 10:54
    tuvok7
    Poziom 5  

Oczywiście 15-kanałowy :) Jednokanałowym będziesz mógł sterować tylko jedną roletą, przy 15-kanałowym na każdym kanale programujesz osobno każdą roletę. No i zakładam, że rolet masz nie więcej niż 15 i do każdej rolety jest podłączony taki przycisk jak wysyłałeś w pierwszym poście. Bo jeśli ten przycisk jest podłączony tylko do jednej rolety i ktoś Ci to sprzedał jako "centralkę" to niestety innych rolet tym nie wysterujesz. Alternatywnie rolety Portosa mogą mieć odbiornik 433 wbudowany w silnik rolety i wtedy tego typu przycisk nie jest potrzebny

• #25 27 Mar 2017 11:33
    nawasaqi
    Poziom 12  

Sorki za złe nazewnictwo z tą "centralką" gdzieś na jakiejś stronie to przeczytałem i tak się za mną ciągnie co jest błędne....
    A wracając do rolet tak do każdej rolety mam taki przycisk do sterowania także łącznie mam ich 10 także taki pilot powinien załatwić sprawę.
    Teraz jeszcze odnośnie tego pilota rozumiem że najpierw programuję sobie pilota z odbiornikiem czyli przyciskiem i po zaprogramowaniu powinien mi już wykrywać RFLINK sygnał z gniazdek czy muszę jeszcze jakąś procedurę zastosować ??

• #26 09 Kwi 2017 22:22
    tuvok7
    Poziom 5  

Sorry, dopiero dostałem powiadomienie o odpowiedzi :)
    Tak, musisz zrobić tak jak napisałeś - zaprogramować pilota z każdym odbiornikiem a następnie wykryć odopowiednie kanały w RFLink-u. RFLink podłączony do Domoticza automatycznie informuje o każdym "ruchu w eterze" na częstotliwości nasłuchiwanej (433MHz) więc odpowiednie urządzenia podsłuchane przez RFLinka znajdziesz od razu w Domoticzu w zakładce Setup -> Devices

• #27 20 Kwi 2017 22:05
    nawasaqi
    Poziom 12  

Mam pytanie jeszcze ogarnąłem to wszystko jednak pilot był potrzebny i od razu wykryło rolety... Ale mam inne pytanie w domoticz mam zwiń/rozwiń rolety a czy istnieje jakiś magiczny sposób żeby było stop rolty czyli mam w połowie rolety i chce je zastopować czy domoticz tego nie przewiduje??

• #28 20 Kwi 2017 22:41
    tuvok7
    Poziom 5  

nawasaqi napisał:
    Mam pytanie jeszcze ogarnąłem to wszystko jednak pilot był potrzebny i od razu wykryło rolety... Ale mam inne pytanie w domoticz mam zwiń/rozwiń rolety a czy istnieje jakiś magiczny sposób żeby było stop rolty czyli mam w połowie rolety i chce je zastopować czy domoticz tego nie przewiduje??

Też trochę się tego naszukałem :) Domoticz przewiduje to, ale jest to wyjątkowo nieintuicyjnie rozwiązane - trzeba ustawić typ przełącznika (rolety) na "Venetian Blinds EU". Tylko ten typ ma dodatkowy przycisk STOP., który można nacisnąć w połowie opuszczania/podnoszenia rolety.
    Niestety nie znalazłem możliwości otwierania rolety na predefiniowaną wartość, np. 25% ale to raczej niemożliwe bo Domoticz musiałby wiedzieć jaką masz wysokość okna i jak szybko obraca się silnik rolety a to są pewnie wartości inne dla każdego. Ale myślę że skrypt LUA załatwiłby tutaj sprawę, tylko ja póki co tego nie potrzebowałem.

• #29 21 Kwi 2017 14:08
    nawasaqi
    Poziom 12  

Ok dzięki wielkie ;) Dzisiaj spróbuję zaprogramować sobie jeszcze każdą roletę z osobna na inny kanał tak by sterować każdą roletą.
    Bo widziałem że jest możliwość utworzenia grup i spróbować pogrupować rolety jako wszystkie i np. na kierunki świata ciekawe czy zda to egzamin ;)
    No i wczoraj tak pomyślałem że zrobię sobie od razu sterowanie bramy garażowej bo mam wyprowadzenie tak bym mógł ręcznie przełącznikiem sterować. I wymienię go sobie na taki z radiem np. DC282 tak bym mógł tak samo sterować nim przez wifi ;)
    Stacja pogodowa też rozpoznał, kamery także kombinuję co by tu jeszcze podłączyć a z chin już idą mi przełączniki do światła ;)
    Apke na telefon ściągnąłem wszystko ładnie OpenVPN spiąłem i teraz mam dostęp do wszystkiego.

• #30 21 Kwi 2017 18:12
    tuvok7
    Poziom 5  

nawasaqi napisał:
    No i wczoraj tak pomyślałem że zrobię sobie od razu sterowanie bramy garażowej bo mam wyprowadzenie tak bym mógł ręcznie przełącznikiem sterować. I wymienię go sobie na taki z radiem np. DC282 tak bym mógł tak samo sterować nim przez wifi

Ze sterowników wifi mogę polecić Sonoff'a (https://www.itead.cc/sonoff-wifi-wireless-switch.html) jest  śmiesznie tani i niewiarygodnie wszechstronny. Zresztą mają też przełączniki od światła w standardzie EU (sterowanie przez wifi lub 433.
    Też bym chciał przez OpenVPN móc się dostać ale niestety nie mam zewnętrznego IP dlatego pozostaje mi pałowanie się z niestabilnym MyDomoticz, który raz działa raz nie działa :(

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME