Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Signal A6030 - Centrum Łodzi a antena pokojowa

PLukowiak 04 Nov 2016 20:57 3138 29
Ochrona Domu
    PLukowiak
    Level 9  
    Witajcie.
    Jako że tv już stoi w nowym mieszkaniu, przydałoby się, aby można było coś na nim oglądać :D mam zamiar zakupić antenę pokojową Signal A6030 -

https://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-pokojowa-DVB-T-Signal-ze-wzmacniaczem/7

jednakże nie mam pewności czy poradzi sobie z odbiorem kanałów.
    Moja lokalizacja (mieszkanie na 4 piętrze, budynek 5 piętrowy) oraz pobliskie nadajniki:

http s::dvbsklep.pl/pl/p/Antena-pokojowa-DVB-T-Signal-ze-wzmacniaczem/7
    Tu wpisałeś ten sam link co powyżej
    Mod. Irekr

Nadmienię że dotychczas oglądałem tv na laptopie poprzez tuner Cabletecha na USB i dołączoną "śmieszną" antenkę, która wystawiona na parapet w konkretne miejsce pozwoliła na odbiór zarówno TVN, Polsatu jak i TVP1 HD (choć zdarzały się przycięcia).
  • Ochrona Domu
    User removed account
    User removed account  
    PLukowiak
    Level 9  
    Widać już skąd ten poziom nabity - z bezsensownych odpowiedzi.... Normalnego użytkownika zaraz by zbanowali za coś takiego, Ty masz widzę jakieś specjalne warunki -.-

Może ktoś bardziej kompetentny się wypowie w temacie?

Chodzi mi po prostu o to czy pomimo takiego zabudowania jakim jest centrum Łodzi wystarczy taka antena o takiej mocy?
    User removed account
    User removed account  
    Darek.S
    Level 33  
    PLukowiak wrote:
    Ty masz widzę jakieś specjalne warunki -.-

Doszły też mnie takie słuchy :wink:

Dodano po 5 [minuty]:

A jesli na parapecie miałes odbiór to i ta Signal powinna cos tam odebrać. 5-te piętro to zawsze lepiej niż parter. Pokojowa antena jednak nigdy nie była dobrym rozwiązaniem, Juz lepiej przykręcić choćby do ościeżnicy jakiś uchwyt i wystawić mała antenke na zewnątrz
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Panowie, kultura obowiązuje...

@PLukowiak: faktycznie na ten temat jest co najmniej tysiąc postów o podobnej tematyce: czy antena pokojowa ze wzmacniaczem będzie działać?

W warunkach ścisłej zabudowy - nie ma żadnej reguły czy utartych zasad. Masz spore szanse na prawidłowy - w miarę! - odbiór MUX3, natomiast reszta to loteria.
    Generalna zasada: nie stosuje się żadnych anten ze wzmacniaczami, jeżeli do najbliższego nadajnika mamy mniej niż kilka a czasami kilkanaście kilometrów. Nie opisujesz gdzie dokładnie w Łodzi mieszkasz, ale jest tam sporo nadajników. Oprócz EC na Widzewie stoją także nadajniki MUX4 jak i "doświetlacz" MUX3 na Sienkiewicza.
    wszystkie te urządzenia dają bardzo silne sygnały które we wzmacniaczu - najczęściej bardzo złej konstrukcji na niewłaściwych elementach (by był tani!) - ulegają wzajemnemu wymieszaniu. W efekcie na ekranie mamy stopklatki, rwanie, kaszkowanie i inne typowe artefakty dla silnie przesterowanego lub zniekształconego przekazu cyfrowego.

To tak w ogólnym skrócie.
    Niestety w sklepach nie ma (praktycznie) żadnych pasywnych anten pokojowych, czyli bez wzmacniaczy. Do tego dla prawidłowego odbioru ważna jest konkretna lokalizacja anteny a warunkach pokojowych trudno jest nawet ocenić siłę a szczególnie jakość sygnału. Wszelkie mapki typu dvbtmap to tylko pobożne życzenia symulacji komputerowych mających niewiele wspólnego z prawdą, szczególnie w terenie miejskim.

Nie należy zapominać o emisji MUX8 z RTCN Zygry, tej samej lokalizacji, z której nadawano analogowy sygnał TVP1.

To mieszkanie jest nowe, jeżeli w wielorodzinnym budynku to powinno posiadać - a jeżeli to jest nowy budynek to MUSI POSIADAĆ instalację służącą do odbioru programów RTV..

Jakieś szczegóły..?
    PLukowiak
    Level 9  
    O taką rzeczową odpowiedź mi chodziło. Tematów jest mnóstwo o antenach pokojowych, ale żadnego nie widziałem o tym konkretnym modelu anteny, która jest ponoć jedną z najlepszych anten pokojowych. Stąd takie pytanie a nie inne. Za brak lokalizacja przepraszam, nie zauważyłem że dwa razy ten sam link wkleiłem. Odpowiedni link to: http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MXJjOGUmNHR1OWw=

Odległość od nadajników jest bardzo mała stąd pomysł na antenę pokojową. Ale po przeczytaniu uwag co do anten pokojowych, lepiej zakupić mniejszą antenę np "a'la panelową" jednakże zewnętrzną niż pokojową?

Myślałem nad konstrukcją trzymająca taką antenę w ostateczności. Wykorzystałbym magnes od anteny CB, który jak wiadomo jest dość mocny, i antena, połączona w jakiś sposób z tą podstawą stałaby na blaszanym parapecie - chyba by się to utrzymało prawda?
    irekr
    Moderator
    Niewątpliwie antena za oknem mocowana magnesem do parapetu to "znaczący postęp".
    Jeżeli dobrze zaznaczyłeś swoje miejsce, to sygnały w okolicach Piotrkowskiej przy Wigury są bardzo silne do tego stopnia, że warto zaopatrzyć się w tłumik.
    Co do samej anteny: trudno wskazać konkretny model. W warunkach zabudowy śródmiejskiej w Warszawie - typu podwórka-studnie - wielokrotnie sprawdzał się taki wynalazek:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_uhf_A0315.htm
    Zabójcza cena, mocowana "bele czym" do okna, balustrady czy kija od szczotki.
    Jest niemal bez zysku co w tych warunkach jest zaletą. Warunek powodzenia to poprawnie wykonane połączenie z kablem i prawidłowe założenie wtyku antenowego przy odbiorniku.

Należy jednak dodać, że ta antena nie bardzo nadaje się do odbioru MUX8.
  • Ochrona Domu
    KaW
    Level 34  
    Próby odbioru w środku Łodzi- koło Placu Wolności nie dały rezultatów pozytywnych .Były dobre wyniki dla wczesnego okresu MUX-ów a potem pojawiły się jakieś dziwne stacje uniemożliwiające jakikolwiek odbiór./POLSATY itp .reklamowe.../

Dopiero teraz pokazują sie anteny z filtrami pasmowymi -wycinającymi te zakłócające stacje nadawcze.Oczywiście one nadają zgodnie z normami technicznymi -natomiast niedoskonałe są anteny odbiorcze wcześniej sprzedawane.
    Dlatego rację ma kolega proponujący poszukanie w danym miejscu instalacji sprawdzonej i sprawnej.

Próba odbioru w okolicy Ronda Lotników Lwowskich -wys.6 piętro i widzialność kominów ECIII -ant. nadawcze -antena siatkowa ze wzm. , na podłodze pokoju pod oknem.Odbiór bezbłędny i niezakłócony .
    Darek.S
    Level 33  
    irekr wrote:
    W warunkach zabudowy śródmiejskiej w Warszawie - typu podwórka-studnie - wielokrotnie sprawdzał się taki wynalazek:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_uhf_A0315.htm
    Zabójcza cena, mocowana "bele czym" do okna, balustrady czy kija od szczotki.
    Jest niemal bez zysku co w tych warunkach jest zaletą. Warunek powodzenia to poprawnie wykonane połączenie z kablem i prawidłowe założenie wtyku antenowego przy odbiorniku.

Należy jednak dodać, że ta antena nie bardzo nadaje się do odbioru MUX8.

Za to ta już tak ( w wersji HH lub HV w zależności od lokalizacji)
    http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny-telew...ewnetrzne/antena-zewnetrzna-dvbt-6-69-hv.html
    KaW
    Level 34  
    Co do tych w/w stacji POLSATU - to kanały dostępne po opłaceniu dostępu-pewnie wypożyczają może jakiś dekoder POLSATU. W każdym razie trochę pracy jest z tym porządkowaniem kanałów.

Ostatnio sprawdzałem pracę jakiegoś kompletu DVBT i odebrałem jakiś nadajnik
    niekodowany mający swoje logo . Należy oczekiwać , że lada moment
    pokażą się jakieś małe lokalne nadajniki o małym zasięgu w obrębie dzielnicy
    handlowej. I oczywiście młodzi nadawcy własnych programów .....?
    PLukowiak
    Level 9  
    Chciałbym tylko może dodać pewną uwagę co do mojego tematu: cały "pic" polega na tym że żadnego uchwytu do anteny na stałe nie zamontuje. Wynajmuje 2 pokoje, bez balkonu. Stąd padł pomysł o antenie pokojowej. Myślę zatem jak zamontować nawet taką małą antenę - http://www.dipol.com.pl/a...21-69_dvb-t_uhf_A0315.htm
    andpol 33
    Level 38  
    Moja propozycja to hipermarket. Kup, przetestuj, ew.oddaj. I w ten sposób następną. W marketach raczej nie ma problemu ze zwrotem. Tutaj Ci nikt nie odpowie, czy w twojej lokalizacji sprawdzi się antena pokojowa. To jest loteria. W ramach niedzielnego relaksu spacerek do "Galerii" do MM, albo wycieczka do "Portu" do "Saturna".
    PLukowiak
    Level 9  
    OK, dziękuję wszystkim za pomoc. Odezwę się po testach :)
    PLukowiak
    Level 9  
    A wiec tak: zakupilem 3 antenki zaprezentowane na zdjeciu, poniewaz tylko te byly w markecie -

Sa to: pokojowa Opticum za bodaj 20zl, zewnetrzna Opticum z przyssawka do okien, oraz pokojowa z zasilaczem do pradu.

Oba modele opticum nic nie wskazywaly, nawet wystawiajac ta pokojowa za okno - mysle ze powod jest prosty: brak zasilania z gniazda antenowego w moim tv.

Antena z zasilaniem do pradu w pokoju rowniez nic nie wskazywala, nawet stawiajac ja przy oknie zlapala moze z 40% sygnalu ale jakosci 0%. Natomiast po wystawieniu ja na parapet za okno, ustawiajac ja w odpowiednim miejscu i pozostawiajac pokretlo od wzmacniania na jakas polowe mocy, mux z polsatem i tvn lapala na max 80% jakosci sygnalu. Niestety, zmieniajac czestotliwosc zarowno na mux z tvp1hd badz z polotv, sygnalu juz nie bylo.

Moim zdaniem, antena pokojowa w moim przypadku jest bez sensu. Kwestia teraz czy zakupic jedna z polecanych przez Was modeli ale z dodatkowym zasilaczem do pradu?
    andpol 33
    Level 38  
    I to jest cała prawda o antenach pokojowych. Widać z tego, że sygnał jest na tyle słaby, że pozostaje tylko antena zewnętrzna. Niestety w gęstej zabudowie jedyną opcją jest antena na dachu.
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    KaW wrote:
    potem pojawiły się jakieś dziwne stacje uniemożliwiające jakikolwiek odbiór./POLSATY itp .reklamowe.../

Dopiero teraz pokazują sie anteny z filtrami pasmowymi -wycinającymi te zakłócające stacje nadawcze.

A te dziwne stacje to nic innego jak LTE. To co robi kolega @PLukowiak to nic innego jak robota po omacku. Sugeruję zaprosić instalatora z miernikiem i nawet nie wykluczone, że mała antena siatkowa jako tako da radę ( choćby wystawiona za okno.
    Tylko z wyjętym wzmacniaczem a zamiast niego symetryzatorem a potem dopiero filtr LTE i wzmacniacz przelotowy. I w takiej nie innej kolejności!
    I jeszcze zapytam , które piętro i czy okno wystawione na nadajnik. Chociaż w mieście przy gęstej zabudowie ma to mniejsze znaczenie. A jak za oknem dalej źle to pozostaje tylko dach.

Dodano po 29 [minuty]:

O.K. piętro podałeś. To z dachu masz już niedaleko a tam na pewno znajdziesz jakąś rurkę i wtedy choćby ten mały logarytm HV spokojnie przykręcisz a zyskasz MUX8. Oczywiście to co napisałem o LTE pozostaje w mocy. A w zasadzie jest pewne, że będzie obecne.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    PLukowiak
    Level 9  
    [quote="Darek.S"]
    Quote:
    i nawet nie wykluczone, że mała antena siatkowa jako tako da radę ( choćby wystawiona za okno.

BINGO! Oddajac anteny postanowilem podejsc do LPelektronika z mysla, ze moze oni beda mieli cos ciekawego w swoim asortymencie. I tak oto trafila sie dokladnie taka sama antena jak na zdjeciu :D (dodam ze posta odczytalem juz jak wrocilem z nia do domu).

Szybkie przestawienie tv bo kabel w standardzie dosc krotki, antena pi razy drzwi postawiona na parapecie i MUX-2 lapie na 70% jakosci ;) przestawiam czestotliwosc na MUX-1.....100% :o

Troche dlubaniny z tym bylo bo wymiana kabla na dluzszy, zabezpieczenie puszki na wzmacniacz/symetryzator tasma izolacyjna bo to jednak antena pokojowa, przymocowanie jakos tymczasowo tej lekkiej anteny do parapetu, przeciagniecie kabla w listwie i mozna sie cieszyc tv :)

Mam tylko jedno pytanie co do schematu instalacji podanego przez Ciebie Darek.S

[quote="Darek.S"]
    Quote:
    Tylko z wyjętym wzmacniaczem a zamiast niego symetryzatorem a potem dopiero filtr LTE i wzmacniacz przelotowy. I w takiej nie innej kolejności!

W tym momencie w antenie jest zamontowany wzmacniacz WA501S-3, koncowka kabla antenowego zakonczowa wzmacniaczem sieciowym nieregulowanym. Co prawda jakosc sygnalu MUX-2 waha się miedzy 70% a 100%, czasami spadki do 55% jednakze bardzo rzadko. MUX-1 i MUX-3 praktycznie bez zadnych zaklocen BER, czasem wartosc podskoczy do 10 badz jakosc spadnie do 80%. Warto zatem zmienic ten wzmacniacz przy antenie na symetryzator + dorzucic filtr LTE? Rozumiem ze piszac o wzmacniaczu miales na mysli to co mam teraz na koncu kabla?
    User removed account
    User removed account  
    irekr
    Moderator
    Z całym szacunkiem: instalacja w układzie antena ze wzmacniaczem, potem filtr/filtry LTE i kabel do odbiornika to błąd w myśleniu. Wszelkie filtry instaluje się zawsze PRZED wzmacniaczami, w przeciwnym wypadku taki filtr nie ma racji bytu z uwagi na przesterowanie wzmacniacza. Jest o tym w poście nr #17.

Do tego mamy dość niekorzystny układ kanałowy: MUX3 kanał 43, MUX1 kanał 46, MUX4 kanał 49 - trzy MUXy umieszczone co trzy kanały od siebie. Najmniejsze przesterowanie i mamy kłopoty.

Najpierw proponuję zastąpienie wzmacniacza w puszce antenowej zwykłym symetryzatorem i zdemontowanie zasilacza przy odbiorniki a kabel antenowy zakończyć zwykłym, najlepiej metalowym wtykiem.

W bezpośrednim sąsiedztwie masz cztery BTS-y z LTE w pasmie 800 MHz czyli telewizyjne kanały 61-63: Targowa 35, Jana Pawła 36 (Sferia) oraz Wróblewskiego 16/18 i Piotrkowska 270 - Play - te ostatnie są bardzo mocno obciążone i niemal ciągle pracują na pełnej mocy (kilkadziesiąt watów ERP).
    Darek.S
    Level 33  
    irekr wrote:
    Z całym szacunkiem: instalacja w układzie antena ze wzmacniaczem, potem filtr/filtry LTE i kabel do odbiornika to błąd w myśleniu.

Z całym szacunkiem czytajmy dokładnie :wink:
    Darek.S wrote:

PLukowiak
    Level 9  
    irekr wrote:
    Najpierw proponuję zastąpienie wzmacniacza w puszce antenowej zwykłym symetryzatorem i zdemontowanie zasilacza przy odbiorniki a kabel antenowy zakończyć zwykłym, najlepiej metalowym wtykiem..

Jezeli dobrze zrozumialem caly schemat to przeciez korzystalem juz z takich rozwiazan przy testowaniu tamtych 3 anten, ktore zwrocilem. Efekt byl taki ze nie bylo w ogole sygnalu. Dopiero podlaczenie zasilacza skutkowalo pojawieniem sie sygnalu.
    andpol 33
    Level 38  
    Skoro względnie działa to nie kombinuj.
    Darek.S
    Level 33  
    PLukowiak wrote:

Jezeli dobrze zrozumialem caly schemat to przeciez korzystalem juz z takich rozwiazan przy testowaniu tamtych 3 anten, ktore zwrocilem. Efekt byl taki ze nie bylo w ogole sygnalu. Dopiero podlaczenie zasilacza skutkowalo pojawieniem sie sygnalu.

I wszystko jasne. Jeśli w antenie jest wzmacniacz to bez zasilacza działa on jak tłumik ( wyjątek niektóre wzmacniacze Televesza ). Irek sugerował usuniecie wzmacniacza i zastąpienie go symetryzatorem. Ja podobnie. W sytuacji gdyby to nie zdało egzaminu pułapka LTE i za nią wzmacniacz. Nie odwrotnie
    andpol 33 wrote:
    Skoro względnie działa to nie kombinuj.

I też jestem tego zdania
    Darek.S wrote:

Ale z tym bym się wstrzymał. Potestuj.
    PLukowiak
    Level 9  
    OK. Dziękuje Panowie za pomoc. Temat jak na razie wyczerpany :)