Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie pompy i rur przed zamarzaniem

unky 04 Lis 2016 22:20 1212 4
  • #1 04 Lis 2016 22:20
    unky
    Poziom 18  

Witam
    Na działce mam własne ujęcie wody, w garażu jest pompa z hydroforem. Woda pompowana jest z odwiertu 18metrowego.
    Jak co roku zimą spuszczam wodę z pompy aby mi nie zamarzła. Garaż nie jest ogrzewany.
    W tym roku będę czasami korzystał zimą z działki i nie chciałbym spuszczać wody co by za każdą wizytą nie odpwietrzać pompy a przed wyjazdem ponownie nie spuszczać wody.
    Jak sensownie zabezpieczyć pompę i rury aby mi nie zamarzła? Wyczytałem w necie że na rury można założyć przewody grzewcze ale co z pompą i hydroforem?
    Pompa to omnigena JET100A z hydroforem 80l.

0 4
  • #2 04 Lis 2016 22:26
    marqqv
    Poziom 31  

Sensownie według standardów pianka , styropian, słoma ogrzewanie i nikt nie da gwarancji że przy minusowych temperaturach nie zamarznie :)

0
  • #3 05 Lis 2016 00:07
    polaklbn
    Poziom 23  

Na hydrofor również można założyć przewody grzewcze. Zasilić je przez sterownik czasowy by nie grzały 24/h i już. Nic innego nie wymyślisz.

0
  • #4 05 Lis 2016 09:01
    kosmos99
    Poziom 34  

Zamiast sterownika czasowego lepiej zastosować czujnik temperatury.

0
  • #5 05 Lis 2016 10:22
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

unky napisał:
    Wyczytałem w necie że na rury można założyć przewody grzewcze ale co z pompą i hydroforem?

Zabezpieczenie rur otulinami to też tylko półśrodek. Dla tego ujęcia wody nie jest niebezpieczny krótkotrwały spadek (nawet spory) temperatury ale wydłużony czas jej oddziaływania. Całość ( hydrofor, pompę) należy obudować konstrukcją styropianową, ale i to nie daje gwarancji. Wewnątrz konstrukcji ewentualnie można zainstalować tradycyjną żarówkę dużej mocy, która spełni rolę grzewczą. Oczywiście ze względów ekonomicznych włączać ją tylko w czasie sporych mrozów. A tak generalnie, skoro sporadycznie ta woda będzie potrzebna to nie lepiej przywieźć ją w baniaku np. 20-30 l ?

0