Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

attiny85 - Falownik układ sterowania rozbudowa

hidan-92 05 Lis 2016 12:40 912 14
  • #1 05 Lis 2016 12:40
    hidan-92
    Poziom 6  

Witam
    Potrzebuje kilku odpowiedzi zanim przystąpię do działania. Uruchomiłem ostatnio falownik który sterowany pwm przez attiny85. Sygnał analogowy na mikrokontroler podawany jest z potencjometru 0-5v. Chciałbym zastąpić potencjometr innym mikrokontrolerem który podawał by ten zakres napięciowy sygnałem pwm. Moje pytanie brzmi jak attiny zinterpretuje sygnał z drugiego mikrokontrolera?

Drugi problem tyczy sie mas obu mikrokontrolerów ..... Attiny85 w falowniku zasilane jest z układu o wydajności pradowej góra 200mA ... co za tym idzie nie podepne drugiego mikrokotrolera pod to źródło. W planach jest zwykły zasilacz stabilizowany 5v jednakże potrzeba jest spięcia obu mas mikrokontrolera aby pomiary nie "pływały". Masa na falowniku pochodzi zza prostownika 230v ac na 320 dc.

0 14
  • Semicon
  • Pomocny post
    #2 05 Lis 2016 12:47
    excray
    Poziom 39  

hidan-92 napisał:
    Sygnał analogowy na mikrokontroler podawany jest z potencjometru 0-5v. Chciałbym zastąpić potencjometr innym mikrokontrolerem który podawał by ten zakres napięciowy sygnałem pwm.

A czemu tak? Nie lepiej przekazać jakimś interfejsem cyfrowym?
    hidan-92 napisał:
    Moje pytanie brzmi jak attiny zinterpretuje sygnał z drugiego mikrokontrolera?

A jak ma niby interpretować? Czym różni się 2,7V z potencjometru od 2,7V z mikroprocesora?
    hidan-92 napisał:
    Attiny85 w falowniku zasilane jest z układu o wydajności pradowej góra 200mA

No, to jeszcze z 49 sztuk Attiny możesz przy takich ograniczeniach pod to zasilanie spokojnie podpiąć.
    hidan-92 napisał:
    potrzeba jest spięcia obu mas mikrokontrolera aby pomiary nie "pływały".. Masa na falowniku pochodzi zza prostownika 230v ac na 320 dc.

Jak się boisz spinać masy, to możesz układy połączyć przez transoptory. Co bym mocno zalecał przy takiej konfiguracji.

0
  • #3 05 Lis 2016 13:04
    hidan-92
    Poziom 6  

Czyli sygnał analog z potencjometru równy sygnałowi wysterowanemu z mikrokontrolera .... Szybka odpowiedź.... choć nie musze tego sprawdzać i łączyć samodzielnie zeby przetestować.

Co do wydajności prądowej to potrzebuje najmniej 0.5A bo jako drugi mikrokontroler planuje Atmege88 z wyświetlaczem 2rzędowym który sterowałby falownikiem odpowiednio od zmieniającej sie temperatury otoczenia.

Dodano po 4 [minuty]:

Prościej mówiąc ma powstać zalążek klimatyzatora który steruje wiatraczkiem odpowiednio od zmieniającej sie temperatury otoczenia.
    Aktualnie posiadam falownik sterowany potencjometrem oraz układ Atmega88 + czujnik temp + wyświetlacz HD44780, zostaje połączyc oba układy i dokonczyc program sterujący temp-napęcie

0
  • Pomocny post
    #4 05 Lis 2016 13:06
    excray
    Poziom 39  

hidan-92 napisał:
    Czyli sygnał analog z potencjometru równy sygnałowi wysterowanemu z mikrokontrolera .... Szybka odpowiedź.... choć nie musze tego sprawdzać i łączyć samodzielnie zeby przetestować.

Nie ważne jest skąd jest sygnał. Ważne jest jakie są jego parametry. Z potencjometru będziesz miał ładny nie zaszumiony sygnał. Z uC musisz oczywiście użyć jakiegoś przetwornika CA i tutaj wszystko zależy od jakości tego przetwornika.
    hidan-92 napisał:
    Co do wydajności prądowej to potrzebuje najmniej 0.5A bo jako drugi mikrokontroler planuje Atmege88 z wyświetlaczem 2rzędowym który sterowałby falownikiem odpowiednio od zmieniającej sie temperatury otoczenia.

Zastosuj zasilacz, a oba układy zepnij za pomocą transoptorów, aby nie było między nimi żadnego połączenia elektrycznego.

0
  • Semicon
  • #5 05 Lis 2016 13:11
    hidan-92
    Poziom 6  

excray napisał:
    Z uC musisz oczywiście użyć jakiegoś przetwornika CA i tutaj wszystko zależy od jakości tego przetwornika.

Chodzi oczywiście o przetwornik CA wbudowany w mikrokontroler (u mnie atmega88) który będzie odpowiednio "wycinał" napięcie niższe niż 5v?

0
  • #6 05 Lis 2016 13:13
    excray
    Poziom 39  

Te proste atmegi nie mają przetworników CA. Mają AC. Niemniej łatwo jest przekształcić sygnał PWM w analogowy.

0
  • #7 05 Lis 2016 13:21
    hidan-92
    Poziom 6  

Czyli prościej było by użyć jakiegoś nowszego mikrokontrolera niż atm88. Dlatego próbuje dopytać :) ... i jeszcze poczytam o przekształceniu pwm na analoga.
    I ostatnie pytanie i wszystko bedzie jasne, nie miałem do czynienia jeszcze z transoptorem .... potrzebuje 2 ? jeden na mase i drugi na zasialanie czy wystarczy sama masa do mikrokontrolera?

0
  • Pomocny post
    #8 05 Lis 2016 13:24
    excray
    Poziom 39  

Potrzebujesz tylko jednego transoptora.
    attiny85 - Falownik układ sterowania rozbudowa

0
  • #9 05 Lis 2016 13:30
    hidan-92
    Poziom 6  

Posiadam nawet wyjście 12v na falowniku. Dzieki wielkie za pomoc. Zostaje mi zamowić element w między czasie doczytać troche teori i do dzieła :)

0
  • Pomocny post
    #10 05 Lis 2016 13:49
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

hidan-92 napisał:

To nie takie proste. PWM musisz zapodać przez odpowiednio dobrany filtr dolnoprzepustowy, w dodatku, żeby był on efektywny to podstawowa częstotliwość PWM musi być wysoka. Inaczej narażasz się na problemy związane m.in. z aliasingiem. Także pomysł takiego łączenia jest taki sobie. Istotnie lepiej użyć jakiegoś interfejsu cyfrowego, np. UART, który dodatkowo łatwo jest też optoizolować. Pytanie jednak po co ci dwa MCU obok siebie? Przecież jeden w zupełności to uciągnie. Więc kolejny to tylko zbędna komplikacja.
    Swoją drogą do falowników wygodniej jest wykorzystywać dedykowane AVRy, np. z PWM w nazwie - posiadają one hardwarowe układy wspomagające tworzenie takich rzeczy. Zaproponowałbym też z AVR ukł. XMEGA, które mają system AWeX, służący do realizacji takich właśnie celów, całkowicie sprzętowo.

0
  • #11 05 Lis 2016 14:32
    excray
    Poziom 39  

tmf napisał:
    To nie takie proste. PWM musisz zapodać przez odpowiednio dobrany filtr dolnoprzepustowy, w dodatku, żeby był on efektywny to podstawowa częstotliwość PWM musi być wysoka.

To jest bardzo proste. Sygnał z potencjometru jest wolno zmienny. Realizacja przetwornika CA opartego o PWM o częstotliwości >= 1000Hz przy założeniu, że częstotliwość wyjściowa <=10Hz jest banalnie proste i nie musimy konstruować żadnych specjalnie dobieranych filtrów. Wystarczy prosty RC 2-3 stopniowy.

0
  • #12 05 Lis 2016 17:08
    hidan-92
    Poziom 6  

Jak narazie natknąłem sie na efekty lini długiej oraz odbicia sygnału który wstrzymał mój projekt na ponad 2 tygodnie, mam nadzieje ze w późniejszej części nie będzie mi on bruździł.

Falownik jest wiernym odwzorowaniem AVT5360 i dlatego nie myśle nad zmianą Attiny85 oraz modyfikacji .... Jedyną opcja jest "zabawa" na drugim mikrokontrolerze który póki co moge dokupić i nauczyć sie odpowiednio zaprogramować zagłębić sie w datashicie. Jakieś konkretne propozycje układu o który moge sie oprzeć były by mile widziane :) aktualnie mam ta "nieszczensną" atm88 28pin i płytke odpowiednio do niej wytrawioną z wyświetlaczem i innymi pierdołami do zabawy :) a moje obawy z bezpośrednim połączeniem obu układów miały jakieś podstawy widze....

0
  • #13 05 Lis 2016 17:45
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Przesyłanie danych pomiędzy układami cyfrowymi w postaci poziomu napięcia jest zdecydowanie złym pomysłem, zwłaszcza w środowisku zakłconym, takim jak falownik.

1
  • #14 07 Lis 2016 21:56
    hidan-92
    Poziom 6  

Zostaje mi przetestowanie tego na sucho widze .... Wygeneruje jakieś sygnały, przepuszcze przez filtr RC na poczatek i zobacze czy drugi mikrokontroler pracujący jako woltomierz wyrzuci wynik na wyświetlaczu ...
    W razie zakłóceń ze strony falownika obejde chyba ten problem orginalnie .... silnikiem krokowym przymocowanym do potencjometru .... nie będe musiał wytrawiać kolejnych płytek pcb ani poszerzać układu falownika, dodatkowo potencjometr zostanie blisko attiny co wykluczy efekt linii długiej.

0
  • #15 07 Lis 2016 23:14
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Litości... Tam nie ma żadnej linii długiej. Są tylko ew. zakłócenia, które zniekształcą sygnał anlaogowy, i które nie mają żadnego wpływu na transmisję cyfrową, której należy użyć do sprzęgnięcia obu układów, o ile w ogóle powinny tam być dwa układy.

0