Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zabezpieczenia na zasilaniu maszyn

Kamilloo 12 Lip 2005 17:30 12255 11
  • #1 12 Lip 2005 17:30
    Kamilloo
    Poziom 13  

Witam

Chciałbym się poradzić. Muszę zasilic dwie maszyny o mocy 50kW i 35kW.
    Jaki powinien być przekrój przewodu do każdej maszuny i jakie zabezpieczenia, oraz jaka powinna byc linia z której można by wząść zasilanie tzn. podłączyć te dwa przewody.

Pozdrawiam

0 11
  • #2 12 Lip 2005 18:23
    numerek12
    Poziom 21  

ja tam elektrykiem nie jestem ale kiedys fachowiec mi "zdradził" tajemnice doboru bezpiecznikow
    a więc 50 Kw to 50 000 w : 380 V = 131.57 - czyli 131 A
    nie wiem jakie sa zabezpieczenia ale chyba 100 120 150 A wiec tu chyba byłoby 150 A
    35 Kw to 35 000 W : 380 V = 92.10
    czyli 92 A to w takim razie bezpiecznik 100 A
    przewody analogicznie w/g tabeli producenta
    jesli się myle to niech mnie porawią znawcy tematu

1
  • #3 12 Lip 2005 19:18
    Kamilloo
    Poziom 13  

Witam

Już nie mamy 380 tylko 400, a ja chciałem podejść do tematu bardziej profesionalnie. Prąd w ten sposób też sobie wyliczyłem ale czy takie obliczenie bezpiecznika jest prawidłowe?

Pozdro

0
  • #4 12 Lip 2005 21:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 13 Lip 2005 09:25
    Raaf
    Poziom 21  

50kW - 90A przekrój np. YkY 4x25mm2 -zależnie od długości obwodu i sposobu ułożeniainstalacji(w rurce, tynku itp. jak podaje PN), bo może wystarczyć 4x16mm2 (LgY 16mm2 ma obc 96A)
    35kW- 63A - YKY 4x16mm2(lgy10mm2)
    Liczy się tak: MOC/(1,73×cosφ×U) w skrócie: MOC/553
    Zabezpieczenie:
    zależnie od sposobu rozruchu tych maszyn
    ale ja bym wstawił (i tak mam u siebie :) ) - 50kW - npWT00 Gg160A (silnik0YΔ) i dla 35kW - WT00 Gg100A.
    Wspólna linia zas. - ok160A obc. - zasilana przez YKY 4x50mm2

Przy rozruchu 0-y-Δ przewodów jest 7 do silnika i przekroje ich mogą być odpowiednio mniejsze niż główne zasilające.

0
  • #6 13 Lip 2005 09:47
    jony15
    Poziom 23  

nie zapomnij ze taki silniczek przy rozruchu pobiera ok 3 wiekszy prad niz znamionowy. pozdrawiam

0
  • #7 13 Lip 2005 14:57
    mrrudzin
    Poziom 39  

Silnik może wziąść i do 6 prądów znamionowych przy rozruchu :)

Zastanawiam się jak z tym punktem

Cytat:

Do wyznaczenia wspólnej linii zasilającej potrzebujesz:
    1. zsumować wartości dwóch maszyn

Gdyby kolega napisał jak te maszyny działają (zależnie czy niezależnie)

jezeli chodzi o dobór przekroju przewodów jest kilka kryteriów doboru:
    1) Ze względu na wytrzymałość mechaniczną
    2) Ze względu na nagrzewanie prądem roboczym
    3) Ze względu na nagrzewanie prądem przeciążeniowym
    4) ze względu na obciążalność zwarciową cieplną:
    5) ze względu na dopuszczalny spadek napięcia

Przekrój przewodu jest równy (lub większy z szeregu) największemu przekrojowi jaki wyjdzie z tych warunków.

Warto pomyśleć też nad czujnikiem zaniku fazy.

0
  • #8 14 Lip 2005 17:29
    porter
    Poziom 14  

Kable energetyczne najprościej dobrać z tablic ( dostepne na stronach producentów). Ponadto jeśli rożdzielnica zasilająca jest oddalona uwzględnić należy spadki na kablach. Jeżeli chodzi o dobór zabezpieczeń to należy zachować regułę stopniowania tzn. w rodzielni zabezpieczenia o stopień wyższe niż główne zabezpieczenie szafki sterowniczej maszyny ( uchroni to przed częstym odwiedzaniem rozdzielni zasilającej). Ważna sprawa jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Rozdzielnica zasilająca I stopień ochrony, szafka sterownicza maszyny II stopień. Warunki ich doboru na stronie producenta np. DEHN.

Dodano po 1 [minuty]:

Kable energetyczne najprościej dobrać z tablic ( dostepne na stronach producentów). Ponadto jeśli rożdzielnica zasilająca jest oddalona uwzględnić należy spadki na kablach. Jeżeli chodzi o dobór zabezpieczeń to należy zachować regułę stopniowania tzn. w rodzielni zabezpieczenia o stopień wyższe niż główne zabezpieczenie szafki sterowniczej maszyny ( uchroni to przed częstym odwiedzaniem rozdzielni zasilającej). Ważna sprawa jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Rozdzielnica zasilająca I stopień ochrony, szafka sterownicza maszyny II stopień. Warunki ich doboru na stronie producenta np. DEHN.

0
  • #9 14 Lip 2005 23:39
    mrrudzin
    Poziom 39  

W tablicach (np w normie PN-IEC 60364) jest podany dopuszczalny prąd w zależności od sposobu ułożenia. W katalogach producentów z tego co pamiętam też.
    Jeżeli chodzi o dobór zabezpieczeń...
    Musi być zachowana selektywność (o regule stopniowania nie słyszałem). Selektywność wkładek bezpiecznikowych można sprawdzić za pomocą odpowiednich tabel lub wykresów krzywych czasów przedłukowych i wyłączania bezpieczników. Ogólnie nie wystarczy że jedno zabezpieczenie jest większe od drugiego.

0
  • #10 15 Lip 2005 17:32
    JacekBin
    Poziom 11  

Co to są za maszyny?
    Jeżeli są to silniki to co jest ich obciążeniem?
    Jaki jest sposób rozruchu?

Po co liczyć prąd..., nie ma tam tabliczki znamionowej? Chyba prościej jest odczytać. Tym bardziej, że nie wymyślimy cosφ.

Jeżeli to silniki to muszą być zabezpiczone przed zwarciem i przed przeciążeniem. Zabezpieczenie przeciążeniowe zadziała również na zanik fazy, ale przy takiej mocy lepiej przewidzieć oddzielne zabezpieczenie dla tego celu.

No ale może to maszyna z własną tablicą zasilającą, zawierającą już zabezpieczenia dla podzespołów?

Musisz podać więcej informacji.

0
  • #11 16 Lip 2005 09:54
    kramas13
    Poziom 10  

Przy tak dużych maszynach rozruch bezpośredni z sieci nie wchodzi w rachubę. Domyślam się, że to silniki trójfazowe, klatkowe, asynchroniczne, to najprościej rozruch poprzez gwiazda/trójkąt. Dane silników masz na tabliczce znaminowej ale bezwzględnie musisz wziąć pod uwagę to, co Twoje silniki będą napędzać, tzn. warunki rozruchu - to jest niezbędne do prawidłowego doboru zabezpieczeń jak również, aby po prostu silniki nie utknęły przy rozruchu. Prądy znamionowe wkładek bezpiecznikowych to jedno ale też ważny jest również typ wkładek a te dobiera się w zależności od warunków rozruchu i co napędzasz: rozruch lekki, średni, ciężki. W poradniku inżyniera elektryka jest wszystko co niezbędne, łącznie z prądami znaminowymi wkładek bezpiecznikowych, przekrojami przewodów zasilających a w dobrym sklepie z artykułami elektrycznymi pomogą Ci, które z wielu na rynku kupić.
    Możesz również kupić falownik (kosztowne), który rozruch porzeprowadzi gładko z pełną kontrolą parametrów ale i tak zabezpieczenia i kable musisz dobrać sam.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 03 Lis 2006 12:52
    Paweł W.
    Poziom 15  

jony15 napisał:
    nie zapomnij ze taki silniczek przy rozruchu pobiera ok 3 wiekszy prad niz znamionowy. pozdrawiam

Witam.

5 do 7 prądu znamionowego In.

Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów