Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik Robus 350 uszkodzona fotokomórka MOFB TX

05 Lis 2016 13:56 948 4
  • Poziom 8  
    Witam na wstępie opis który być może da pełniejszy obraz. Zerwanie obudowy z filtrem podczerwieni przez samochód.
    Wewnętrzna osłona elektroniki z soczewką wisząca na żyłach kabla. Po złożeniu obudowy na obecnym etapie stan wygląda następująco przy zamkniętej bramie uruchomienie z pilota następuje otwarcie bramy ale nie ma możliwości zamknięcia. Fotokomórka MOFB TX dioda L- 3 błyśnięcia 1 sekunda przerwy. Natomiast fotokomórka Druga MOFB RX dioda L święci ciągle. Natomiast na sterowniku dioda od magistrali BlueBus pulsujące pojedyncze w odstępie czasowym błyski. W opisie instrukcji od fotokomórek pkt.5 „Test odbiorczy i kontrola funkcjonowania” w tabeli -3 szybkie błyski i 1 sekundowa przerwa – urządzenie nie zostało rozpoznane – powtórz procedurę rozpoznania. Sprawdź czy linia foto ma inny adres. Adresy (mostki) sprawdziłem. Procedura programowo przypisania rozpoznania wykonana. Stan taki sam jak poprzednio wyżej opisany.
    Sprawdziłem ciągłość kabla metodą pomiarową. Napięcie na zaciskach Foto TX 9,5V,9,6 V Niestety nie wiem jakie powinno być? Dla pewności podłączyłem foto odrębnym kablem z magistrali BluBus sterownika do Foto TX .A TX ustawiłem naprzeciwko obudowy Foto RX brak zmian.
    Chyba TX nie nadaje a RX nie odbiera żadnego sygnału.
    Pytania:
    Złączkę od BlueBus sterownika wypiąłem. Wyłączyłem programowo ( rozpoznanie urządzeń) magistralę BlueBus. Sterowanie bramą pilotem bez bariery Foto poprawne. Dioda na sterowniku nad magistralą BlueBus błyska dalej jak wyżej w opisie.
    1.Czy tak powinno być czy to jest stan prawidłowy? Czy ten Led nie powinien być wyłączony?
    2.Czy istnieje możliwość podłączenia innych foto NC, NO ale do wyjść sterownika STOP lub P.P. przy Robus 350?
    3.Czy ktoś podłączył? Jeżeli tak to w jaki sposób?
    4. Z wyjścia STOP i P.P można pobrać zasilanie STOP – P.P.+ 24 Vcc 100mA (do innych celów) ale czy można zasilić Foto NC lub NO?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Wygląda że masz posadzony RX - wymiana.
    Pytania.
    Ad1. Tak ma być ( 1 mrug na sekundę oznacza poprawne wykrycie urządzeń.- nawet ich braku)
    Ad2 i 3. Istnieje do STOP - i może to być zarówno NO jak i NC - typ urządzenia centralka wyłapuje podczas wykrywania urządzeń bluebus. Tylko działanie zabezpieczenia będzie właściwe dla wejścia STOP - tzn zatrzymanie i krótki ruch w przeciwną stronę ( niezależnie czy to otwieranie czy zamykanie) . Jest możliwość przeprogramowania wejścia p.p na tylko otwieranie i do niego podpiąć fotki ale wymaga to programatora i osoby umiejącej się nim posługiwać - taniej kupić drugą RX bluebus.
    Ad4. Można.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 8  
    Witam dziękuje za tak wyczerpującą odpowiedz oraz poszerzenie zakresu mojej wiedzy. Jednak mam pewne wątpliwości co do "Wygląda że masz posadzony RX - wymiana". Wynika to być może z mojego chyba jednak niezbyt dokładnego opisu a mianowicie zerwanie obudowy nastąpiło przy Foto TX dioda L tego Foto 3 razy błyska w odstępach jedno sekundowych a Foto RX dioda L świeci ciągle. Według opisu instrukcji od fotokomórek pkt.5 :Test odbiorczy i kontrola funkcjonowania w tabeli -Dioda L Stałe świecenie- RX nie otrzymuje żadnego sygnału-sprawdzić,czy dioda na TX błyska bardzo powoli.Sprawdzić obecność przeszkody pomiędzy TX i RX. Sprawdzić ustawienia w linii TX-RX. Sądziłem ,że po uderzeniu to TX jest posadzone (uwalone).Nie mam możliwości wymiany obudowy z filtrem podczerwieni od Foto TX bo ten filtr był trochę zarysowany więc delikatnie wypolerowałem. Oczywiście nie podważam analizy problemu specjalisty jeżeli tak zostało odebrane to przepraszam.
    Co do wymiany niestety jednego Foto nie można wymienić bo sprzedawane są w kompletach 2szt. a koszt jest znaczny stąd moje pytania odnośnie uruchomienia innych wyjść ze sterownika.
    Co do Ad2i3 dla wejścia STOP - "tzn zatrzymanie i krótki ruch w przeciwną stronę ( niezależnie czy to otwieranie czy zamykanie)" . Ta właśnie niedogodność w dwie strony przy otwieraniu i zamykaniu eliminuje zastosowanie bo zatrzymanie ruch powrotny był tylko przy zamykaniu bramy.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Sorki - faktycznie nie wziąłem pod uwagę awarii TX - ale właściwie na jedno wychodzi...
    Skoro uszkodzenie TX było mechaniczne - możesz spróbować b. dokładnie przyjrzeć się płytce fotki - może namierzysz jakąś przerwę w druku możliwą do połatania. - jednak wszystko w tych fotkach jest miniaturowe a elementy powierzchniowe - może być trudno.

Są możliwe alpejskie kombinacje z podpięciem do STOP zwykłych fotek NO szeregowo z przekaźnikiem zwierającym się tylko przy zamykaniu (cewka przez diodę równolegle do silnika) - jednak to ingerencja w napęd - dodatkowo utrudniona przez modułową konstrukcję Robusa.

Jest tez interfejs umożliwiający pracę Busowego napędu ze zwykłymi fotkami - Nice IB - ale za 300 zł (bodaj drożej niż komplet nowych fotek)
  • Poziom 8  
    Dziękuje za odpowiedz oraz różne techniczne sztuczki. Po poprzedniej mojej wypowiedzi powróciłem zaraz do punktu zerowego to jest sprawdzamy testujemy raz jeszcze to co sprawdzone może kilka razy działać poprawnie a raz nie. Przeprowadziłem raz jeszcze bardziej szczegółową metodę optyczną (lupa) sprawdzenie soczewki Foto TX. Zauważyłem jakby mały obłoczek zarysowań na soczewce. A więc polerowanie soczewki wiem ,że tego nie powinno się wykonywać ale co inni nie wykonywali a inni wykonali - tak powstają wynalazki. Oczywiście po wypolerowaniu nie jest to stan fabryczny. Zapewne zasięg użytkowy tego Foto się zmniejszył. Docelowo światło bramy 3,5 m. Następnie oględziny Foto TX:optycznie elektroniki oraz obwodu drukowanego sprawdzanie ciągłości ścieżek punktów lutowniczych optycznie oraz metodą pomiarową. Wygląd niektórych punktów lutowniczych bardzo szary z dodatkiem koloru przegrzania cyny. Podczas metody pomiarowej zauważyłem ,że raz jest a raz nie ma stanu połączenia ( wszystko w obrębie złączka zasilająca scalak mostek diod oraz adresy. Zmieniłem szpikulce pomiarowe na bardziej ostre ten sam objaw. Być może widoczny w powiększeniu wcześniejszy zaciek zmienił stan koloru oraz jakości cyny. "Ożywienie" punktów lutowniczych poprzez nałożenie nowej cyny poprzez lutowanie. Następnie poprzez lutowanie odessanie odsysaczem cyny na punktach lutowniczych. Ponowne lutowanie nałożenie cyny z rdzeniem oraz topikiem wielowarstwowym (cyna zakazana przez Unię tylko cicho) Ustawienie Foto TX naprzeciwko Foto RX.( taśmą) Podłączenie Foto TX na odrębnym kablu do magistrali BlueBus sterownika Robus 350. Programowo przypisanie urządzeń. Uruchomienie - diody L na Foto TX oraz RX powoli naprzemiennie pulsują. TX nadaje RX odbiera. Zmiana miejsca montażu Foto TX w miejsce docelowe. Uruchomienie bramy z zachowaniem środków ostrożności. Otwieranie zamykanie bramy poprawne. Przeprowadzenie testu Foto zgodnie z instrukcją pkt.5) Test odbiory i kontrola funkcjonowania - przesunięcie cylindra (rurka o wymiarach: średnica – 5 cm długość - 30cm ) przecinając oś optyczną. Testy kilkakrotne przecinanie osi optycznej FotoTX ,RX docelowo zaraz przed TX,RX oraz pośrodku w trakcie zamykania bramy. Po przecięciu osi optycznej Foto - brama podczas zamykania na chwilę zatrzymuje się a potem ruch powrotny otwieranie. Przeprowadzone testy wykazały poprawność działania bramy wjazdowej. Bramy nie wprowadziłem jeszcze do eksploatacji.
    Prace docelowe: zmiana obudowy Foto TX na nową obecna straciła szczelność oraz zaczepy do mocowania elektroniki(czekam na dostawę) Ze względu na 8 lat eksploatacji tej bramy zamierzam wymienić w elektronice Foto TX kondensatory elektrolityczne 100uF/35V 2szt oraz 10uF/16V (przy metodzie pomiarowej już schodzą w dół z pojemnością) (firmy Jamicon) ma złe doświadczenia z produktami tej firmy. Obwód drukowany Foto TX po lutowaniu oraz wymianie elektrolitów pokryć lakierem Plastyk 70 zabezpieczenie na warunki. Po uruchomieniu bramy bardziej szczegółowa kontrola osi optycznej Foto ze względu na różne warunki pogodowe:słońce,mgła ,deszcz,śnieg.
    Zamierzam przenieść Foto w późniejszym terminie z montażu na wprost na bok słupka. Korzystając z okazji chciałbym pozdrowić instalatora ( oj poleciało określeń jak na dziewczynki ze znakiem jakości Q) który podczas montażu poskracał kable do minimum oraz zapasowe żyły pozostawiając obcięte 1cm. Obecne żyły mają uszkodzoną izolacje brak możliwości przełączenia na inne bez przedłużania żył. Trochę wyobraźni w pozostawieniu zapasu kabla w słupku w Foto żył to samo przy sterowniku. Oj te zniewolone umysły. Umysł zastąpiony bzdurnym pukaniem klikaniem w telefonik. Dziękuje za odpowiedzi, porady oraz tym co tylko wyświetlili a nie przeczytali ze względu na obszerność tekstu.Problem rozwiązany. Temat zamykam.