Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vitodens 100W - Podłączenie dodatkowej pompy obiegowej

05 Nov 2016 23:02 3462 5
 • Level 16  
  Cześć,

  Potrzebuję wysterować za pomocą Vitodens 100W (dwufunkcyjny) dodatkową pompę obiegową. Sytuacja wygląda tak: typowe grzejnikowe ogrzewanie + trzy strefy ogrzewania podłogowego. Wszystko połączone rozdzielaczem (6 grzejników, 3 podłogi). Rozdzielacz ma własną pompę obiegową, po jej wyłączeniu niestety sekcje podłogi nie grzeją (pompa z kotła nie daje rady??? - nie wiem), w każdym razie musi działać. Pompa rozdzielacza i trzy elektrozawory dla sekcji podłogi są sterowane regulatorem pokojowym 0/1 z czujnikiem w podłodze. Do kotła podłączony regulator OT.

  Problem: pompa rozdzielacza działa zawsze kiedy regulator podłogowy jest załączony, a on załączony może być nawet wtedy kiedy CO nie działa. Jak wyciągnąć z kotła CO informację (230V ?), że CO działa i można włączyć pompę rozdzielacza?

  Próbowałem zbadać napięcie na stykach złącza X9, ale na L i N są wartości stałe, na natomiast na "1" nie ma napięcia nigdy (brak mostka ze względu na OT).
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • MetalWorkMetalWork
 • Level 36  
  tomix wrote:
  Problem: pompa rozdzielacza działa zawsze kiedy regulator podłogowy jest załączony,

  Pewnie jak temperatura spadnie poniżej 25 to się wyłączy.
 • MetalWorkMetalWork
 • Level 14  
  Najprostsze są dwa wyjścia:
  tomix wrote:
  Pompa rozdzielacza i trzy elektrozawory dla sekcji podłogi są sterowane regulatorem pokojowym 0/1 z czujnikiem w podłodze.


  Sygnał z regulatora może załączać też kocioł gazowy - w tym przypadku nieporządane może być grzanie grzejników w czasie grzania podłogi.

  Drugim wyjściem jest montaż dodatkowego termostatu na belce rozdzielacza grzejnikowego. Termostat odcinałby wtedy pompę ogrzewania podłogowego gdy temperatura zasilania rozdzielacza nie przekracza odpowiedniej temperatury.
 • Level 16  
  kosmos99 wrote:
  Pewnie jak temperatura spadnie poniżej 25 to się wyłączy.

  Niestety tak nie jest. Pompę mam porządną, Grundfos Alpha 2L, ale pracuje non stop. Przeczytałem przed chwilą user manual'a i nic o samoczynnym wyłączeniu nie było napisane.

  torus wrote:
  Sygnał z regulatora może załączać też kocioł gazowy - w tym przypadku nieporządane może być grzanie grzejników w czasie grzania podłogi.

  W sumie ciekawe rozwiązanie, już nie raz zastanawiałem się jak zrobić grzanie podłogi bez grzania grzejników, ale nic nie wymyśliłem. Sugerujesz, że mimo podłączonego OT mogę mostkować 1 i L w Vitodensie 100W, nic się nie stanie złego? Widzę natomiast tutaj jedną wadę, grzejniki też będą grzać jeśli termostat podłogówki załączy kocioł.

  torus wrote:
  montaż dodatkowego termostatu na belce rozdzielacza grzejnikowego. Termostat odcinałby wtedy pompę ogrzewania podłogowego gdy temperatura zasilania rozdzielacza nie przekracza odpowiedniej temperatury.

  Badzo fajne rozwiązanie, fakt.

  Sterownik OT wiele komplikuje, to fakt. Gdyby zastosować dwa 0/1 na grzejniki + podłogę, a do tego elektozawory na sekcje rozdzielacza to sytuacja była prostsza. Ale OT nie mogę się pozbyć, sporo fajnych opcji oferuje.
 • Level 13  
  Hej, @tomix udało Ci się rozwiązac problem?

  Mam podobną sytuację, u mnie pompa obiegowa w kotle Vitodens100W nie daje rady (za duży układ).
  Musze doinstalować druga pompę obiegową (za planowanym sprzęgłem), która załączać się będzie w momencie włączenia kotła CO na ogrzewanie.
 • Level 16  
  Cześć, zamontowałem na rozdzielaczu regulowany termostat z kapilarą, który załącza się > 30°C i uruchamia dodatkową pompę obiegową. To rozwiązuje mój problem.