Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarko-frezarka modelarska

Darek05 06 Lis 2016 10:23 17370 55
  • Cześć !

Od kilku miesięcy buduje wiertarko-frezarkę która w początkowych założeniach miała być tylko precyzyjną wiertarką do PCB.
    Wraz z ponoszonymi kosztami projekt ewoluował do aktualnego stanu które prezentują załączone zdjęcia.
    Wrzeciono zbudowane jest na bazie oprawki ER11, do napędu użyłem silnika firmy Parvalux - 24 V dający moc wyjściową 240W, pozostałe parametry prezentuje zdjęcie tabliczki znamionowej, silnik pochodzi z demontażu.
    Napęd przenoszony jest za pomocą kół zębatych i paska HTD5M, przełożenie układu 1:1, wynik nie do końca przemyślanego montażu silnika.
    Ale nie ma tego złego, do regulacji obrotów buduję regulator ze stabilizacją obrotów z tej strony http://morgandemers.com/dc-motor-controller-driver-project/ - aktualnie mam gotową kompletną obudowę z wyposażeniem, i gołe PCB które czekają na wiercenie.
    Pinola frezarki zamontowana jest na prowadnicy liniowej, i całość z silnikiem podnoszona jest przez sprężynę gazową, do frezowania układ będzie blokowany.
    Pozostała mi do montażu śruba trapezowa która będzie podnosić i opuszczać kolumnę wrzeciennika, tutaj na razie mam dylemat czy kupić blok łożyskujący typu FF12 i FK12, czy próbować wykonać coś podobnego samemu, zależy mi na tym aby śruba trapezowa miała minimalne luzy, szukam pomysłu na tanie i solidne rozwiązanie, ale wydaje mi się że jedynym dobrym sposobem na montaż będzie zakup w/w bloków łożyskujących....

Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Darek05
    Poziom 10  
    Pozdrawiam
    Darek05 napisał 36 postów o ocenie 7, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wodzisław Śląski. Jest z nami od 2005 roku.
    DC2003
    Poziom 12  
    Witaj.
    Super wykonanie. Podana strona z regulatorem niestety nie działa. Mam też pytanie odnośnie osi x,y czy to nie przypadkiem Proxon?
    Darek05
    Poziom 10  
    DC2003 napisał:
    Podana strona z regulatorem niestety nie działa. Mam też pytanie odnośnie osi x,y czy to nie przypadkiem Proxon?

Link do strony poprawiłem, tak to stół koordynacyjny Proxxon KT70.

Dodaje jeszcze kilka zdjęć z budowy:

Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska
    kwiatek_2404
    Poziom 2  
    Kawał dobrej roboty.
    Jakie wyszły orientacyjne koszty wykonania?
    Darek05
    Poziom 10  
    Nie liczyłem ale myślę że ok. 700-800 zł bez stołu Proxxona
    Jacek Rutkowski
    Poziom 26  
    Witam,
    widzę na stole obok tej maszyny inne chyba Twoje dzieła.
    Możesz pochwalić się resztą?
    Darek05
    Poziom 10  
    Cytat:
    Witam,
    widzę na stole obok tej maszyny inne chyba Twoje dzieła.
    Możesz pochwalić się resztą?

Cześć
    Tak pochwalę się:
    - jest to szlifierka tarczowa z prostą tokarką.
    Ten projekcik był podyktowany próbą wykonania odlewu epoksydowo - granitowego, z uwagi że nie miałem kruszywa granitowego, zastosowałem zwykły piasek, który wcześniej był suszony.
    Szkoda było mi wywalić żywicę epoksydową tylko na przeprowadzenie testu, to postanowiłem że wykonam taką szlifierkę, jak próba wyjdzie pomyślnie.
    Podstawa szlifierki odlewana była w wibrowanej formie wykonanej z płyty meblowej z zamontowanymi insertami.
    Do insertów mogłem przykręcić pozostałe elementy szlifierki, dodam że tzw. Insert to przedłużana nakrętka zakończona z jednej strony krótką śrubą i poszerzaną podkładką.
    Podstawa ma jedną ważną dla mnie zaletę, jest ciężka i stabilna pozwala mi na precyzyjne szlifowanie elementów.
    Zamieszczam fotki te starsze z budowy i aktualne.
    Maszynka jeszcze przejdzie drobną modernizację, między innymi wyposażę ją w prowadnicę montowaną na stole szlifierki, dla obrabiania materiału pod różnymi kątami.

Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska
    Jacek Rutkowski
    Poziom 26  
    Bardzo ładnie wykonane sprzęty, pozazdrościć staranności. Detale metalowe obrabiasz ręcznie czy masz dostęp do profesjonalnego warsztatu?
    Darek05
    Poziom 10  
    Mam dostęp do warsztatu z maszynkami hobbystycznymi tzn. mała tokarka, mała frezarka, ale muszę czasami czekać i umawiać się na tydzień lub dwa wcześniej, natomiast przy budowanej frezarce byłem zmuszony część prac oddać do profesjonalnych warsztatów za duże detale, lub materiał zbyt twardy do obróbki na hobbystycznym sprzęcie, na szczęście właściciele byli wyrozumiali i brali za usługę niewiele.
    MaXo90
    Poziom 15  
    A silnik frezarko szlifierki od czego ? Wygląda na jakieś pralkowe albo suszarkowe cudo.
    Darek05
    Poziom 10  
    MaXo90 napisał:
    A silnik frezarko szlifierki od czego ? Wygląda na jakieś pralkowe albo suszarkowe cudo.

To nie ta skala, od pierwszego pochodzi z napędu łącznika 20kV, z drugiego z ksero.
    Darek05
    Poziom 10  
    Witam !
    Umieszczam zdjęcia z budowanego sterownika do w/w wiertarko-frezarki, na dzień dzisiejszy na etapie budowy, teraz czeka aż zakończę prace przy samej frezarce. Otwory w PCB chcę wiercić już na niej, z tyłu wyprowadziłem dwa gniazda duże cztero bolcowe będzie zasilać silnik, do mniejszego będzie podłączony enkoder optyczny który będzie zabudowany na wale silnika.
    Zastosowany transformator ma 24V/500W, dodam że sterownik ma możliwość przełączania kierunkiem obrotów silnika.

Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska
    pukury
    Poziom 35  
    Witam.
    Na tym sterowniku można ustawić maksymalnie 1500 ob/min.
    I enkoder do 200 działek.
    Zrobiłem ten układ - na PCB swojego projektu.
    Oryginalne jakieś zagmatwane były nadmiernie.
    Konfigurowanie jest - delikatnie mówić - " bolesne ".
    Prawdę powiedziawszy nie do końca mi się udało.
    Pozdrawiam.
    Darek05
    Poziom 10  
    pukury napisał:
    Witam.
    Na tym sterowniku można ustawić maksymalnie 1500 ob/min.
    I enkoder do 200 działek.
    Zrobiłem ten układ - na PCB swojego projektu.
    Oryginalne jakieś zagmatwane były nadmiernie.
    Konfigurowanie jest - delikatnie mówić - " bolesne ".
    Prawdę powiedziawszy nie do końca mi się udało.
    Pozdrawiam.

Jaki enkoder zastosowałeś - odbiciowy ?
    Wydaje mi się że problem z ograniczeniem prędkości obrotowej leży po stronie enkodera, to on wprowadza ograniczenie, nie potrafi dobrze odczytać prędkości obrotowej powyżej 1500 obrotów, podglądałeś na oscyloskopie jak wygląda wypełnienie impulsu zasilającego silnik ?.
    pukury
    Poziom 35  
    Witam.
    Zastosowałem enkoder z silnika DC
    Ma 48 szczelin - więc 96 zboczy.
    Ograniczenie jest w programie - tekst - " max 1500 " .
    Pisałem nawet do Kolegi ( o dziwo - odpowiedział ) że interesowały go niskie prędkości obrotowe.
    Do tokarki własnej roboty.
    A mnie również do wiertarki PCB - taka fanaberia :D
    Oglądałem przebiegi i wyglądają na prawidłowe.
    Wypełnienie zwiększa się stopniowo.
    Tylko zastosowałem inny układ - inny transoptor i sterownik TC429.
    Może kiedyś wyjmę z szafy i powalczę - w wolnej chwili.
    Teraz robię to - http://www.worldofward.com/rotarycontroller/
    Właściwie zrobiłem i działa.
    Pozdrawiam.
    Darek05
    Poziom 10  
    Dzięki za uwagę, ale nie mogę namierzyć tej informacji, mam jeszcze pytanie jak wygląda sprawa obrotów przy wyłączonej funkcji PID, autor pisał że sterownik można przełączyć do trybu z pętlą otwartą.
    pukury
    Poziom 35  
    Witam.
    Mnie udało się namierzyć dopiero jak zrobiłem układ.
    Z otwartą pętlą to dział jak generator PWM plus obrotomierz
    Tylu udało mi się wyczaić.
    Zrobiłem to jakiś czas temu i nie chciało mi się walczyć.
    Do tokarki zastosowałem falownik.
    A do szlifierki na silniku z hulajnogi sterowanie PWM i działa.
    Pozdrawiam.
    kd-11
    Poziom 8  
    Dzień dobry,
    mam pytanie odnośnie szlifierki. Posiadam taki sam silnik od ksera i jedna rzecz mnie zastanawia.
    Wiertarko-frezarka modelarska
    Jak rozwiązał Pan kwestię mocowania szajby po stronie wałka przedstawionej na zdjęciu. Czy wytoczył Pan ją pod istniejący wymiar? Czy skroił Pan istniejącą zębatkę i dopiero wtedy dopasował szajbę?
    Czy wg Pana silnik ten jest w stanie obsłużyć tarczę o średnicy 18 cm?
    Pozdrawiam.
    Darek05
    Poziom 10  
    kd-11 napisał:

Jak rozwiązał Pan kwestię mocowania szajby po stronie wałka przedstawionej na zdjęciu. Czy wytoczył Pan ją pod istniejący wymiar? Czy skroił Pan istniejącą zębatkę i dopiero wtedy dopasował szajbę?
    Czy wg Pana silnik ten jest w stanie obsłużyć tarczę o średnicy 18 cm?
    Pozdrawiam.

Cześć !
    Toczyłem pod istniejący wymiar i osadziłem na kleju anaerobowym, dodatkowo zabezpieczłem śrubką tzw. robakiem 3 mm.

Silnik nie jest za mocny i wydaje mi się żę tarcza 180 mm może być za duża, jak docisnę to tarczę potrafię zatrzymać, średnica mojej tarczy to ok 125mm.
    Darek05
    Poziom 10  
    Dzisiaj wreszcie przyszły mi zamówione u Chińczyka cztery tygodnie temu tulejki zaciskowe ER11, rozmiar od 1mm do 7mm z podziałem co 0,5mm, w zestawie są dwie dodatkowe tulejki 1/8 i 4/8 cala, zrobiłem od razu podstawkę ze sklejki żeby porządeczek w szufladce był. U nas za taki zestaw chcą dwa razy tyle.
    Zastanawiam się gdzie kupić najtaniej blok łożyskujący FK10 i FF10, przeglądam oferty krajowe ale wygląda że znów zamówię chińskie, zaoszczędzę jakieś 7 dych.

Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska
    Darek05
    Poziom 10  
    Cześć
    Zamówiłem zestaw bloku łożyskującego FK10 i FF10 na początku grudnia, liczę że wreszcie dotrze w przyszłym tygodniu, w między czasie postanowiłem wyposażyć frezarkę w pomiar głębokości posuwu samej pinoli który pomoże mi w precyzyjnym ustalaniu głębokości wiercenia, wykonane z marketowej suwmiarki cyfrowej, pomysł tani i zaczerpnięty z netu, planuję jeszcze wykonać pomiar wysokości wrzeciennika, i na razie zastanawiam się czy kupić liniał pomiarowy, czy kupić i przerobić suwmiarkę o długości 300mm.

Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska
    Darek05
    Poziom 10  
    Cześć !
    Na blok łożyskujący dalej czekam, ze śledzenia przesyłki wiem że jest już w Polsce w Urzędzie Celnym, mam nadzieje że otrzymam ją w Poniedziałek.
    Pobawiłem się trochę i zabudowałem do ustrojstwa prowadnik przewodów, będzie ochraniał tylko dwa przewody, jeden zasilający silnik, drugi od czujnika obrotów, może będzie trzeci od oświetlenia stołu ale to się zobaczy.
    I zdjęcia:

Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska
    Darek05
    Poziom 10  
    Przesyłka dotarła, dalszy etap prac

Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska

Darek05
    Poziom 10  
    Cześć !
    W zasadzie maszynka ukończona, tzn. jej część mechaniczna, pozostał mi do zrobienia regulator obrotów i zamontować kable - zasilający i od czujnika obrotów.
    Zdjęcia prezentują zamontowany suwmiarkowy pomiar wysokości wrzeciennika, bezstopniową blokadę śruby trapezowej.

Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarskaWiertarko-frezarka modelarska
    Darek05
    Poziom 10  
    Regulator do frezarki wstępnie uruchomiony

Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska Wiertarko-frezarka modelarska
    Sławek 61
    Poziom 18  
    Chciałem zapytać jak kolega ocenia stół krzyżowy w/w projekcie ? Chodzi mi jak sprawuje się w praktyce jeśli chodzi o dokładność, luzy itp. Chodzi mi po głowie model KT150 ale może ten też by wystarczył. Będę wdzięczny za kilka słów na temat tego stołu.
    Darek05
    Poziom 10  
    Cześć
    Stół jest odlewem aluminiowym, posiada kasowanie luzów, do frezowania aluminium jest wystarczająco mocny, wykonałem kilka drobnych frezowań frezem Fi 6mm, radził sobie bardzo dobrze, jestem pewien że z innymi materiałami typu mosiądz, miedz, może brąz, sobie poradzi.
    Na obydwóch osiach ma noniusz z podziałką 0.05mm, 1 pełny obrót = 1.0mm pozostałe parametry znajdziesz w internecie.
    Wydaje mi się że proponowany KT150 jest mocniejszy, przynajmniej oglądając go na zdjęciach robi takie wrażenie.
    KT70 zastosowałem ponieważ kupiłem go po okazyjnej cenie.
    Sławek 61
    Poziom 18  
    Jeszcze pytanie odnośnie silnika tej szlifierki jaką ma moc i obroty ten silniczek ? Czy podczas szlifowania nie siadają znacznie obroty ? Oczywiście przy jakiejś delikatnej pracy. Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    Darek05
    Poziom 10  
    No własnie jest to silnik firmy PARVALUX , 3000 obr/min. 24V moc wyjściowa 220W, frezowanie w ALU na głębokość 5 mm w/w frezem bez większych problemów, wierciłem w stali wiertłem fi 7 nie spowodowałem zatrzymania wiertła, miałem wrażenie że silnik nie zwalniał, ale te próby odbywały się bez pomiaru prędkości obrotowej.
    Do zasilania zastosowałem 500W transformator, aby silnikowi nie zabrakło mocy, pomiar obciążenia przy pracy na jałowo w układzie z wrzecionem wyniósł 7A, samego silnika ok. 2A.
    Po ukończeniu regulatora silnik będzie zasilany impulsowo i dla takiego układu moc transformatora jest na wyrost, będę miał pomiar obrotów i zredukowane obroty do max 1500 obr/min ze stabilizacją tychże obrotów nie zależnie od obciążenia.
    Sławek 61
    Poziom 18  
    Wielkie dzięki za informacje z tym, że chodziło mi o tą drugą maszynę szlifierko - tokarkę czyli o parametry silnika i jak się zachowuje podczas szlifowania jakiś małych detali. Zamierzam coś podobnego zbudować z tym, że tylko samą szlifierkę z jakimś uchylnym przodem