Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen C4 Picasso 2007r. - Citroen C4 Grand Picasso, awaria wszystkiego

osliczka 06 Nov 2016 12:23 11538 16
 • #1
  osliczka
  Level 14  
  Witam, w samochodzie Citroen C4 Grand Picasso ogólnie rzecz biorąc oszalała elektronika.
  Samochód czasami jedzie i wszystko zachowuje się normalnie.
  Są jednak momenty, że podczas jazdy zapalają się wszystkie kontrolki, na wyświetlaczu centralnym dostaje info o kolejnych uszkodzonych i odłączonych systemach. Czasami kilka systemów nagle ożywa i kontrolki gasną, np. ABS/ESP.
  Samochodu nie można zgasić wyjmując kluczyk ze stacyjki, po wyjęciu dalej chodzi.
  Gaśnie sam po jakimś czasie (2-3) min. po czym nie można go uruchomić (zapłon uruchomiony, nie ma pracy rozrusznika). W tej chwili usterka osiągnęła już taki poziom, że samochód przyjechał na miejsce postojowe i nie może już odjechać.
  Od czego radzicie zacząć poszukiwania sądząc po opisanych usterkach?
 • #3
  verksted
  Level 16  
  Witam - sprawdzić styki w module elektroniki pokładowej i w komputerze głównym oraz wszystkie masy łączenia do karoserii i podstawy sztycy kierownicy czy nie zaśniedziałe , zamoknięte itp!!!.
 • #4
  osliczka
  Level 14  
  spinacz wrote:
  Zabrzmi głupio ale szukaj uszkodzonego lub zasniedzialego bezpiecznika, potem jakieś zasniedziale złącza i uszkodzenia wiązki.


  Póki co dostałem się do elektryki znajdującej się przy akumulatorze.
  Rozpiąłem 3 złącza sterownika silnika (co ciekawe sam sterownik nie ma oddzielnej masy do swojej obudowy), w skrzynce jest sucho, bezpieczniki wstępnie przepatrzyłem i mechanicznie starałem się każdy poruszyć.
 • #6
  mako110
  Level 21  
  A nie prościej zrobić diagnostykę????? Na pewno któryś z zarejestrowanych błędów naprowadzi na przyczynę takiej usterki....
 • #7
  osliczka
  Level 14  
  mako110 wrote:
  A nie prościej zrobić diagnostykę????? Na pewno któryś z zarejestrowanych błędów naprowadzi na przyczynę takiej usterki....


  Diagnostyka w tym wypadku wydaje się bezsensowna, gdyż ilość błędów w każdym ze sterowników przyprawia o zawrót głowy. Oczywiście powtarzającym się wszędzie jest brak komunikacji CAN.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Sytuacja wygląda w ten sposób, ze samochód zapala raz na 20 prób. Silnik pracuje prawidłowo, jednak wszystkie systemy po kolei informują na wyświetlaczu o usterce, po minucie pracy na wyświetlaczu centralnym palą się kontrolki od niemal wszystkich systemów.
  Po zgaszeniu silnika kolejna próba i nic. Czasami podczas prób na chwilę odzywa się rozrusznik po czym milknie na kolejnych kilkanaście prób odpalenia. Wyjąłem wtyczki z BSU, wszystko suche i bez żadnych nalotów, wyciągałem wszystkie bezpieczniki, odpinałem wtyczki od ECU
  BSI macałem tylko wtyczkami, ale przynajmniej optycznie wszystko wygląda na suche i niepopalone.
  Podłączyłem masę z klemy akumulatora bezpośrednio na podtrzymanie kolumny kierowniczej, jest bez zmian.
  Czy mam wyciągać BSI czy coś jeszcze sprawdzić po drodze?
 • #8
  verksted
  Level 16  
  Należało by sprawdzić napięcie akumulatora powinno się mieścić w granicach 12V -- poczym --Proponuję podłączyć cewkę rozrusznika dodatkowym przewodem do plusa akumulatora żeby wykluczyć go jako uszkodzony (jak za każdym razem kręci silnikiem bez włączania zapłonu a napięcie podczas kręcenia rozrusznika nie zpada po niżej granic 11V to okej)---potem----(można również spróbować przekręcić zapłon i włączyć rozrusznik tym dodatkowym przewodem do plusa akumulatora)----------------odpali lub nie i tu otwiera się nowy tor przemyśleń!
  Moderated By Pawel wawa:

  Ja bym prosił, by Kolega otworzył sobie tor do przemyśleń, przed wysłaniem każdego następnego postu. Ten nagradzam ostrzeżeniem. 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • #9
  Pawel wawa
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ginące zasilanie lub zrywana komunikacja CAN. Warto by zerknąć oscyloskopem, i choć raz podłączyć woltomierz, zanim zaczniemy wyrywać BSI. Diagnostyka to nie tylko odczytanie błędów. Zasilanie sterownika silnika, też warto byłoby sprawdzić, choćby kontrolką, w chwili braku możliwości uruchomienia auta. Normalnym jest, że nie ma masy przykręcanej do obudowy sterownika. Nie wiem co Kolegę tak zdziwiło...
  Na samym początku sprawdziłbym masę pomiędzy akumulatorem a karoserią.
 • #10
  osliczka
  Level 14  
  Dziękuję za wszystkie wskazówki, masa na karosierię sprawdzałem, jest ok.
  Ładowanie 14,1V
  Które piny dają zasilanie na sterownik samochodu?
  Mogę też spytać które przewody zasilają BSI?
 • #11
  Pawel wawa
  VIP Meritorious for electroda.pl
  osliczka wrote:
  Które piny dają zasilanie na sterownik samochodu?
  Nie, nie, nie ma czegoś takiego jak sterownik samochodu.
  osliczka wrote:
  Mogę też spytać które przewody zasilają BSI?
  Jakiś numer sterowników, my naprawdę nie mamy szklanych kul. Nie wiemy nawet jaki silnik tam siedzi. Myślę, że lepiej dla auta, jak i kieszeni autora, będzie zlecić naprawę fachowcom.
 • #12
  osliczka
  Level 14  
  Silnik to 2.0 HDI.
  Jeszcze z ciekawszych objawów to zdarza się, że samochód odpala normalnie i wszystko jest ok. Da się przejechać jakiś odcinek. Działają wszystkie systemy i nic się nie wysypuje. Ale wystarczy, że pochodzi trochę, albo wystarczy go zgasić i uruchomić ponownie żeby zaczął sypać błędami braku działania systemów typu ABS/ESP, hamulec postojowy, skrzynia biegów wchodzi w tryb awaryjny i wrzuca domyślnie bieg D3, albo w ogóle przestaje reagować na wybór i nawet nie podaje na wyświetlaczu aktualnego biegu tylko "-".
  Są też, że po tym jak trochę pochodzi i po zgaszeniu nie można go już uruchomić. Przy próbach zapalania czasami na chwilę odezwie się rozrusznik, ale natychmiast przestaje kręcić. Czy te objawy wskazują bardziej na BSU, BSI czy wiązkę.
  Póki co rozbierałem BSU przy akumulatorze i optycznie wszystko wygląda na suche i sprawne. Podłączałem też masę na kolumnę kierowniczą. Żadnych rezultatów.
 • #13
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Jak w czasie usterki wspólnym jest podstawa jazdy czyli ABS to po co pchać się do reszty. Przyjrzeć się jemu dokładnie i już.
 • #14
  osliczka
  Level 14  
  Przecież napisałem że ABS/ESP jest jednym z wielu systemów które zgłaszają "fault" po czym są odłączane i zapalają kontrolki na środkowym ekranie.
 • #15
  Hektar Zahler
  Level 34  
  No to podejrzeć czy sterownik go rejestruje. Czy nie masz dojścia do Lexii. W czym problem.
 • #16
  osliczka
  Level 14  
  Nowe fakty:
  -Są momenty, ze auto jedzie w 100% ok, trwają dosyć krótko 5-10 min.
  -Znalazłem miejsce gdzie wystarczy odgiąć wtyczkę i samochód zapala (kręci rozrusznikiem) prawidłowo. To jest wtyczka przy sterowniku skrzyni biegów, przykręcanym od góry obudowy skrzyni. Wystarczy też ruszyć wtyczką i z wyświetlacza centralnego znika (P) a pojawia się "-".
  -Do sterownika dochodzi długie cięgło idące od grodzi silnika do sterownika. Przy przełączaniu biegów przy kierownicy cięgno nie porusza się. W jaki sposób jest przekazywane sterowanie biegami przy kierownicy na to cięgno?
 • #17
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Boże kochany po jakiemu ja mówię. Jakzgłasza fault to powinien go rejestrować i pamiętać jako najmłodszy żebyś miał wgląd do niego. Nie ma co panikować póki co. Może jakaś pierdoła na canie. Jak nie pamięta to poszukać dlaczego tak się dzieje.