Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja starego komputera

06 Lis 2016 15:11 897 15
  • Poziom 28  
    Witam, planuje trochę ulepszyć swój paroletni komputer.
    Jego obecna konfiguracja to:
    -procesor I3 2100 2x3,1 GHz
    -płyta główna Msi H61M-P21(B3)
    -pamięć 2x2GB DDR3 1333 MHz
    -zasilacz XFX PRO450W
    -dysk sandisk ssd plus 120 GB
    -karta graficzna palit geforce gtx 460 v2 1GB GDDR5
    -monitor samsung syncmaster 2043nw
    Planuje zmianę pamięci na 8 GB, zmianę karty graficznej i może zmianę chłodzenia procesora na lepsze.
    W oko wpadły mi pamięci Corsair 4096MB 1333MHz CL9. Czy te pamięci będą dobrym wyborem czy w podobnej cenie można znaleźć coś lepszego?
    Karta graficzna jaka wpadła mi w oko to MSI GeForce GTX750Ti 2048MB 128bit Low Profile. Głównymi jej atutami które do mnie przemawiają jest cena(499 zł) oraz wyjście d-sub ze względu na mój monitor. Zastanawiam się tylko czy nie lepiej dołożyć do MSI GeForce GTX750Ti 2048MB 128bit Twin Frozr OC. Czy warto dopłacać 70 zł do tej karty?
    Co do chłodzenia to muszę wymienić pastę termo-przewodzącą i myślałem żeby od razu wymienić też cały układ chłodzenia na coś wydajniejszego od standardowego. W oko wpadł mi SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 ze względu na niską cenę, łatwość montażu i dobre opinie.
    Chciałbym zmieścić się w 800-850 zł za wszystko.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Co do pamięci to ciężko określić, czy to dobre, czy nie, bo podałeś w zasadzie tylko firmę i jakieś parametry, ale nie wszystkie. Więc nie wiadomo, co to za model i ile kosztuje.

Co do pamięci mogę polecić takie: http://allegro.pl/pamiec-ddr3-crucial-ballistix-sport-8gb-1600mhz-i6582385430.html

Co do karty graficznej to wersja Low Profile ma dość głośne chłodzenie. W tej cenie dałoby się kupić również szybszego Radeona RX460, ale on nie ma wyjścia analogowego. Tak więc GTX750Ti, ale lepiej poszukaj czegoś z normalnym chłodzeniem.

Ta karta była w podobnej cenie i mimo pojedynczego wentylatora chłodzenie nie było głośne: http://www.emag.pl/karta-graficzna-gigabyte-g...-e-box-pl-1053243-gv-n75td5-2gi/pd/DXC1KMBBM/ - karta ma DVI-I, więc przez przelotkę DVI-DSUB za 5zł można podłaczyć monitor z wejściem analogowym do tej karty.
    Alternatywnie wersja MSI TwinFrozr: http://www.emag.pl/karta-graficzna-msi-geforc...ddr5-pci-e-box-n750ti-tf-2gd5-oc/pd/DN7H4BBBM chyba nieco taniej niż znalazłeś.
    Spartan 3 PRO będzie w porządku do tego zestawu.
    Pamięć DDR3-1600 zwolni do poziomu DDR3-1333 jeśli będzie trzeba. Producent pamięci twierdzi, że pamięć ta jest zgodna z płytą:
    http://www.crucial.com/usa/en/h61m-p21-(b3)/CT3512087

Warto zaktualizować BIOS płyty do najnowszego wymieniając pamięci. W najnowszym BIOSie poprawiono współpracę z niektórymi modelami.
  • Poziom 28  
    Dzięki za wyjaśnienie. Pamięć i chłodzenie już zamówione. Z kartą poczekam na wypłatę.
  • Poziom 28  
    Ostatnie pytanie. Czy brać Gigabyte GeForce GTX 750 Ti OC2 2GB DDR5 czy lepiej dołożyć do Gigabyte GeForce GTX 950 OC 2GB DDR5? Po głowie chodzi mi jeszcze Gigabyte GeForce GTX 1050 D5 2GB ale niestety przez konieczność kupowania nowego monitora raczej odpada mimo że cenowo wypada naprawdę dobrze.
    Jeśli chodzi o Gigabyte to radzę uważać na model GV-N75TOC2-2GI - ostatnio miałem 3 egzemplarze tej karty, może trafiłem fatalną serię, z okrutnie głośnym chłodzeniem.

Karta ma zablokowane w swoim BIOSie obroty minimalne na 40%, przy czym wtedy wentylatory kręcą się 2450RPM, mimo że karta jest w spoczynku i ma 31-32*C. Po zmodyfikowaniu BIOS udało mi się zjechać do 2200RPM, co jest i tak masakrą przy takiej karcie. Jest to wina samego chłodzenia, gdyż napięcie zasilające wentylatory wynosi przy tak "niskich" obrotach około 7V (a wentylatory mielą ponad 2k RPM). Wysłałem do Gigabyte opis problemu, ale generalnie nie byli specjalnie zainteresowani problemem :)
  • Poziom 28  
    dt1 napisał:
    Jeśli chodzi o Gigabyte to radzę uważać na model GV-N75TOC2-2GI - ostatnio miałem 3 egzemplarze tej karty, może trafiłem fatalną serię, z okrutnie głośnym chłodzeniem.

Karta ma zablokowane w swoim BIOSie obroty minimalne na 40%, przy czym wtedy wentylatory kręcą się 2450RPM, mimo że karta jest w spoczynku i ma 31-32*C. Po zmodyfikowaniu BIOS udało mi się zjechać do 2200RPM, co jest i tak masakrą przy takiej karcie. Jest to wina samego chłodzenia, gdyż napięcie zasilające wentylatory wynosi przy tak "niskich" obrotach około 7V (a wentylatory mielą ponad 2k RPM). Wysłałem do Gigabyte opis problemu, ale generalnie nie byli specjalnie zainteresowani problemem :)

Czyli w przypadku gigabyte lepiej brać modele z 1 wentylatorem? U siebie w gtx460 mam obecnie zablokowane obroty na minimum 40% ale słychać tylko lekki szum(1400rpm). Zdarzało mi się testować go przy obrotach 1900rpm i raczej nie chciałbym żeby mi karta tak wyła przy normalnej pracy.
    Mam GTX650Ti Boost z identycznym (na oko) chłodzeniem i też chodzi 1400RPM. W tej jednej karcie od Gigabyte (GV-N75TOC2-2GI) trafiłem tylko takie głośne chłodzenia. Z tego co pamiętam starszy model (wyglądający do złudzenia podobnie, ale nie mający jednej dwójki w oznaczeniu - GV-N75TOC-2GI) miał cichsze chłodzenie.

Tym niemniej, jeśli chłodzenia w GB są w tej chwili loterią, a firma się mało przejęła problemem, to wolę póki co kupować konkurencyjne karty, w których nikt nie wpadł jeszcze na idiotyczny pomysł, żeby przy 32 stopniach celsjusza kręcić wentylatorami 2450 RPM :D
  • Poziom 28  
    Pamięci i chłodzenie już zamontowane. Temperatura procesora w spoczynku 28-32 a przy 100% obciążeniu 43-45. Wcześniej było 31-34 w spoczynku i 56-59 przy 100% obciążeniu. Aż szkoda że mojego procesora nie da się podkręcać. Jedynie głośność wzrosła. Wcześniejszy wentylator chodził na 1960 rpm a ten na 2080 rpm. Z pamięciami poszło bez problemów. Tylko przy pierwszym uruchomieniu wymagane było wejście do biosu. Kartę wezmę na 100% gtx 950. Tylko jeszcze się zastanawiam czy msi, palit czy gigabyte.

Edit. Pobawiłem się ustawieniami biosa i teraz w spoczynku wentylator chodzi na 1200-1300 rpm i jest prawie niesłyszalny.
  • Pomocny dla użytkowników
    To jeszcze pomyśl nad GTXem 1050 2GB, który właśnie pojawia się w sklepach w cenie poniżej 600zł. Ceny pewnie się ustabilizują w okolicach 500zł, bo za około 700 jest 1050Ti z 4GB pamięci. Sama karta jest kilka procent szybsza od GTXa 950.
    Nowy monitor FullHD 21,5" to koszt nawet poniżej 400zł.
  • Poziom 28  
    speedy9 napisał:
    To jeszcze pomyśl nad GTXem 1050 2GB, który właśnie pojawia się w sklepach w cenie poniżej 600zł. Ceny pewnie się ustabilizują w okolicach 500zł, bo za około 700 jest 1050Ti z 4GB pamięci. Sama karta jest kilka procent szybsza od GTXa 950.
    Nowy monitor FullHD 21,5" to koszt nawet poniżej 400zł.

Zamówiłem tą kartę: http://www.x-kom.pl/p/266090-karta-graficzna-...-gtx-950-2048mb-128bit-directcu-ii-strix.html
    Gtx 1050 odpadł jednak bo o ile stać mnie na kartę to nie naciągnę budżetu na nowy monitor. Już i tak naciągłem budżet na gtx 950 bo wstępnie miał być gtx 750.
  • Poziom 20  
    Trochę się pospieszyłeś, ale skoro mialeś wziąć gtx750 to i tak jesteś wydajnościowo do przodu. W sumie to udana wersja 950, która bardzo dobrze się kręci, a soft Asusa jest pod tym względem bardzo prosty w obsłusze.
  • Poziom 28  
    Podejrzewam że przy reszcie sprzętu i tak nie wykorzystam w pełni możliwości gtx 950. Będę miał jednak jakiś zapas na wypadek zmiany proca i płyty głównej.
  • Poziom 28  
    Karta zamontowana i śmiga idealnie. Jest wprawdzie lekki problem z monitorem(przy podłączeniu przez przejściówkę monitor nie zauważa że komputer przełącza się w stan uśpienia i wyświetla że nie ma nic podłączonego) ale da się wykorzystać jego maksymalną rozdzielczość więc nie jest źle. Mam już zamówioną drugą nieco lepszą przejściówkę i może tam będzie lepiej. Na starej karcie w AW na średnich detalach z wyłączonym antyaliasingiem i cieniami miałem średnio 35 fps. Teraz przy detalach na wysokich z włączonymi cieniami i antyaliasingiem jest średnio 50 fps więc różnica ogromna. O dziwo pokazuje mi obciążenie karty na poziomie 110 %( automatyczne podkręcenie gpu do 1354 MHz w trybie gaming ) a procesor jest podkręcany przez płytę automatycznie do 3133 MHz z standardowych 3093 MHz. Dodatkowo karta jest praktycznie niesłyszalna bo przy korzystaniu z internetu ma 40 stopni C przy wyłączonych wentylatorach a przy 110% obciążeniu 67 stopni C przy wentylatorach na 37%(1220 RPM).