Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 87-Pochodne - Zawężenie toru AM odbiornika

CB.Marek 06 Lis 2016 22:39 1353 12
  • #1 06 Lis 2016 22:39
    CB.Marek
    Poziom 3  

Witam Wszystkich Forumowiczów. Proszę o radę, czym lepiej zawęzić odbiornik radia Alan 87 i pochodnych. Filtrem Cerad 455-6-60, czy aktywnym Channel Guardem na 3 Muratach i dlaczego?

0 12
  • #2 06 Lis 2016 23:50
    Hektar Zahler
    Poziom 29  

W Alanie 87 możesz zawęzić tor AM w taki sposób z wykorzystaniem filtru kwarcowego klik na linka.

Dodano po 7 [minuty]:

Jeżeli tor FM ma pozostać sprawny, to filtru FL1 nie należy wymieniać na węższy.

0
  • #3 07 Lis 2016 00:06
    CB.Marek
    Poziom 3  

Nie jestem elektronikiem. Chciałbym dostać odpowiedz na moje pytanie, żeby podjąć decyzję co zrobić. Nie chcę puszczać AM przez filtr SSB. Mam 2 dość wąskie radia w których AM idzie przez filtr SSB.

2
  • #4 07 Lis 2016 00:15
    Hektar Zahler
    Poziom 29  

W ten sposób nie ma takiej możliwości żeby było jak w Jacksonie, bo ograniczeniem są elementy piezoceramiczne.

0
  • #5 07 Lis 2016 00:30
    CB.Marek
    Poziom 3  

Nie ma być wąski jak Jackson I. Jeszcze raz co lepsze, Cerad czy Channel Guard .Mam w RCI 2950 na drugiej pośredniej zamontowanego ChGuarda i działa to doskonale, ale mam też w szufladzie Cerada 455-6-60 .Chciałbym uzyskać informację który z wymienionych sposobów będzie lepszy do Alana 87 i pochodnych.

0
  • #6 07 Lis 2016 02:46
    Hektar Zahler
    Poziom 29  

To może inaczej.

Zobacz, że selektywne filtry pasywne znacznie różnią się od aktywnych i nie sposób wydać wyrok co jest lepsze.
    W każdym razie ograniczenia elementów piezoceramicznych są znaczne.

We wzmacniaczu selektywnym stosuje się jeden, a najlepiej kilka pojedynczych stopni filtrów aktywnych -kaskadowo, o tej samej częstotliwości środkowej. Przy czym wzmacniacz taki może zastąpić filtr pasywny, ale w żadnym razie odwrotnie. Do porównania ch-ka The Channel Guard Filter (w skrócie CG) autorstwa Lou Franklin-a K6NH do Muraty HT z oznaczeniem CFWLA455KHFA na urządzeniu NWT. Widać dużo większe tłumienie w paśmie zaporowym przy nieco gorszym tłumieniu w paśmie przepustowym.

We filtrze drabinkowym łączy się rezonatory szeregowo-równolegle tak, aby utworzyć połączenie szeregowe powstałych filtrów pasywnych o różnej częstotliwości środkowej, gzie oczekiwane zawężenie pasma uzyskuje się z różnicy częstotliwości środkowej tych filtrów. Uzyska się dwukrotne powiększenie tłumienia poza pasmem przy dwukrotnym tłumieniu w paśmie przenoszenia. Nałożone na siebie ch-ki obu filtrów, przesunięte względem siebie o ΔF, dają wypadkową ch-kę przenoszenia w obszarze zakreskowanym.

Parametry techniczne filtrów piezoceramicznych FCD 465.
    (nie istniejącej już marki Cerad)

Podstawowe właściwości FCD 455-6/60.

- częstotliwość środkowa 455kHz +/-2kHz
    - szerokość pasma przenoszenia 6kHz +/-1kHz na poziomie -6dB
    - tłumienność skuteczna 60dB

Jednak od razu zaznaczę, że to temat czysto teoretyczny, bo filtry te nie są produkowane, ani sprzedawane już ze 20 lat.
    (zainteresowanych podobnym, np. CFJ455K14 odsyłam do serwisów jak Icom, Kenwood, ebay)

Więcej o wzmacniaczu selektywnym na stronie autora projektu.

http://www.cbcintl.com/docs/cghookup.htm

0
  • #7 07 Lis 2016 10:45
    CB.Marek
    Poziom 3  

NIE JESTEM ELEKTRONIKIEM .Takie tłumaczenie nic mi nie da, nie wiele zrozumiem.Poproszę o prostą odpowiedz- czysto teoretycznie.Co byś włożył do swojego np.Alan 87 .SS 3900, SS 360 Fm ,Galaxy Pluto . Cerad czy ChG.

0
  • #8 07 Lis 2016 20:28
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli nie chcesz puszczać AM poprzez filtr SSB, a chcesz mieć tyko nieco zawężone pasmo w AM to wystarczy wymienić filtr drugiej pcz. 455 kHz.
    Oryginalnie np. w alanie 87 pracuje KBF-455R A-7 ma 7KHz czyli +/- 3,5KHz. Musisz kupić np. KBF-455R- 4AS czyli +/- 2KHz. Są na znanym portalu aukcyjnym.

Link do aukcji wysłałem na PW.

0
  • #9 07 Lis 2016 20:49
    CB.Marek
    Poziom 3  

Nie chcę nic kupować leżą u mnie na biurku Cerad 455-6-60 i aktywny ChG .Co będzie lepsze i jak nie tajemnica to dlaczego. Czyżby była to jakaś wiedza tajemna że nikt nic nie chce powiedzieć.

0
  • Pomocny post
    #10 07 Lis 2016 21:26
    kriss51

Cerad który posiadasz jest lepszy od oryginału, więc możesz go podłączyć.

CB.Marek napisał:
    aktywnym Channel Guardem na 3 Muratach i dlaczego?

Jakie tam są muraty? Generalnie Guarden jest lepszy od Cerad. Tylko że dla FM może być zbyt wąski. Co za problem sprawdzić skoro masz oba.

0
  • #11 07 Lis 2016 22:26
    CB.Marek
    Poziom 3  

Są tam 3 Muraty HT.

0
  • #12 07 Lis 2016 23:02
    kriss51

Ja bym wstawił Cerad. Jak dla mnie źle słucha się zbyt wąskiego AM-u, a FM zaczyna zniekształcać.

0
  • #13 08 Lis 2016 18:19
    CB.Marek
    Poziom 3  

Bardzo dziękuję za pomoc.Wszystko proste .Radio Am, Fm SSb-Cerad . A bez Fm-ChG

0