Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE32A330J1N - Gaśnie podświetlanie matrycy

Adikga 07 Lis 2016 03:26 606 6
  • #1 07 Lis 2016 03:26
    Adikga
    Poziom 10  

Witam,

Jak w temacie, po włączeniu telewizora gaśnie podświetlanie. Czasem po kilku minutach, czasem po dłuższym czasie. Ale jak już raz zgaśnie to po następnym włączeniu w krótkim odstępie czasu gaszenie następuje szybciej.

Rozkręciłem całość i sprawdziłem po kolei jak świecą same świetlówki, potem podświetlanie z płytą główną, następnie dołączyłem jeszcze płytę T-CON i za każdym razem podświetlanie nie gasło nawet po dłuższym czasie.

Złożyłem więc całość wraz z matrycą i metalową obudową i znów ten sam problem.
    W tym telewizorze świetlówki są poprowadzone za matrycą, a zasilanie jest dostarczane do świetlówek z jednej strony. Druga strona świetlówek jest 'uziemiona' za pomocą jednej z śrubek mocujących metalową ramę matrycy. Wszystkie próby w których świetlówki nie gasły, były przeprowadzone bez 'uziemienia'. Tak więc podłączyłem znów całość ale odkręciłem tę jedną śrubę i jak na razie wszystko działa.

Tylko czy to może tak działać? Czy jest to bezpieczne? I do czego tak właściwie jest to uziemienie skoro bez niego świeci?

0 6
  • #2 07 Lis 2016 07:56
    Zbigniew Sekula
    Poziom 21  

To nie jest uziemienie tylko wspólna masa dla wszystkich, a to że się czasem
    wzbudzają i świecą to już inna sprawa.

0
  • #3 07 Lis 2016 09:30
    Dejwid Koperfilc
    Poziom 12  

"Tylko czy to może tak działać?"

Nie może, to jest partactwo, a nie naprawa. Trzeba znaleźć przyczynę takiego zachowania.

0
  • #4 07 Lis 2016 21:59
    Adikga
    Poziom 10  

Cóż, nie jestem elektronikiem tylko domorosłym majsterkowiczem, a telewizor jest moich rodziców :) Dlatego pytam czy jeżeli tak go poskładam (skoro tylko tak mi działa) to czy nie wybuchnie przy oglądaniu wiadomości.

Płyta zasilająca zarówno całą elektronikę jak i same świetlówki jest całkiem spora. Żaden z kondensatorów nie jest wypukły ani wylany, nie zauważyłem też żadnych zwęgleń. Testowałem wczoraj kilka godzin grając na konsoli z pomocą tego TV i nie gasł. Ale świetlówki nie są podłączone do masy.

Sam telewizor jest może wart 300 zł więc jeżeli naprawa miała by kosztować równowartość no to już jest nie opłacalne.

Czyli uważają Państwo, że to nie może tak działać?

0
  • #5 07 Lis 2016 22:33
    Dejwid Koperfilc
    Poziom 12  

"to czy nie wybuchnie przy oglądaniu wiadomości"

Nie oglądać wiadomości z tefałenu, to nie wybuchnie.

0
  • #6 08 Lis 2016 07:17
    Adikga
    Poziom 10  

Oglądają z satelity, co dokładnie to nie wiem. Ale mnie się zawsze najbardziej podobał Teleexpress, szkoda, że już tam ponoć nie ma tego kolesia prowadzącego - Maciej to był? Cóż, ja to jakieś wiadomości oglądałem ostatnio chyba na ŚDM, a tak to tylko radio w samochodzie.

W takim razie złożę to tak całkiem do kupy i jeszcze trochę potestuje. Jak się przez brak masy popalą te świetlówki to trudno, ważne żeby użytkowanie nie groziło śmiercią lub kalectwem :)
    Jeżeli grozi to proszę dać znać!
    Po pomyślnych testach zamknę temat.
    Dziękuję i pozdrawiam piszących i czytających.

0
  • #7 14 Lis 2016 14:12
    Adikga
    Poziom 10  

Witam,
    Testowałem w długi weekend, codziennie parę godzin i podświetlenie nie gaśnie.

Dziękuję za odpowiedzi i temat zamykam.

0