Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żywice do odlewów parę porad potrzebne.

07 Lis 2016 12:01 4671 15
 • Poziom 14  
  Witam.
  Potrzebowałbym wykonać parę odlewów.
  1. Forma to ok metrowa metalowa rurka. Żywica biała*, potrzebuję żeby był lekki przykurcz. Na średnicy 14mm o jakieś 0,2-0,4mm żeby oddzieliła się od formy.
  Najlepiej o konsystencji śmietany, dłuższy czas pracy ok 10-15min. Są jakieś zmiękczacze do żywic? Miałem taką strasznie twardą że łamała się podczas obróbki. Myślę że dodatek jakiegoś zmiękczacza by pomógł.
  * są jakieś lekko przezroczyste? Wiem że przezroczysta pełna jest droga a białe w pełnym kolorze są "techniczne". A tu chciałbym uzyskać ozdobny wygląd.

  2. Przezroczysta lub lekko przezroczysta aby można było ją zabarwiać.
  Też czas wiązania dłuższy, najlepiej żeby przechodziła w stan żelowy gęsty po 30 minutach. Czas pełnego wiązania może być kilka dni.
 • Poziom 14  
  Klient mi mówił że kupił taką za coś ok 15zł kg.

  W sumie do nie jest jako dokładny odlew tylko jako surowiec do obróbki skrawaniem.

  Odlewamy bloczek i leci to na tokarkę później.
 • Poziom 27  
  DecoDominik napisał:
  Są jakieś zmiękczacze do żywic? Miałem taką strasznie twardą że łamała się podczas obróbki. Myślę że dodatek jakiegoś zmiękczacza by pomógł.


  Surowe żywice polestrowe lub epoxydowe są kruche i dobrze nadają się to tworzenia laminatów z włóknem szklanym.Do takiego przeznaczenia jak piszesz to za bardzo się nie nadadzą.Znacznie lepszym surowcem do odlewów są kleje na bazie epoxydu.Stosowałem do wyrobów trybów klej Distal ten wolny.Taki klej dwuskładnikowy to w zasadzie pól samej żywicy a w drugiej tubce wypełniacz przeważnie żywica akrylowa + dodatki poprawiające adhezję i plastyfikatory poprawiające udarność i oczywiście utwardzacz.Koszt takiego surowca jednak będzie wyższy kupowałem płacąc za 50g 8zł ,czyli kg 160zł .
 • Poziom 27  
  Widziałem w jakieś hurtowni pręty poliamidowe , różnej grubości.Poliamid należy do tworzyw o najlepszych właściwościach mechanicznych i doskonale nadaje się do obróbki skrawaniem, właśnie takie pręty są przeznaczane do produkcji śrub i nakrętek a także innych kształtek o przeznaczeniu konstrukcyjnym.
 • Poziom 14  
  To mnie naprowadziło na Techniplast 400 36zł/kg
  Zobaczymy czy coś tańszego się znajdzie.

  Choć w zasadzie optowałbym za droższym materiałem i mniejszymi nakładami pracy manualnej. Niż na tańszym "upierdliwym"
 • Poziom 27  
  Nie jestem przekonany czy Techniplast 400 który jest żywicą z przeznaczeniem budowlanym nada się na wyrób takich prętów .Tu pod tym adresem : ( http://techniczny24.com/walki-poliamidowe.html ) są gotowe pręty poliamidowe więc po co robić własne.
 • Poziom 27  
  Czy taki pręt będzie poddany pewnym obciążeniom, czy tylko ma mieć znaczenie ozdobne?
 • Poziom 27  
  Jeżeli te dodatki to pokruszone kolorowe minerały, to toczenie bym zastąpił szlifowaniem, wymagać to będzie skonstruowania odpowiedniego oprzyrządowania, ale na próbę można wykonać nawet ręcznie.
 • Poziom 1  
  Epoksydy zawsze są sztywne! Owszem, bywają uelastycznione, ale i tak nigdy nie otrzyma sie tak elastycznej żywicy epoksydowej jak poliuretan czy modyfikowany polimocznik, czyli polyaspartic. Mamy (produkujemy) krystalicznie przezroczyste epoksydy z odpornością na UV (kompletnie nieżółknących epoksydów NIE MA!) i one długo pozostaja niezażółcone. Albo mogę polecić polyaspartic (poliaspargina po polsku) czyli modyfikowany polimocznik. Ta jest i twarda jak cholera i elastyczna! Nie obrabiałem tej na tokarce, ale szlifowanie na posadzce to swojego rodzaju poważne wyzwanie i może spowodować wqrw.
  I tak nie można lać od razu warstw 10 cm... To jest (utwardzanie) reakcja egzotermiczna i jak za dużo materiału to ciepło wytwarzające sie w reakcji spieni żywicę. Nasz epoksyd Capitolcoat EP 200 CT HYR NEW (crystal transparent high yellowing resistant) można lać do 2 - 2,5 cm w warstwie. Potem następną... I potem wyszlifować z boku łaczenie. Śladu łączenia wtedy nie ma... Najlepiej po 8 mm na warstwę jak duża powierzchnia do 1 - 1,5 cm jak mniejsza powierzchnia. Próby i tak TRZEBA zrobić. Na fotce było lane po 7 mm grubosci... I szlifnięte.Żywice do odlewów parę porad potrzebne.Żywice do odlewów parę porad potrzebne.