Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta lampa-kinkiet LED na COBach do łazienki

07 Lis 2016 14:46 462 5
  • Poziom 24  
    Witam.Chciałbym zbudować lampę nad lustrem, która oswietlałaby wystarczająco twarz.Lampa-kinkiet, na podłużnej "listwie".Taśma led długości 50 cm swieci zupełnie niewystarczająco.
    Pomyślałem o zamontowaniu do profila led (32x11mm) ledów COB.Profil miałby długość ok.60-70cm.
    Nie mam pojęcia o jakiej max.mocy ledy zastosować żeby sam profil je wydajnie chłodził.
    Czy np.5x10W będzie ok.czy lepiej dla równomiernego oświetlenia zrobić np.10x5W?
  • Poziom 43  
    palmus napisał:
    Czy np.5x10W będzie ok.czy lepiej dla równomiernego oświetlenia zrobić np.10x5W?

A widziałeś kiedyś jak świeci dioda 10W? Zapewniam Cię, że wystarczy jedną taką diodę poświecić przez sekundę po oczach żeby później przez dłuższą chwilę nic nie widzieć.
  • Moderator
    palmus napisał:

Zrób eksperyment! Takie trudne?
  • Poziom 24  
    Mógłbym nakupić po 5 sztuk 1,3,5 czy 10 watowych i kombinować, a o efektach napisać na forum.Ale mi potrzeba tylko zrobić lampkę, nie rozbudowywać warsztat.
    Ponieważ z COBami nie miałem doczynienia, liczyłem na doświadczenie forumowiczów i tyle...
    Ok, 10W to przesada, zatem rządek 3W (mocne i równomierne światło) byłby Ok? A czy chłodzenie tez wystarczy na tym profilu? Po prostu nie wiem jak się to mocno grzeje..
  • Moderator
    A zdajesz sobie sprawę z tego, że wszelkie odbiorniki elektryczne w łazience muszę spełniać określone parametry? To jest pomieszczenie szczególne, a instalacja elektryczna w nim ma spełniać wymagania normy PN-HD 60364-7-701:2010. Może zaczniesz od zapoznania się z jej postanowieniami?
  • Poziom 24  
    Sorry, ale pytam o zupełnie coś innego. W tytule wątku wystarczyło zamienić słowo "łazienki" na "przedpokoju" i nie byłoby bicia piany.
    Lokalizacja lustra jest daleko poza 2 strefą. Firma kładąc instalację wsadziła mi nad lustro 2 lampki halogenowe po 35W szt.Postanowiłem to zmienić.
    Tyle uzasadnienia.

Acha, całe oświetlenie łazienki chodzi na 12V, trafa na zewnątrz w suficie podwieszanym.