Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy retro czy można z nich zrobić preampa

07 Lis 2016 19:52 2352 12
  • Poziom 13  
    Niespodziewanie zostałem posiadaczem lamp:
    EF-14 - szt 17 - RFT
    EF-51 - szt 12 - Philips
    PC- 89 - szt 10 - Tesla
    Wszystko nowe, w oryginalnych opakowaniach
    Czy da na nich zrobić jakieś sensowne wzmacniacze wstępne,
    Jeżeli tak to gdzie szukać schematu

Dodatkowo gdzie można nabyć podstawki do takich lamp
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    W necie widziałem schematy adaptacji EF14 jako wzmacniacza do mikrofonu pojemnościowego, wbudowanego w mikrofon studyjny - konstrukcje z lat 40-tych XXw.
    A te pozostałe to się nie nadają?
  • Poziom 13  
    Przepraszam mój błąd te triody to PC 96
  • Poziom 13  
    Mam pytanie : jak będzie się spisywać lampa EF14 zamiast lampy EF86 w poniższym schemacie ?
    Rozumiem, że trzeba zmienić wartości elementów, ale rozchodzi się o samą ideę układu - czyli pentoda steruje pentodą , w końcówce mam zamiar dać G807 lub GU50 obie polaryzacją pierwszej siatki z oddzielnego prostownika lub EL34 ew EL11 lub 6L6
    Podczas przeglądania netu znalazłem też schemat przedwzmacniacza na EF14 - zamieszczony w Radioelektroniku nr 5 z 1957r.
    Sam schemat też poniżej

Lampy retro czy można z nich zrobić preampa Lampy retro czy można z nich zrobić preampa ?
  • Poziom 13  
    Schemat fajny, o czymś takim myślałem, choć trochę rozbudowany zasilacz
    Tylko po co ten Zener na katodzie pentody ?
    Nie można tam stawić rezystora? Wg karty katalogowej powinien być rezystor 160 ohm
    Dodatkowe pytanie : jaka jest rola rezystorów R7 i R8 na tym schemacie? Lampy retro czy można z nich zrobić preampa
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Użycie diody Zenera w katodzie lampy to jeden z sposobów odzyskania utrwalonego znaczenia napięcia uemnego na S1 lampy.W niektórych schematach dla tego celu wykorzystuje się oddzielna bateria, jak pokazano na zdjęciu . Na mój pogląd lepiej wykorzystać tradycyjne, dziesięcioleciami sprawdzone i przetestowane schematy. R7 R8 - wykonują rolę sprzezenia zwrotnego między anodami lamp, a R8 C3 - sprzezenia zwrotnego między anodą i S1 GU50 . Popatrz niektóre schematy na tej stronie internetowej.http://sergeev21.narod.ru/gu50se.htm Lampy retro czy można z nich zrobić preampa

Dodano po 36 [sekundy]:

http://sergeev21.narod.ru/gu50se.htm
  • Poziom 13  
    W przypadku adaptacji schematu z diodą Zenera na lampę EL34 lub 6P3S nadal będą potrzebne rezystory R7 i R8 oraz jak określić ich wartości.
    Przymierzam się do wykonania konstrukcji wzorowanej na wzmacniaczu ogólnie zaprezentowanym w temacie http://diyaudioprojects.com/Forum/viewtopic.php?f=9&t=1463&view=next
    przez Kolegę @azazello.
    Nawet pisałem do Niego ale nie odpowiedział, więc szukam trochę po omacku.
    Są w necie schematy gdzie jest wstawiany pomiędzy anodami ostatniego i przedostatniego stopnia rezystor oznaczony Rfb o wart ok 100 kohm i tu pytanie czy to wystarcza zamiast klasycznego Fb z uzwojenia wtórnego trafo głośnikowego na katodę lampy sterującej?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolega, wejog! Nominały elementów sprzezenia zwrotnego wydostają się jak kompromis między poziomem zniekstalczen i obniżeniem wyjściowej mocy. Jeśli w roli źródła sygnału dla wzmacniacza będziesz wykorzystywał CD, DVD czy dźwiękowa karta komputera ,poziom zniekstalczen których minimalny ,to sprzezenie zwrotne możesz i nie wykorzystać. Wariant takiego schematu na zdjęciu.Sprzezenie zwrotne ma jak swoje plusy tak i minusy.Szczególną uprzejmość przy konstruowaniu lampowego wzmacniacza należy okazać jakości wyjściowego transformatora . Lampy retro czy można z nich zrobić preampa
  • Poziom 13  
    O transformatorze głośnikowym to wiem, ale na razie jak nie mogę się zdecydować jakie lampy końcowe muszę próbować pracy na praktycznie 1 modelu trafo z impedancją ok 2,5 kohm.
    A punkty pracy lampy końcowej korygować zasilaniem + ew rezystorem dodatkowym w torze anody - mam nadzieję, że powinno się udać.