Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długość kabla a jakość dźwięku

07 Lis 2016 20:11 1998 10
 • Poziom 4  
  Do mikrofonu pojemnościowego byłem zmuszony zastosować przedłużkę USB. Całość ma poniżej 4m długości. Czy wpłynie to na jakość dźwięku? Jeśli tak to czy w dużym stopniu?
 • Poziom 26  
  Jeśli to mikrofon USB, nie wpłynie to na jakość sygnału - dźwięk jest przesyłany cyfrowo :)
 • Poziom 4  
  Mikrofon jest na złącze USB - B (to najczęściej spotykane w drukarkach), w takim razie dziękuje za wyjaśnienie.

  Natomiast po podpięciu kolejnej przedłużki mikrofon nie działa, dlaczego? Za długa odległość?(poniżej 5m)
 • Poziom 4  
  Jest jakaś wyznaczona granica długości kabla? Rozumiem, że albo połączenie jest najlepszej możliwej jakości lub nie ma go wcale?
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  Idą za wikipedią długość to 2-5m, z możliwością przedłużenia aktywnymi repeterami/hubami.

  Roxron napisał:
  Rozumiem, że albo połączenie jest najlepszej możliwej jakości lub nie ma go wcale?

  Generalnie tak. W przypadku transmisji dźwięku, czyli strumienia danych, przesyłany jest pakietami. Różnie zachowują się dane sprzęty. Czasami zrywana jest całkowicie transmisja, czasami urządzenie nie może się zainicjować z powodu zbyt dużej liczby błędów, A czasami powstają w nagraniu przerwy lub strzały.
  Ale nie będzie się to zachowywać tak jak w analogu czyli zwiększeniem poziomu szumu czy zmianą barwy dźwięku. Ta informacja pozostaje bez zmian.

  Dla porównania możesz wziąć TV. W analogowej TV przy słabym sygnale miałeś zaśnieżony obraz lub z jakimś odbiciem, ale zawsze był płynny. W cyfrowej TV pojawiają ci się duże kwadraty lub obraz zwiesza się całkowicie. Podobnie masz z dźwiękiem.
  W telefonii komórkowej w przypadku pogorszenia parametrów transmisji przełączany jest kodek na używający mniejszy strumień danych. Co słychać pogorszeniem pasma głównie wysokich tonów. A czasami przerywa całkowicie. Bardzo podobnie jest w Twoim przypadku, z tym że mikrofon ma z góry narzuconą częstotliwość próbkowania i wielkość strumienia bitowego. Nie może tego sam zmieniać, bo tutaj w grę wchodzą inne założenia, jak kwestie synchronizacji itp. Dla tego zrywa połączenie.

  Mikrofon na usb jest kompromisem, jedną z wad tego kompromisu jest właśnie ograniczona odległość mikrofonu od komputera, która w praktyce nie ma miejsca w przypadku mikrofonu analogowego i osobnego interfejsu audio. Bo to kilkaset metrów i ogranicza ją głównie pojemność kabla która ma wpływ na barwę w górze pasma.
 • Poziom 30  
  Bywa także, że przy zbyt długim kablu z cienkimi przewodami w środku pobór prądu przez urządzenie powoduje spory spadek napięcia do wartości niewystarczającej do prawidłowej pracy. Objaw taki, że urządzenia z własnym zasilaniem pracują, te korzystające z zasilania przez USB już nie. Można sprawdzić jak się sprzęt zachowa przy podaniu osobnego zasilania 5V.

 • Poziom 43  
  Użyj aktywnego przedłużacza USB, ew.hub USB z własnym zasilaniem.