Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wygląd FV Tauron i rozliczenie

r.keson 07 Lis 2016 21:47 1308 12
  • #1 07 Lis 2016 21:47
    r.keson
    Poziom 12  

Koledzy czy ktoś z was dostał już jakieś rozliczenie z Taurona z uzupełnionymi tabelkami ? natomiast ja dziś dostałem fv jak w załączniku i w niej jest tylko to co ja mam zapłacić a ani słowa co ja oddałem itd. Jak zerkniecie na pierwszą stronę tabelka druga "Przewidywane należności" to jak to czytać Ilość kWh "Pobór" , "Oddanie" i za co jest do zapłaty 214,97 zł to są kWh z dystrybucją czy sama energia netto ? I tak się zastanawiam czy nie mam spierniczonej umowy kompleksowej gdzie podałem prognozowane zużycie na poziomie 6000 kWh/rok a produkcja jest w okolicy 9000 kWh/rok.

• #2 08 Lis 2016 07:17
    marcinbbb
    Poziom 21  

O opuście zapomnieli, bo od lipca do listopada na pewno wysłałeś coś w sieć.
    Policz sobie ile kWh oddałeś do sieci * 0,8 = ile masz "netto" do odebrania później zweryfikuj ile pobrałeś i ewentualne reklamuj FV.

• #3 01 Lut 2017 16:02
    mironiel
    Poziom 11  

Witam serdecznie. W załączniku przedstawiam fragment faktury TAURON za drugie półrocze 2016 roku. Miałem nadzieję posiadając taryfę G12W będę rozliczany w każdej strefie czasowej oddzielnie. A jednak jest inaczej. Proszę zwrócić uwagę na liczby zaznaczone na pomarańczowo. Wydaję mi się że powinienem zapłacić za 14 kWh energii szczytowej (372-358) oraz za 531 kWh energii pozaszczytowej (787-256). A muszę zapłacić za 175 kWh szczytowej i 370 pozaszczytowej, co jest dla mnie oczywiście niekorzystne. Uważam że te 545 kWh za które mam zapłacić nie powinno być rozbijane na I i II strefę, na podstawie procentowego zużycia w poszczególnych strefach w całym okresie rozliczeniowym. W związku z takim sposobem rozliczania, uzasadnionym jest przejście na taryfę G11 w której nie musimy kontrolować o której godzinie zużywamy energię elektryczną. Według moich obliczeń przy przejściu na G11 zapłaciłbym więcej o ok. 40 PLN w ciągu pół roku. Sprawa do przemyślenia. Co o tym sądzicie? Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo słońca w 2017 roku.

• #4 01 Lut 2017 20:21
    Tech132
    Poziom 20  

Chyba trzeba zmienić taryfę na G 11 będzie korzystniej ,ciekawe jak mi policzą w PGE .

• #5 04 Lut 2017 14:08
    qpiec100
    Poziom 8  

Ja niestety mam tak samo - zgodnie z tabelą na pierwszym obrazku rozliczeniu podlegają odpowiednio (po uwzględnieniu współczynnika ilościowego, wynikającego z Ustawy o OZE) 218 kWh energii dziennej i 54 kWh energii nocnej.
    Natomiast rozliczeniu zostało faktycznie uwzględnione 40 kWh energii dziennej i 232 kWh energii nocnej (zgodnie z tabelą na drugim obrazku). Te wartości zostały wzięte z proporcji do zużytej energii w danej taryfie (ja mam ogrzewanie na prąd więc pobór mam tam znacznie większy).
    Czy ktoś z szanownych kolegów na forum zna na tyle ustawę o OZE, aby podpowiedzieć czy Tauron postępuje zgodnie z prawem? Złożyłem już reklamację w eboku.

• #6 04 Lut 2017 22:11
    stau
    Poziom 2  

Witam, też jestem skazany na Tauron i ten sposób rozliczania energii wprowadzanej do sieci z instalacji PV.
    W strefie dziennej u mnie oddane jest 80% oddanej energii, podczas gdy pobór energii w strefie dziennej to 20% całkowitego zużycia.
    "Bilansowanie" wg Taurona wygląda dokładnie tak jak piszecie. U mnie "bilansowanie" wygląda tak, że drogą energię oddaną bilansują mi z tanią energią pobraną i vice versa, na czym oczywiście tacę finansowo, jak każdy z Was. Okres zwrot inwestycji jeszcze bardziej się wydłuża.
    Zapewne nikt z nas na oczy nie widział i nie podpisywał zgody na taki sposób bilansowania.
    Ja podpisywałem umowę rok temu i w Aneksie 1 był zapis dotyczący sposobu rozliczania dwutaryfowców, wyraźnie mówiący, że "rozliczanie ilości energii elektrycznej w poszczególnych strefach jest dokonywane przy uwzględnieniu salda energii pobranej i wprowadzonej do sieci OSD oraz odpowiednich strefowych cen sprzedaży energii elektrycznej pobieranej z sieci OSD określonych w Umowie lub Cenniku". Po 1 lipca 2016 r. otrzymałem w sierpniu Aneks 2 , w którym już nie było mowy o rozliczaniu energii w systemie dwutaryfowym. W par. 4 [Rozliczanie Energii Elektrycznej] w pkt. 1 i 2 drugim jest mowa o rozliczaniu energii pobranej i wprowadzonej (korekta *0,8 lub *0,7). Natomiast w pkt. 3 jest mowa o rozliczaniu na podstawie wskazań liczników. Nic więcej.
    Oczywiście interweniowałem przez ebok, ale odpowiedź dotyczące sposobu bilansowania jest jak taka jak piszecie. Nie wiem czy kolejne reklamacja coś da. Uważam,że Tauron nie może "wymawiać się", że nie ma możliwości technicznych rzetelnego bilansowania.
    Wydaję się że jedyna droga to UOKiK z zarzutem nadużywania pozycji monopolisty.
    Może odezwą się Prosumenci podpięci do innych dystrybutorów? Jak Was bilansują?

• #7 05 Lut 2017 08:35
    qpiec100
    Poziom 8  

Żeby bylo ciekawiej - ja żadnego aneksu nie podpisywałem, instalację zgłosiłem we wrześniu 2016, a umowę kompleksową już miałem od dawna.
    Co reklamacji - możesz wkleić odpowiedź Tauronu? Faktycznie referują do braku możliwości technicznych?

• #8 07 Lut 2017 21:48
    stau
    Poziom 2  

Witam, co do aneksów to pierwszy (przy podpisywaniu umowy kompleksowej) wymagali abym podpisał, lecz drugi tylko przysłali z informacją, że nie wymaga podpisania (ciekawe czy jest zatem ważny?).
    Odnośnie braku możliwości technicznych bilansowania, nie pisałem że tak mi odpisali, tylko że nie mogą się tym tłumaczyć, że możliwości techniczne nie pozwalają na bezpośrednie bilansowanie.
    Wysłałem kolejną reklamację, z powołaniem się na zawarte aneksy i brak zapisu w jakimkolwiek popisanemu przeze mnie dokumentowi nt. takiego bilansowania jak zrobili, czy też że mnie skutecznie o tym powiadomili. Czekam na odpowiedź.

• #9 11 Lut 2017 00:23
    Krek15
    Poziom 15  

Moim zdaniem rozliczenia są tak zrobione aby się nie doliczyć. Tak naprawdę nie jest kłopotem to w miarę czytelnie i zrozumiale rozpisać co ile i dlaczego. Kłopot w tym aby przeciętny Kowalski nie był w stanie policzyć swojego zysku.

• #10 11 Lut 2017 09:25
    qpiec100
    Poziom 8  

Zgadzam się z tym niestety😉 Dopóki nie wziąłem kalkulatora do ręki to wydawało mi się że wszystko jest ok.... ehh.

• #11 11 Lut 2017 17:04
    Krek15
    Poziom 15  

Faktury od zakładów energetycznych są zawsze nieczytelne. A wystarczyłoby dać info że jedna kWh kosztuje np 0,80zł

Potem info co wchodzi w koszty tych 0,80zł - przesyłki cała reszta.
    Na koniec ilość kWh pobranych i wysłanych.
    końcowy efekt zużyłem 500kWh x0,80zł daje 400zł. Prosto i łatwo. Jednak gdyby było tak prosto to zakłady by na tym traciły. Haczyk tkwi w szczegółach, Tu niby taniej płacisz ale koszty przesyłu energii są większe. i tak wychodzi jedno i to samo. Szkoda.>

Dobra metoda spisanie stanu licznika np 1 każdego miesiąca i przeliczyć przez kosz 1kwh

Tu niestety daleka droga do takiej prostoty wyliczeń.

• #12 22 Lut 2017 23:29
    stau
    Poziom 2  

Może kogoś, kto ma taryfę G12, G12g, G12w w Tauronie zainteresuje odpowiedź dotycząca bilansowania pobranej i wprowadzonej do sieci energii.
    ".... wyjaśniamy uprzejmie, że w przypadku rozliczenia w taryfie G12 energii pobranej i energii wprowadzonej do sieci nie porównujemy w poszczególnych strefach ale w całości - pobranie i wprowadzanie jako całodobowe. W przypadku gdy do zapłaty pozostanie energia pobrana z sieci zostaje przeliczona wg stosunku procentowego energii pobranej (pomiędzy energią dzienną i nocną)"
    Reasumując: Kupujesz od nas drogą energię w strefie dziennej, ale jak ją nam oddasz to dostaniesz dużo mniej. Tak sobie ustaliliśmy. I co na zrobisz?
    Co do rozliczenia, to jak nie wiedziałem tego co napisałem powyżej, to też doliczyć się nie mogłem.
    Ponawiam prośbę, aby odezwali się Prosumenci podpięci do innych niż Tauron dystrybutorów, korzystających z taryf typu G12.
    Jak Was zbilansowali za drugie półrocze 2016?

• #13 25 Lut 2017 21:37
    Krek15
    Poziom 15  

Niestety tak działa nasze prawo. Za każdą 1kWh wyprodukowaną ZE pobiera z niej 0,2kWh. Tobie tylko liczą 0,8kWh oddaną do sieci. Kiedyś była opcja że Ci zapłacą za prąd wprowadzony do ich sieci.

Teraz nie dotniesz ani grosza. Musisz ją wykorzystać na własny użytek- chyba ze znowu jest coś nowego w ustawie.
    Najlepiej zamontować podlicznik aby samemu kontrolować ile i kto jak pobrał i oddał doi z siec. To jedyny sposób aby ich kontrolować ale i tak zawsze wyjdą na swoim.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME