Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips 47pfl6008K/12 - Nie włącza się, dioda kontrolna nie świeci

kli 08 Nov 2016 08:40 4728 5
 • #1
  kli
  Level 13  
  Witam,

  Mam do naprawy Philips 47pfl6008K/12. TV nie włącza się, ekran jest czarny, dioda kontrolna nie świeci, nie reaguje na pilota i przyciski na obudowie.
  Po demontazu sprawdziłem wizualnie zasilacz FSP140-4FS01 i main 310431366185 310431366185 310432880861. Brak podejrzanych miejsc/elementów. Zasilacz daje tylko napięcie 3.5V standby. Resztę napięć odpala sygnał zwrotny z cpu ale nie wiem na razie jak go ustawić żeby uruchomić pozostałe. Na razie stawiam na problem z procesorem (problem z lutami bga) ale wszystko jest martwe i nie ma za bardzo co sprawdzić.
  Ktoś miał już może podobny problem i jest w stanie coś pomóc?

  Pozdrawiam.
 • #2
  Dydelmax
  Level 38  
  Witam.
  kli wrote:
  Na razie stawiam na problem z procesorem (problem z lutami bga)

  Czy próbowałeś zweryfikować to przypuszczenie poprzez np. diagnostyczne podgrzanie układu BGA gorącym powietrzem?
  kli wrote:
  sprawdziłem wizualnie zasilacz FSP140-4FS01 [...] Brak podejrzanych miejsc/elementów. Zasilacz daje tylko napięcie 3.5V standby.

  Czy zasilacz wykazuje jakąkolwiek reakcję na włącznik?
  Rozumiem, że wkręty mocujące podzespoły (płyta główna, zasilacz itd.) do TV nie mają luzów i są dokręcone prawidłowo.
  Pozdrawiam
 • #3
  kli
  Level 13  
  Witam,
  Dzieki za odpowiedz.

  Mam plan zeby troche podgrzac proc ale jest na nim naklejony radiator i nie wiem czy probowac go odklejac.
  Ten tv nie ma jako tako wlacznika- po wlozeniu przewodu ac zasilacz startuje i podaje te 3.5v do cpu. Rekacji zasilacza na naciskanie przyciskow z tylu obudowy(w tym turn on) brak.
  Zajze dzis do schematu i zobacze jak odpalic pozostsle napiecia zasilacza zeby na 100% go wykluczyc.

  Wkrety byly troche luzne ale trzymaly. Po ogledzinach plyt dokrecilem jak nalezy.
 • #4
  kli
  Level 13  
  Zasilacz wydaje się w porządku (wymusiłem start poprzez podanie 0V na STANDBY) - generuje poprawnie napięcia +3.5V, oraz +12V. Teraz procesor powinien zaświecić diodą i oczekiwać na sygnał z pilota lub przycisku i wtedy wystawić STANDBY=0 co spowodowało by załączenie wszystkich przetwornic, obrazu, włączenie procesora FUSION, itd. Niestety nie robi tego. Po 'ręcznym' wyjściu ze standby widzę że wszystkie przetwornice i regulatory startują z poprawnymi napięciami ale nic się nie dzieje. Próbowałem podgrzewać trochę procesor żeby wykluczyć zimne luty ale nic to nie dało (ale też nie chciałem za bardzo grzać bo nie zdjąłem radiatora). Pozostaje do sprawdzenia płytka z sensorem IR i przyciskami. Może spróbuję jeszcze podpiąć UART ale coraz bardziej utwierdza mnie to wszystko w przekonaniu że procesor jest martwy...
 • #5
  kli
  Level 13  
  Analizując instrukcję serwisową (http://portaldaeletronica.com/manual-de-servico-tv-philips-40pfl8008s12-chassis-qfu1-2e-la/) natknąłem się na interesujący fragment płyty main. A mianowicie chodzi o 2 zalane czarną żywicą układy które znajdują się po drugiej stronie kości ddr3 a których nie ma na schemacie ani na pdfach gerberow plyty pcb. W miejscach w których znajdują się te układy wynika że nie ma padów do któych mogą być podłączone... W jakim celu to się tam w takim razie znajduje i do czego służy? Zamieszczam zdjęcie.

  Philips 47pfl6008K/12 - Nie włącza się, dioda kontrolna nie świeci
 • #6
  kli
  Level 13  
  Witam,
  Okazało się że 256 bajtów pamięci spi flash 'uległo' skasowaniu (spisek żarówkowy?). Po przeprogramowaniu tv na razie działa.
  Zamykam temat