Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik do przecinarki, czy można??

charlesx 08 Nov 2016 10:24 1074 5
    charlesx
    Level 11  
    Witam wszystkich.

Szukam porady odnośnie możliwości zrealizowania mojego pomysłu i chciałbym prosić doświadczonych kolegów o wypowiedzenie się czy jest to opłacalne.

Myślałem o zakupie przecinarki do metalu, a dokładniej Holzmann MKS 355

http://holzmann.pl/produkty/item/1344/Pila-tarczowa-do-ciecia-metalu-MKS-355

Maszyna jak na moje potrzeby w zupełności wystarczy, ale przystosowana tylko do cięcia tarczą zębatą. Obroty tarczy to 1200/min. A czasem chciałbym założyć tarczę ścierną, która wymaga ponad 2 razy większej prędkości obrotowej...

Są takie maszyny (nawet tańsze: http://24usb.pl/produkt/blackdecker-cs355-prz...rce=ceneo&utm_medium=CPC&utm_campaign=201611)

Z tym że ta ma moc tę samą, a prędkość 3800, co wyklucza założenie tarczy zębatej.

I tu moje pytanie. Czy jest możliwość żeby do tej "szybszej" założyć coś takiego jak falownik, co pozwoliłoby regulować obroty silnika.

Czy zmniejszy to moc i spowoduje, że tarcza nie będzie miała siły ciąć??

Jak to się ma do obciążeń takiej maszyny, czy jej nie zaszkodzi??

Dzięki temu stworzyłbym sobie maszynkę uniwersalną i w zależności od potrzeby ciął tarczą ścierną, albo zębatą...

Z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie.
    sigwa18
    Level 39  
    Falownik w tym wypadku nic nie da. Można próbować zwalniać tą szybszą ale najlepiej kupić dwie i nie bawić się w przekładki.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    sigwa18 wrote:
    ale najlepiej kupić dwie i nie bawić się w przekładki.

I pamiętać, że coś, co jest do wszystkiego, jest do d... niczego.
    kosmos99
    Level 38  
    Od strony elektrycznej nic ekonomicznego się nie wymyśli. Falownik dla tej mocy kosztowałby więcej niż przecinarka. Można by dokupić taki sam silnik tylko o innych obrotach, ale niestety trzeba by było go za każdym razem przekładać.
    charlesx
    Level 11  
    Czyli wychodzi na to, że chcąc korzystać z dwóch rodzajów tarcz na jednej przecinarce, trzeba zakupić/zbudować taką z napędem na pasek klinowy. I wtedy dobrać sobie dwa komplety kół pasowych, które będą dawały dwie różne prędkości...

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    A ja mam pytanie dotyczące sensu używania traczy ściernej zamiast zębatej.

W nagrodę podpowiem ci że w tej pile zapewne jest silnik szczotkowy i nie zwiększysz obrotów tarczy żadnym falownikiem ani czarną różdżką