Wał korbowy silnika spalinowego 4-suwowego wykonuje 2 pełne obroty na 1 cykl pracy, w którym występuje 1 zapłon. Z tego wynika ilość impulsów w czasie, jaka jest generowana dla obrotomierza. Czyli dla prędkości 3000 rpm, mamy 50 obrotów na sekundę, lub 25 impulsów zapłonowych w cylindrze. Jeżeli silnik ma 4 cylindry, to zazwyczaj sygnał dla obrotomierza będzie miał 50 impulsów na sekundę (50Hz). Dla 6000 rpm to będzie 100Hz. Sterownik (komputer) silnika powinien sterować zapłonem, ale może być do tego zupełnie osobny moduł. Gdybyś podał oznaczenie silnika, to można znaczenie szybciej znaleźć wszystkie informacje: jaki układ wtryskowy, jak jest zrobiony zapłon, skąd jest pobierany sygnał dla obrotomierza. Trudno, trzeba sobie poradzić bez tego i zacząć od drugiej strony. Masz działający obrotomierz, więc na pewno sygnał jest dostępny i do tego jest już w kabinie. Super! Patrzysz na płytkę z tego obrotomierza i co tam jest?
- złącze z kilkoma pinami,
- specjalizowany układ V3003-754,
- podwójny wzmacniacz operacyjny LM2904,
- kilka elementów pasywnych, z których łatwo zauważyć elementy zasilania oraz dopasowania sygnału,
- kwarc,
- i finalnie wskaźnik zrealizowany na silniku elektrycznym z podwójnym uzwojeniem.
Logicznie rzecz biorąc taki układ musi dostać zasilanie, masę i sygnał prędkości silnika. Jeżeli jest coś więcej, to tylko dodatki.
Wskaźnik jest podłączony do układu V3003, czyli ten układ na pewno "wie" jaka jest prędkość obrotowa. Szukasz w sieci informacji na temat tego scalaka i już wiesz, że wyprowadzenia 14, 15, 17, 18 to sterowanie wskazówką. Sprawdzasz na płytce i pasuje. Wyprowadzenia 2 i 16, to masa. Pasuje. Zasilanie podawane na 1. nogę. Pasuje. To skąd ten układ bierze sygnał do wysterowania wskazówki? Noga 13. Możesz sobie rozrysować płytkę, ale nie ma takiej potrzeby. Ważne jest, że na tym wyprowadzeniu jest sygnał o prędkości silnika.
Co możesz zrobić z tym sygnałem? Możesz go podłączyć do swojego mikrokontrolera, który w oparciu o częstotliwość mierzonego sygnału (ilość impulsów w czasie), będzie sterował diodą LED RGB. Zanim podłączysz coś do wyprowadzenia 13. układu V3003, to musisz sprawdzić amplitudę sygnału. Jeżeli będzie więcej niż maksymalne napięcie wejściowe mikrokontrolera, to musisz zastosować układ dopasowujący; zmniejszający napięcie. Pobór prądu również nie może być zbyt duży, bo zaburzy pracę oryginalnego wskaźnika. Widzę tam jeden rezystor 10k i drugi 16,2k(?) i jeszcze jeden zasłonięty, a do tego 2 kondensatory i dioda do zasilania. Transoptor potrzebuje zbyt dużo prądu i bezpośrednio nie zadziała, ale z dodatkowym wzmacniaczem już może być ok.
Ja bym użył jako separatora 1 tranzystora typu 2N7002 (czy jakikolwiek inny podobny) w układzie inwertera. Źródło do masy, bramka przez rezystor 1k do V3003 #13, dren do zasilania w Twoim układzie + ewentualnie rezystor pull-up). Dalej już możesz robić co chcesz z sygnałem prędkości obrotowej. Najlepiej podłączyć do wejścia Input Capture i użyć sprzętowego licznika do zliczania impulsów, albo do bramkowania zliczania i co jakiś czas (20ms-100ms) odczytać licznik i wysterować odpowiednio element docelowy, tutaj dioda LED RGB.