Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NanoAmperomierz temat pracy inżynierskiej.

08 Lis 2016 13:41 999 9
 • Poziom 6  
  Witam, dziś przedstawili nam na uczelni listę tematów prac inżynierskich. Zainteresował mnie temat nanoamperomierz tylko za bardzo nie wiem jak miałbym to zrobić i czy w internecie znajdę jakąś pomoc na ten temat (schematy, przykłady, jakie elementy wykorzystać ). Opis tematu:
  Bezpośrednim celem pracy będzie zaprojektowanie i zbudowanie (taniego) układu elektronicznego do pomiaru prądów rzędu nanoamperów. Zbudowany układ będzie testowany w aparaturze do pomiaru rozpraszania elektronów. Pośrednim celem pracy będzie zapoznanie się z technikami pomiaru bardzo małych prądów.

  Piszę z telefonu na uczelni, więc proszę o wyrozumiałość. Jak wrócę do mieszkania postaram sie rozwinąć to wszystko.

  Dzięki za zainteresowanie :)

  Moderowany przez dondu:

  Temat raportowany ze wskazaniem na :

  3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy.

  ... ale ponieważ kolega napisał, że będzie post rozwijał, to zaczekamy na efekt, ale w "Dziale dla początkujących" (zgodnie z sugestią autora) gdzie post ten niniejszym przenoszę.

 • Poziom 20  
  Jeśli dobrze dedukuję : obrona pracy inżynierskiej w okolicach lutego, a Ty masz bardzo niewielkie pojęcie o elektronice i projektowaniu obwodów.
  W takiej sytuacji temat może nasporzyć dużo kłopotów :D
 • Poziom 43  
  crobe napisał:
  Rezystor 1M i woltomierz :)
  Jesteś pewnie, bo przy 1V to dopiero 1uA, gdzie tam do pojedynczych nanoamperów - 3 rzędy wielkości, chyba, że chodziło Ci o rezystor 1GΩ.
  Był taki opisany ciekawy projekt w EP, ale skoro to praca inżynierska, a autor tak podchodzi do tematu, to znam już jego ocene końcową :D.
 • Poziom 43  
  avatar napisał:
  A tak śmieszkowo - czy woltomierz w odpowiedniej konfiguracji nie działa jak uA/nA ? :D
  Hmm, tak oczywiście, ale ... uA tak, ale nA to raczej mało który, był taki jak V640 miał chyba 100MΩ, a najmniejszy zakres to 150nA.
 • Poziom 43  
  Przeczytaj
  Link
  W paracy inżynierskiej nie możesz sie powołać tego typu książkę (brak obiektywizmu - materiały firmowe), ale jest tam wiele wskazówek praktycznych, jak robi sie takie pomiary i jakich rozwiązań konstrukcyjnych sie używa jakie są ograniczenia fizyczne itp.


  Przeciętny multimetr (o rezystancji wewnętrznej 10MΩ) ustawiony na zakres woltomierza - 200mV, moze robić za amperomierz o zakresie 20nA, choć nie należy od niego oczekiwać jakiechś super parametrów, slaba odporność na zakłócenia i rezystancje izolacji nie są wystarczająco wysokie.
 • Poziom 34  
  Poszukaj instrukcji z miernika Meratronika U722A, najniższy zakres pomiarowy prądu to 1nA. Jest też instrukcja pikoamperomierza EP-2 ZDiP.
  Instrukcje są w internecie, a układy w miarę proste. Na bazie tych mierników można zbudować coś taniego.