Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony panel fotowoltaiczny

Leon444 08 Nov 2016 16:12 5250 11
    Leon444
    Level 25  
    Witam
    Mam pytanie odnośnie budowy i możliwości uszkodzenia panela fotowoltaicznego.
    Kupiłem 4 panele (34V każdy) spiąłem szeregowo w jednym stringu i kurcze jak wychodzi słońce to string daje napięcie ale nie daje prądu, a jak już daje to nie wiele w porównaniu do innych stringów, jest prawie blisko zera przy napięciu 130V
    Wszedłem na dach i zacząłem kombinować, przepinać panele i po odłączeniu jednego, po mimo tego że pozostałe trzy pracowały nie w punkcie mocy to zaczeły dawać stabilnie 1,5A, przy napięciu około 125V.

Panel uszkodzony i teraz pytanie co może być uszkodzone bo sam panel daje napięcie, ale w szeregu obciąża cały string i jest zero mocy, dioda czy coś innego, wizualnie nic nie jest uszkodzone...
    Ktoś się spotkał z takim przypadkiem?
    piotrekpp11
    Level 13  
    Sprawdź prąd zwarciowy. Po drugie pomierz diody.
    Leon444
    Level 25  
    Ja sprawdzić prąd zwarcia?
    marcinbbb
    Level 26  
    Weź miernik mierzący natężenie prądu DC zakres 10A lub więcej podłączasz pod + i - i wiesz ile panel daje na zwarciu.
    Leon444
    Level 25  
    OKi dzięki :) i co z tym dalej zrobić jesli nie będzie się zgadzać z prądem na tabliczce znamionowej...?
    marcinbbb
    Level 26  
    Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie słońca jak na lekarstwo, jeśli u Ciebie z nasłonecznieniem jest podobnie nie spodziewaj się spektakularnych prądów. Napięcie będzie zbliżone do tego na tabliczce, prąd... w zależności od nasłonecznienia.

Co zrobić jeśli panel będzie walnięty? Jeśli był kupiony jako nowy z paragonem/FV reklamuj. Jeśli to była jakaś używka z niewiadomego źródła możesz panela użyć jako zacisku do papieru, obrazu, lub reklamy dla innych aby kupowali panele nowe.
    Leon444
    Level 25  
    marcinbbb wrote:
    Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie słońca jak na lekarstwo, jeśli u Ciebie z nasłonecznieniem jest podobnie nie spodziewaj się spektakularnych prądów. Napięcie będzie zbliżone do tego na tabliczce, prąd... w zależności od nasłonecznienia.

Co zrobić jeśli panel będzie walnięty? Jeśli był kupiony jako nowy z paragonem/FV reklamuj. Jeśli to była jakaś używka z niewiadomego źródła możesz panela użyć jako zacisku do papieru, obrazu, lub reklamy dla innych aby kupowali panele nowe.

Dziś akurat był piękny dzień na testy... i sprawdziłem że ten jeden jest walnięty.
    Panele kupiłem ostatnio w okazyjnej cenie a że mam już 7kW na dachu paneli i wszystkie używki to raczej nie obawiam się takich paneli, przy tylu zakupionych panelach pierwszy się trafił z taką wadą...
    Po za tym nie licytuje tych super tanich paneli wiadomo od kogo, ani w ogóle nie kupuje na allegro...
    Leon444
    Level 25  
    No wiec :) aby dopełnić temat dziś wszedłem na dach i zacząłem pomiary (słoneczko świeciło) i napięcia na wszystkich 4 panelach takie same około 41V natomiast punkt zwarcia wynosił na 3 sprawnych około 3A a na tym walniętym 0A.
    Panel ściągnąłem z dachu i otworzyłem puszkę i jakaś dziwna technologia bo cała puszka zalana takim woskiem/plasteliną niebieską.
    Wydłubałem co mogłem i okazało się że blaszki przyłączeniowe nie są w ogóle zlutowane z kablami przyłączeniowymi, nie wiem czy taka technologia że miały tylko być dociśnięte do złączek czy cyny im zabrakło w chinach czy po prostu błąd produkcyjny...
    Sprawdziłem prąd zwarcia na blaszkach i jest około 0,5A ale dlatego że połowa panela była w słońcu padającym przez oknko no i pomiar robiłem w domu a nie na dachu, tak że myślę że panel jest sprawny tylko ty blaszki przylutować...
    Tech132
    Level 25  
    Oczyść puszkę i polutuj będzie działał dalej kolejne lata .
    Leon444
    Level 25  
    Tak zrobiłem :-) i już działa... :-)
    Swoją drogą dziwna sprawa, wygląda albo na wadę fabryczną albo na celowe działanie fabryki...
    Leon444
    Level 25  
    Diody są poniżej, ledwo je widać na zdjęciu bo nie czyściłem do końca tej puszki....