Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant ecotec 156-5-5, 470F, VR61 Sterowanie instalacją, regulacja.

08 Lis 2016 17:50 1947 15
  • Poziom 24  
    Dzień dobry,

Może na wstępie opiszę z grubsza swoją instalację a potem opiszę problem.

Kocioł Vaillant ecotec 156-5-5 z pogodówką calormatic 470f. Do kotła podłączone dwa rozdzielacze, jeden na 5 grzejników a drugi z mieszaczem i pompą na 9 sekcji podłogówki. Brak sprzęgła, rozdzielacze podłączone na trójnikach. Wszystko znajduje się w kotłowni, blisko kotła.
    Dom z poddaszem.
    Na dole 100m2 podłogówki + kominek nie połączony z instalacja. Na górze w 4 w pokojach grzejniki panelowe 60x120 z głowicami termostatycznymi, a w łazience podłogówka i drabinka ciągle otwarta na max. Grzejniki napędzane są pompą kotła natomiast podłogówka ma swoja własną pompę. Temperatura podłogówki ustawiana ręcznie na termostacie z kapilarą.

Instalacja działa dobrze, przy temperaturze zewnętrznej około -2° a w domu nastawionej na 21,5° i krzywej 0,55 w domu jest ciepło a zużycie gazu na poziomie 6m3. (dom 40letni srednio docieplony)

1. Problem pojawia sie gdy wieczorem zapalę w kominku.
    Termostat wykrywa wzrost temperatury i obniża temperaturę na piecu przez co spalanie gazu spada nawet do 50% ale wtedy nie dogrzewa właściwie pomieszczeń na górze. Gdy w kominku zgaśnie i salon się wychłodzi do tych 22° wszystko wraca do normy.
    2. Od pon do pt w domu nie ma nikogo od rana do godz 16 więc bez potrzeby ogrzewać górę, ale nie mogę ustawić okien czasowych bo spowoduje to nadmierne wychłodzenie podłogówki.

No i tutaj moje pytanie:
    Jak poprawnie skonfigurować cała instalacje tak aby kożystać z oszczędności jakie wynikają z palenia w kominku nie zakłucając jednocześnie ogrzewania na poddaszu.

mam kilka koncepcji ale na początek chciał bym poznać zdanie bardziej obeznanych w temacie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Damian
  • Poziom 34  
    Dwa czujniki temperatury jeden steruje dołem i podłogówką, a drugi grzejnikami.

Dodano po 1 [minuty]:

Albo na początek przenieść czujnik na górę.
  • Poziom 24  
    Dziękuję za odpowiedź

kosmos99 napisał:

Albo na początek przenieść czujnik na górę.

To rozwiązanie odpada bo wtedy czujnik nie wykryje ciepła z kominka, na górze owszem będzie odpowiednia temperatura ale na dole po zapaleniu w kominku będzie za gorąco.

Co do dwóch czujników, jak taki układ miał by wyglądać ze strony praktyczno technicznej?
  • Poziom 34  
    Góra zostaje tak jak jest, a na dole czujnik steruje pracą pompy od podłogówki.
    Albo jeszcze inaczej, w tym układzie jak teraz dołoż czujnik przy kominku, który wyłączy pompę od podłogówki jak stwierdzi, że w kominku się pali.
  • Poziom 34  
    Można dokupić termostat ze stykiem przełączalnym i wpiąć go w obwód pompy od podłogówki.
    Termostat ukryć przy kominku ustawić na taką temperaturę, po której osiągnięciu termostat rozłączy pompę.
  • Poziom 16  
    Możesz zmienić działanie czujnika temperatury pomieszczenia w CM470
    Są trzy tryby wpływ temp pomieszczenia - brak, korekta, termostat.
    Teraz zapewne masz ustawione termostat i dlatego wyłącza kocioł ponieważ została osiągnięta zadana temperatura pomieszczenia.
    W instrukcji są opisy.
    Nie ma kotła 156/5-5 jest 146/5-5
    Szkoda, że nie zdecydowałeś się na dwie niezależne układy podłoga i grzejniki
    Wtedy miałbyś w każdej strefie własne sterowanie.
    Vaillant ecotec 156-5-5, 470F, VR61 Sterowanie instalacją, regulacja.
  • Poziom 24  
    Tak jak napisałem w pierwszym poście
    ducker1 napisał:
    Termostat wykrywa wzrost temperatury i obniża temperaturę na piecu

Więc jest to funkcja korekta

VPS napisał:
    Szkoda, że nie zdecydowałeś się na dwie niezależne układy podłoga i grzejniki

Instalacja nie jest nowa, także trzeba by było ją trochę przerobić. Wiem że było by to najlepsze rozwiazanie ale strasznie drogie. Dokładać drugą pompę, sprzęgło, dwa zawory 3d z siłownikami i do tego sterowniki. A to wszystko dla 5 małych grzejników.

VPS napisał:
    W instrukcji są opisy.
    Nie ma kotła 156/5-5 jest 146/5-5

Instrukcję czytałem, owszem jest taki kocioł bo wisi u mnie na ścianie :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Witam po długiej przerwie,

Zamontowałem niedawno VR 61 i zawór 3D z siłownikiem.

Czy da się jakoś przestawić aby pompa podłogówki działała tylko wtedy gdy kocioł grzeje?

Obecnie pompa podłogówki działa cały czas i sterownik cały czas kręci zaworem, a ze jest on dość wolny to ciężko mu nadążyć ze znalezieniem właściwego ustawienia gdy kocioł się rozpali.

Idealnym rozwiązaniem było by gdyby VR 61 działał tylko podczas działania palnika.
    Czy da się to gdzieś ustawić?
  • Poziom 28  
    Dopisz jakie są aktualne ustawienia (konfiguracja systemu OBIEG1) na sterowniku bezprzewodowym (temperatura pokoj. - termostat?, temperatura minimal.-..?, tryb auto=wyłącz -?).
  • Poziom 24  
    obieg pierwszy bezpośredni:
    -temp dzienna 20 nocna 18,5,
    -włącz temp. pokojowa: brak
    -tryb auto wył: tryb obniżenia
    -temp minimalna 35

obieg drugi z mieszaczem:
    -temp dzienna 20 nocna 18,5,
    -włącz temp. pokojowa: brak
    -tryb auto wył: tryb obniżenia
    -temp max 50

termostat znajduje się w pomieszczeniu zasilanym z obiegu drugiego, tylko ogrzewanie podłogowe + kominek nie połączony z instalacją.
    Na razie wyłączyłem wpływ temp. pomieszczenia bo nie chcę nadto mieszać w ustawieniach zanim nie znajdę właściwej KG.
  • Poziom 34  
    ducker1 napisał:
    Czy da się jakoś przestawić aby pompa podłogówki działała tylko wtedy gdy kocioł grzeje?

Może spróbuj podłączyć pompę od podłogówki pod złącze X13 i zmienić wartość parametru
    d.26 na 3
  • Poziom 24  
    Dzięki za odpowiedź, spróbuje,

A co z siłownikiem? Bo gdy piec się wygasi i VR61 wykryje spadek temperatury to przekręca zawór 3D max w prawo, po czym po rozpaleniu kotła woda o wysokiej temperaturze dochodzi do mieszacza i wtedy sterownik przekręca zawór max w lewo następnie temperatura gwałtownie spada i znowu w prawo itd aż się ustabilizuje, tylko często zanim sterownik znajdzie właściwe położenie zaworu 3D to kocioł już zgaśnie.