Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ESP8266}[NODEMCU] - ERROR: Communication with MCU not yet established.

lipol 08 Lis 2016 22:46 1947 11
  • #1 08 Lis 2016 22:46
    lipol
    Poziom 4  

Cześć!
    Mam problem z wgrywaniem programu lua do ESP8266 przy pomocy programu ESPlorer. Pojawia się:
    PORT OPEN 115200
    Communication with MCU..

a w logu: ERROR: Communication with MCU not yet established.
    i nic nie można zrobić..
    Wszystko mam dobrze ustawiano.
    Co może być przyczyną? Bardzo proszę o pomoc.

• #2 10 Lis 2016 10:29
    piotr411
    Poziom 22  

- nie zainstalowane sterowniki konwertera
    - niewłaściwy port com
    - niskiej jakości przewody połączeniowe,
    - Windows 8.1, 10 - problem sterowników
    - nie odpowiedni konwerter RS (CH340G, zwykle działa)
    - obniż prędkość do 9600, kilka razy wciśnij reset w ESPlorerze. ESP8266 automatycznie zmieni prędkość. (opcja nie działa w Arduino, tylko LUA)
    - nowe wersje ESP8266 12F potrzebują w zasilaniu 1000uF kondensator
    - do ESP8266, może być wgrany źle napisany soft i blokuje transmisję, można sprawdzić jaki rodzaj błędu występuje po zmianie prędkości na 76800.

• #3 10 Lis 2016 10:54
    lipol
    Poziom 4  

Sterowniki konwertera są zainstalowane poprawnie i układ działał na zwykłym firmware i odpowiadał na komendy AT. Dodam też, że po wgraniu nodemcu działał również przez chwile i udało mi się wgrać plik init.lua. Jednak po restarcie ESPlorera już więcej nie udało mi się połączyć z modułem... Pojawia sie: "Waiting answer from ESP - Timeout reached. Command aborted". Nic nie odłączałem, nie ruszałem przewodów, więc nie mam pojęcia w którym momencie pojawił się problem.
    Próbowałem, też jeszcze raz zflaszować nodemcu i wszystko ładnie się wgrywa ale niestety nie rozwiązuje to problemu.

• #5 10 Lis 2016 11:32
    lipol
    Poziom 4  

Po odłączeniu i podłączeniu zasilania:

• #6 10 Lis 2016 11:52
    piotr411
    Poziom 22  

Jeśli wgrałeś program który jest na wyświetlany, to lekko narozrabiałeś ;)
    Zmieniłeś parametry startowe UART.
    Włącz, DTR, RTS i wciśnij reset w ESPlorerze. kilka razy, RESET
    Wcześnie jak pisałem wyżej zmień prędkość na 76800 i ponownie wrzuć screeny.

W linii 4 masz uart.setup, na czas pisania programu i testów nie używaj tej funkcji, w ten sposób straciłeś auto baud rate. A masz problem z właściwym baud rate co widać na drugim Screenie. Zapewne po przedstawieniu na 76800, odczyt danych z ESP8266 będzie właściwy.

• #7 10 Lis 2016 12:27
    lipol
    Poziom 4  

[ESP8266}[NODEMCU] - ERROR: Communication with MCU not yet established. [ESP8266}[NODEMCU] - ERROR: Communication with MCU not yet established. [ESP8266}[NODEMCU] - ERROR: Communication with MCU not yet established.

Nadal nic :( A dopóki nie odłączę i podłącze zasilania przy ESP przy podłączonym konwerterze do komputera to nawet nie mogę klikąć RESET, ani Send to ESP...

uart.setup ustawiłem w taki sposób, ponieważ chciałem ze strony www wysyłać dane przez uart do zewnętrznego mikrokontrolera ATmegi. Ale czy po ponownym wgraniu nodemcu ten program się nie usunął z pamięci?

• #11 10 Lis 2016 14:08
    lipol
    Poziom 4  

Sorry za zamieszanie z portami, ale próbowałem na drugim komputerze dlatego jest inny. Ale na pewno jest właściwy.
    Co do konwertera to używam tego: https://botland.com.pl/konwertery-usb-uart-rs...b.html?search_query=konwerter+usb&results=135
    Ale tak jak mówię wcześniej działało więc nie podejrzewam aby to była tego wina.
    Próbowałem już na wszystkich baudrateach jakie są możliwe do ustawienia w ESPlorerze.. siedzę nad tym już kilka godzin. Jeśli komenda uart.setup() coś zmieniła to tam miałem ustawione na 9600..
    Zastanawiam się czy nie kupić zwyczajnie nowego układu.

• Pomocny post
    #12 10 Lis 2016 17:32
    piotr411
    Poziom 22  

Jeśli reset programowy nie działa trzeba po każdej zmienia baud rate, wykonać hard reset, ESP8266 wysyła informacje bo są "krzaki", problem to niewłaściwa prędkość. Teraz trudno zadawać co ustawiłeś. Jeśli masz analizator to spróbuj nagrać to co ESP8266, wysyła. Na analizatorze odczytasz to co ustawiłeś. Inną sprawą jest, że na 78600, co byś nie ustawił to ESP wyśle pakiet informacji systemowych. dlatego na tej prędkości sprawdzaj.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME