Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie kondensatorem bramki Mosfet

KAZUK 09 Nov 2016 00:47 1218 3
    KAZUK
    Level 10  
    Witam
    posiadam wzmacniacz audio w którym jest zastosowany układ opóźniający załączenie modułu bluetooth. mam tylko jedno pytanie nie wiem jak obliczyć pojemność kondensatora sterującego bramką dla różnych czasów opóźnienia ( tego z układu nie jestem w stanie zmierzyć ).
    Poniżej rysunek układu i link do parametrów zastosowanego mosfet.

Parametry Mosfet Link
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    rb401
    Level 37  
    KAZUK wrote:
    jak obliczyć pojemność kondensatora sterującego bramką dla różnych czasów opóźnienia

Praktycznie jest trudno wyliczyć taki układ w miarę dokładnie (ale też nie ma to praktycznie sensu), bo jak widzisz w danych, rozrzut napięcia progowego jest prawie dwukrotny. Skoro ta wartość, praktycznie dla każdego egzemplarza jest inna, to można określić wartość kondensatora tylko w przybliżeniu a w praktycznym układzie ewentualnie dokorygować czas, wartością rezystora.

Spróbujmy tak pi razy drzwi. Przynajmniej jakiś rząd wielkości.
    Załóżmy że przełączenie tranzystora nastąpi przy 1,2V (nie jest to samo co napięcie progowe z dokumentacji podane dla 50µA ale prawie podobne, bo prąd w układzie jest rzędu 330µA).

Czyli kondensator musi się naładować do 3,3V-1,2V co daje 2,1V. W stosunku do 3,3V jest to 63%. Akurat całkiem przypadkiem ;) , jest to teoretyczna wartość napięcia dla układu RC w czasie τ=RC. (Link)

To już z górki. Dzielimy 1s przez 68kΩ i wychodzi 14,7µF. Oczywiście powszechnie dostępne kondensatory (będą to raczej elektrolityczne), nie mają takiej wartości (można wybrać np. albo 10µF albo 22µF) a drugi raz, że i tak mają duży rozrzut względem wartości nominalnej. Czyli w liczeniu kondensatora i tak z praktycznych względów nie mają sensu dokładne obliczenia. Plus jeszcze rozrzut napięcia progowego.

Czyli dajesz np. 22µF, a jeśli czas za długi to dajesz mniejszą wartość rezystora 68kΩ (np. doklejasz do niego równolegle drugi).
    KAZUK
    Level 10  
    Dziękuje z odpowiedź.
    Dodam że pytam dlatego ponieważ zamierzam wykorzystać sam układ bluetooth i zastanawia mnie jego sterowanie. które we wzmacniaczu z TDA 7492P oparte jest na opisanym wcześniej Mosfecie. I steruje wejściem MFB na płytce Bluetooth

poniżej zdjecie samego modułu Bluetooth

W sieci znalazłem jeszcze taki układ sterowania tego wejscia. Które rozwiązanie powinienem zastosować ?

rb401
    Level 37  
    KAZUK wrote:
    zastanawia mnie jego sterowanie. które we wzmacniaczu z TDA 7492P oparte jest na opisanym wcześniej Mosfecie. I steruje wejściem MFB na płytce Bluetooth

Nie wnikam w ten moduł bo go nie znam, ale wydaje mi się że ten układ czasowy po prostu symuluje dłuższe naciśnięcie klawisza MFB (Main Function Button) w celu wejścia w tryb parowania automatycznie po włączeniu sprzętu.
    Możliwe że ten scalony pierwotnie był przeznaczony do słuchawek z takim rzeczywistym przyciskiem, a tu żeby było wygodniej i by nie robić osobnego przycisku, robi się taką "podpórkę". Ale to tylko moje domysły.