Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Electrolux EDH97980W - Jak sprawdzić wydajność układu pompy ciepła?

maras77 09 Nov 2016 01:22 5187 6
    maras77
    Level 21  
    Witam

Ostatnio wpadła mi w ręce za grosze suszarka Electrolux EDH97980W. Miała uszkodzone łożyska w wentylatorze. Po wymianie działa. To tyle wstępu.

Jednak mam wrażenie, że układ pompy ciepła działa mało wydajnie. Wsad bardzo długo się nagrzewa i suszenie trwa dłużej, niż na początku wyświetla się na programatorze. Finalnie jest wysuszone ładnie.

Porównywałem z suszarką kondensacyjną z grzałkami i przykładowo suszenie tego samego ręcznika w suszarce grzałkowej T88840 trwa 30 min, z czego 10 to chłodzenie, a w tej z pompą ciepła - 60 min.

Wymienniki wyczyszczone. Chciałbym zmierzyć, czy układ pompy ciepła jest w pełni sprawny.

Znalazłem serwisówkę do grupy ENV06 AEG HP. Od mojej różni się tylko kompresorem. W mojej jest ten mały, pionowy.

Niestety - nie jest tam opisana procedura pomiaru - czy suszarka ma działać na konkretnym programie, czy na teście 7? Czy takie temperatury mają być od razu, czy po jakimś czasie. I jaka jest skala czasowa na wykresach? A jak wy to mierzycie? Ciśnień nie zmierzę bo nie ma zaworków.
    Electrolux EDH97980W - Jak sprawdzić wydajność układu pompy ciepła?Electrolux EDH97980W - Jak sprawdzić wydajność układu pompy ciepła?Electrolux EDH97980W - Jak sprawdzić wydajność układu pompy ciepła?
    W załączniku serwisówka, którą mam. aeg T59...pdf Download (4.66 MB)Points: 1 for user
    mrhari
    VIP Meritorious for electroda.pl
    maras77 wrote:
    suszarce grzałkowej T88840 trwa 30 min, z czego 10 to chłodzenie, a w tej z pompą ciepła - 60 min.

Jest to zupełnie normalne. Suszenie dużego wsadu może trwać nawet do kilku godzin.
    Tak już jest.
    maras77
    Level 21  
    Pomierzyłem w czasie pracy temperatury:

1 - 100
    2 - 55
    3 - 10
    4 - 45

Zgadza się to mniej więcej z wykresami.

Czas na tych wykresach to po prostu godziny w rozumieniu pory dnia, a wykres to temperatury w czasie całego cyklu suszenia.

Konkluzja jest taka, że suszarka grzałkowa ma lepsze parametry suszenia i robi to szybciej.
    Pompa ciepła długo rozgrzewa wsad a potem i tak parownik ma wyższą temperaturę, więc warunki skraplania są gorsze.

Oszczędności prądu tez nie są kosmiczne - moc mniejsza, ale suszy dłużej, ale to jeszcze pomierzę dokładnie watomierzem.

Dodatkowo tym grzałkowa jest cichsza.
    W tej z pompą ciepła po każdym przerwaniu cyklu (np otwarcie drzwiczek) pompa nie pracuje 5 min, a grzałkowa od razu wraca do suszenia.

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Puściłem suszenie tego samego, tak samo zmoczonego ręcznika.

Suszarce z pompą ciepła zajęło to prawie półtorej godziny, z mocą ponad 800 W i zużyła suszarka 1,11 KWh. Długo się rozgrzewała, kompresor ma 500W, więc w cyklu obiegu zamkniętego może grzać pewnie z mocą nie większą niż 400W, a reszta idzie w powietrze.

Suszarka grzałkowa wystartowała z kopyta, dając moc 2500W, po chwili, jak bęben się nagrzał moc spadła do 1500 i zakończyła suszenie po około 30 minutach, z czego 10 min to studzenie na samym wentylatorze - 150 W.

Zużyła na to suszenie 0,6 KWh.

Jak widać przy jednym ręczniku lepiej używać grzałkowej.
    Będą dalsze testy z filmikiem.
    maras77
    Level 21  
    Test analityczny:

1975g prania suchego, raczej bawełna, waga przed wrzuceniem do pralki.

Suszenie kondensacyjne z grzałką, suszarka AEG Electrolux LAVATHERM 88840 - dla odniesienia.

3682 g mokrego po wirowaniu 1200
    2561 g po suszeniu
    1121 g wody wysuszono
    czas 1:10
    zużycie prądu 1,7 kWh
    1,51 Wh na gram wody wysuszonej
    16 g wody na minutę suszenia

drugie pranie, a właściwie samo płukanie tego samego wsadu i suszenie w suszarce z pompą ciepła Electrolux EDH 97980W.
    3609 g mokrego po wirowaniu 1200
    2591 po suszeniu .
    1018 g wody wysuszono
    czas 1:35
    1,2 kWh
    1,18 Wh na gram wody wysuszonej
    10,7 g wody na minutę suszenia

Wg parametrów instrukcji to suszarka z pompą ciepła powinna być o polowe oszczędniejsza od kondensacyjnej grzałkowej, przy tym samym wsadzie. A jest tylko o 20%.

Zastanawiam się, czy jeszcze grzebać, może napełnić ponownie układ chłodzący?
    tyskacz
    Level 13  
    Cześć,

kolego robiłeś jeszcze jakieś testy porównawcze tych suszarek ? Pytam, bo właśnie jestem na etapie wyboru i nie wiem czy iść w kierunku pompy czy grzałki.

pozdrawiam
    talbotsolara
    Level 9  
    Witam, tez robiłem podobny test i wyszło mi że do tego samego wsadu kondensacyjna zużyła 2,6 kWh, a z pompą ciepła, 1,8 kWh. Wsad identyczny, identycznie odwirowany oczywiście.
    maras77
    Level 21  
    2 lata i działa bez zmian, więc można założyć, że tak ma być.