Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór styczników silnika - przełącznik trójkąt-gwiazda.

09 Lis 2016 23:58 6162 19
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie.
    Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc przy doborze styczników do silnika 7,5kw do sprężarki z automatycznym przelacznikiem trójkąt gwiazda. Mam bardzo małe doświadczenie, wręcz znikome z automatyką, więc mam kilka pytań.
    Czy przekaźnik czasowy PCG417 jest dobrym wyborem? Jest moze jakiś inny warty uwagi?
    Jak dobrać wyłącznik silnikowy? Bazuje na ofercie Mollera i ich wyłącznikach PKZM0.
    Dobrze jest dobrać styczniki z zapasem? Na przyklad do silnika 11kW? Jakie styki pomocnicze potrzebuje aby to wszystko podłączyć, czyli wyłącznik silnikowy, przekaźnik czasowy, 3 styczniki, oraz włącznik i wyłącznik?

Pozdrawiam,
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam.
    Jeśli mogę pomóc to postaram się doradzić w dużym uproszczeniu bez dokładnych wyliczeń za to podam sposób uproszczony i trochę teorii dla zrozumienia.
    Silniki 3 fazowe w czasie rozruchu pobierają w pierwszych sekundach po włączeniu około 3-4 razy większy prąd a w szczególnych przypadkach nawet 7 krotny.
    Przy małych mocach jeżeli taki prąd nie przekracza wartości zabezpieczenia głównego zasilania często uruchamia się je bezpośrednio z układu trójkąta. Wspomniany odbiornik energii jakim jest sprężarka charakteryzuje się tym , że ma rozruch lekki przy pierwszym włączeniu lecz gdy w zbiorniku panuje ciśnienie, wówczas rozruch jest bardzo ciężki i prąd rozruchu duży przekraczając kilkukrotnie prąd znamionowy podany na tabliczce silnika. Można bez dokładnych wyliczeń oszacować na szybko iż wspomniany silnik 7,5 kW będzie miał około 15 A na każdej z 3 faz podczas normalnej pracy (uproszczenie: Moc 7,5 kW x2 dla szacowania) a w takim razie podczas rozruchu około 45 A nawet do 60 A.
    W czasie normalnej pracy silnika czasami prąd wzrasta przy zmianach obciążenia więc należy zabezpieczenie ustawić o 10 % więcej niż podany prąd znamionowy z tabliczki silnika. Tak więc PKZMO na prąd 16 A raczej nie będzie miał wykorzystanej swojej regulacji. (Należy przeczytać na silniku wartość prądu dla trójkąta i doliczyć 10 % a w razie potrzeby zakupić PKZMO o wyższej wartości).
    Co do styczników to najbardziej zużywają się w czasie wyłączania więc jeśli presostat ciśnienia w sprężarce będzie ustawiony w małym zakresie między ciśnieniem minimalnym a roboczym to faktycznie lepiej jest zakupić stycznik o wyższych wytrzymałościach prądowych ale bez przesady ze względu na koszty. Ten dla silników 11 kW wystarczy. Obecnie styczniki mają możliwość dołączenia styków pomocniczych dla sterowania jeśli te w ich wyposażeniu nie wystarczają więc można przemyśleć celowość takiego zakupu.
    Jeśli chodzi zaś o przełącznik czasowy to wspomniany PCG417 jest dobrym wyborem dla dużych styczników , które są masywne i wolniej przełączają swe styki. Na dokładkę dodaję jeszcze schemat połączeń układu, charakterystykę PKZM0, instrukcję ze schematem przekaźnika czasowego , oraz link do strony z osprzętem firmy "EATON" , gdzie pokazane jest gotowe rozwiązanie.
    Życzę udanych wyborów przy zakupach i pozdrawiam :)

Schemat gwiazda / trójkąt :

Zabezpieczenie :

Pliki w pdf.

http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=789
  • Poziom 6  
    Przed uruchomieniem pod obciążeniem mam zawór zwrotny przy butli wraz z odpreżnikiem. Co do przekaźnika czasowego jest niewielka różnica w cenie, stad moje pytanie czy warto na nim oszczędzać.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    mafiozo206 napisał:
    Co do przekaźnika czasowego jest niewielka różnica w cenie, stad moje pytanie czy warto na nim oszczędzać.

Jak kolega uważa, do tego celu nie jest potrzebna duża dokladność odmierzonego czasu, więc nie musi być z najwyższej półki.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Oczywiście , że nie musi być z "najwyższej półki" , można cewkę stycznika dla układu "trójkąt" zasilić poprzez styk pomocniczy ( NC = normalnie zamknięty) stycznika "gwiazdy" a wtedy uniknie się załączenia obu gdyby stycznik się skleił lub układ czasowy źle zadziałał.
    Czas można ustalić na kilka sekund a potem zmniejszać go "na słuch" , ponieważ słychać inną pracę silnika gdy nabiera obroty i gdy je osiągnie. Jednak po ich osiągnięciu dodatkowa 1 sekunda wystarczy do przełączenia. Po przełączeniu w trójkąt silnik nabierze kolejnych obrotów ponieważ wzrośnie mu moment obrotowy ( siła) i zmniejsza się jego "poślizg".
    Dla zainteresowanych podam wzór na obroty silnika V= 60*f/p . gdzie :
    V= obroty pola elektromagnetycznego stojana w ciągu 1 minuty
    60= 60 sekund ( 1 minuta).
    f=częstotliwość sieci w Hz
    p=liczba par biegunów w stojanie

Obroty wirnika to obroty pola w stojanie minus poślizg.
    Poślizg to różnica między tymi obrotami pola magnetycznego w stojanie a wirnika.

Jeśli nie przełączysz silnika z gwiazdy na trójkąt to wtedy poślizg jest duży bo " wirnik chce dogonić obrotami , obroty pola w stojanie ", ale nie pozwala mu obciążenie kompresorem , który potrzebuje więcej energii niż daje w tym momencie silnik co wywołuje straty i wzrost ciepła w silniku.
    Kilka sekund pracy nie powinno w takich warunkach nie powinno nagrzać na tyle silnika aby go przegrać ale przy kilkukrotnych próbach włączeń daj silnikowi ostygnąć.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    e_konkret napisał:

Schemat gwiazda / trójkąt :

Proponowałbym wyłącznik silnikowy wstawić przed stycznikiem K1.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    15kVmaciej napisał:
    beam_beer napisał:

Proponowałbym wyłącznik silnikowy wstawić przed stycznikiem K1.

Nie jest mi znana żadna korzyść ze wstawiania go przed stycznikiem. Większość kompaktowych rozwiązań wygląda w ten sposób, że po styczniku następuje wyłącznik.
    Natomiast żeby było lepiej, stycznik K3 podłączyłbym wprost do lini L1L2L3

Przepraszam, że odpowiadam pod całością, ale cytowanie pojedynczych zdań źle mi wychodzi.

Bardzo rzadko, ale zdarzało już mi się zwarcie miedzy stykami w styczniku (zwarcie po obudowie - tak jakby dielektryk pociągnięty był warstwą przewodzącą. Bardzo widowiskowo to wyglądało). W takim przypadku lepiej, żeby zabezpieczenie było przed stycznikiem.

Co chodzi o kompaktowe rozwiązania, to jest fajne przy montażu. Schody zaczynają się, gdy trzeba wymienić wyłącznik, czy stycznik. Jeśli jesteś na bieżąco, to wiesz, gdzie nacisnąć i co pociągnąć. Gorzej, jeśli zapomnisz, jak to było.
    Ja u siebie wywaliłem wszystkie szybkozłączki, i zrobiłem to na przewodach.

BTW:
    Tak, masz rację - są rozwiązania, gdzie stycznik jest przed wyłącznikiem, ale to jest dla mnie co najmniej dziwne, żeby zabezpieczenie było za elementem wykonawczym. Zwarcie na styczniku powoduje zadziałanie zabezpieczenia szafy, lub do fajczenia się przewodów od szyn do stycznika.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Może kolega by bazował na DTR od sprężarek WAN cz Airpol, sam wykonałem takowe sterowanie do sprężarki WAN-AW z silnikiem 11kW i zbytnio dużej polityki tam nie było chociaż swój układ trochę rozbudowałem, dla kogoś wrzucałem filmik

https://youtu.be/25h90a1ahe0
  • Poziom 6  
    Panowie, bardzo dziękuję za pomoc. Dzieki Wam dowiedziałem się dużo przydatnych informacji potrzebnych do zrobienia automatu trójkąt-gwiazda. Wybrałem styczniki jak i wyłącznik silnikowy. Jaki mozecie polecić gotowy przekaznik czasowy zamiast tego PCG?
    Pozdrawiam,
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Taniej raczej nic nie kupisz, a do tego celu PCG jest wystarczający.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Ew rynek wtórny, ta skrzynka co dałem link kosztowała mnie ok 300zł, tylko trzeba posiedzieć i poszukać na portalach aukcyjnych
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Akurat urządzenia z elementami stykowymi lepiej kupić nowe, bo styki mogą być już zużyte częstymi załączeniami.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Chodziło mi raczej wyprzedaże po likwidacji działalności lub leżaki magazynowe
  • Poziom 1  
  • Poziom 34  
    Nie mój :D moje podpisane imieniem i nazwiskiem i w większości to z odbudowy sprężarki WAN-AW

P.S. Co zrobiło takie wrażenie w moim filmie?
  • Poziom 6  
    Witam,
    Zatrzymałem się na pomocniczym obwodzie i potrzebuję pomocy Państwa. Jak mniemam poniższe dwa schematy przedstawiają zabezpieczenie przed równoczesnym załączeniem dwóch styczników?
    Skoro PCG417 posiada przed tym zabezpieczenie, to w jaki sposób mam ten przekaźnik podłączyć? Pomijając wszystkie połączenia pomiędzy stykami pomocniczymi NC i NO w powyższych schematach? Dodatkowo chciałem podłączyć włącznik z NO i wyłącznik z NC.
    Pozdrawiam,
  • Poziom 1  
  • Poziom 34  
    Kilka kabelków spiętych na krzyż, jak ktoś ma pojęcie to żaden problem, a bawię się tym z zamiłowania bo lubię a sprężarki to ostatnio jakby moje dodatkowe zajęcie.

Co do zabezpieczeń przed równoczesnym załączeniem obydwu styczników, chyba każdy układ tak ma że jeden stycznik jest zasilany poprzez styczniki pomocnicze drugiego, najprostsze zabezpieczenie sterowania stosowane od dawna
  • Poziom 6  
    Witam.
    Jest sens robienia podwójnych zabezpieczeń przed jednoczesnym załączeniem dwóch styczników przy PCG417, jeśli ten układ już to posiada? Do jakich styków pomocniczych mam podłączyć PCG w styczniku? Jeśli dobrze rozumiem to A1-A2?

EDIT: Dobór styczników silnika - przełącznik trójkąt-gwiazda.
    Panowie, za co odpowiada lub jaką pełni funkcję obwód zaznaczony na schemacie podłączony pod styk pomocniczy NO stycznika głównego?

Pozdrawiam,