Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stworzenie własnej kolumny

gallant 10 Lis 2016 02:55 627 13
  • #1 10 Lis 2016 02:55
    gallant
    Poziom 1  

Witam serdecznie.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc przy montażu kolumny.
    Dostałem od kolegi głośniki z kolumny Tonsil (zamieściłem na zdjęciu jak ponoć kiedyś wyglądała).
    Chciałbym z nich zrobić duży przenośny głośnik (który będzie stał pod altanką lub w domku w górach)
    Proszę o prosty schemat (ponieważ jestem laikiem w tych tematach) jak to wszystko stworzyć: połączenie głośników, podpięcie pod 230V, wypuszczenie końcówki jack (nie musi być regulacji głośności)
    Czy muszę coś kupić? Jeżeli tak, to co?
    Proszę o pomoc i dziękuję.

https://obrazki.elektroda.pl/7693682700_1478742641.jpgstworzenie własnej kolumny

• #2 10 Lis 2016 03:49
    e_konkret
    Poziom 11  

Witam.
    Pomocne linki znajdziesz tutaj:

http://www.rms.pl/kolumny/budowa-kolumn-glosnikowych

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic534535.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2630704.html

Temat był poruszany jeszcze kilkukrotnie na elektroda.pl
    Proponuję skorzystać także z Youtube.pl i GOOGLE

Ogólnie rzecz biorąc musisz wykonać obudowę tym głośnikom i w zależności od tolerancji słuchu odpowiednią zwrotnicę głośnikową.
    Co do zasilania ich to wystarczy podłączyć do jakiegokolwiek źródła dźwięku z wyjściem o mocy mniejszej niż moc kolumny.
    Szczegóły podane na stronach podanych wyżej linków.
    Powodzenia :)

• #3 10 Lis 2016 07:17
    mariuszp19
    Poziom 30  

gallant napisał:
    Dostałem od kolegi głośniki z kolumny Tonsil (zamieściłem na zdjęciu jak ponoć kiedyś wyglądała).

To nie są kolumny Tonsil. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, chodzi Ci o wykonanie zestawów aktywnych na bazie tych kolumn?

• #4 10 Lis 2016 11:13
    idek24
    Poziom 28  

gallant napisał:
    Chciałbym z nich zrobić duży przenośny głośnik (który będzie stał pod altanką lub w domku w górach)

Może po prostu wystarczy zakupić jakiś najprostszy wzmacniacz stereo i po temacie. Po co je przerabiać ?
    Myślę ,że będzie to oszczędność czasu i pieniędzy.

• #5 10 Lis 2016 13:57
    e_konkret
    Poziom 11  

Oczywiście , że pokazane kolumny to SuperSound model s-150 ale kolega gallant wyraźnie pisał , że ma z nich tylko głośniki i być może "Tonsil" jest napisane właśnie na nich. Z tego co zrozumiałem chodzi o zbudowanie kolumn z wykorzystaniem posiadanych głośników.
    Oprócz podanych wyżej linków dodam , że moc kolumny może przekraczać tą ze wzmacniacza ale wypadkowa rezystancja głośników powinna być do niego dopasowana i nie mniejsza niż dopuszczalna. Bieguny + wszystkich głośników powinny być połączone od strony źródła dźwięku aby kierunki wysuwania membran były zgodne.

Moderowany przez telecaster1951:

Proszę nie wprowadzać w błąd!
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #6 10 Lis 2016 17:41
    PZ IX
    Poziom 32  

To nie jest prawda. Czasami średniotonowy i/lub wysokotonowy muszą być w przeciwfazie w stosunku do niskotonowego. Zależy od użytych filtrów, przetworników, konstrukcji kolumny.

• #7 10 Lis 2016 21:55
    marian133
    Poziom 37  

e_konkret napisał:
    Bieguny + wszystkich głośników powinny być połączone od strony źródła dźwięku aby kierunki wysuwania membran były zgodne.

Proszę się zapoznać: http://diyaudio.pl/content.php/43

• #8 11 Lis 2016 12:42
    e_konkret
    Poziom 11  

Witam . Moja uwaga o połączeniu głośników jest poprawna !!!
    Zadający pytanie chce połączyć głośniki i zamknąć je w obudowie wykonując najprostszą nawet pojedynczą kolumnę jako głośnik zewnętrzny a nie wykonywać profesjonalny sprzęt z wbudowaną zwrotnicą głośnikową. Nawet jeśli połączy któryś głośnik poprzez kilku omowy rezystor dopasowujący to tylko po to aby nie uszkodzić wzmacniacza. Budowanie zwrotnicy z zastosowaniem cewek i kondensatorów to inny dział budowy zwrotnic a nie prostego głośnika na altankę. Widzę , że inni próbują z prostego głośnika zrobić sprzęt HiFi z którym pytający będzie miał większy problem niż kupić coś gotowego. Dopiero po podłączeniu głośników poprzez zwrotnicę podłącza się ich bieguny w różny sposób a puki co nie było o niej mowy.

• #9 11 Lis 2016 12:53
    Artur k.
    Admin grupy audio

Absolutnie nie wolno łączyć głośników różnych typów razem. Na głośniki powinny być skierowane odpowiednie pasma częstotliwości, które te głośniki są w stanie przetwarzać. I nie chodzi tu wcale o żadne HiFi w altance, tylko o zabezpieczenie głośników przed ich uszkodzeniem (np. wysokotonowego).
    Natomiast to czy głośnik ma grać w fazie czy w przeciwfazie to zupełnie inna sprawa i to istotnie ma w tym przypadku niewielkie znaczenie.
    Nawiasem mówiąc - z tym łączeniem w fazie przeciwnej dla 12dB są różne szkoły. Tak naprawdę nie ma obligatoryjnego obowiązku łączenia w przeciwfazie. Trzeba sprawdzić oba połączenia (w fazie i w przeciw fazie) i wybrać to, które jest lepsze. Nie zawsze odwrócenie fazy jest lepszym rozwiązaniem.

• #10 11 Lis 2016 13:20
    e_konkret
    Poziom 11  

Opisany problem był wielokrotnie od 2006 roku na elektroda.pl więc warto poszukać te tematy aby nie powtarzać ich i nie tworzyć tematu w temacie.
    Także GOOGLE znajdzie swe zastosowanie : http://diyaudio.pl/content.php/63

• #11 11 Lis 2016 13:43
    marian133
    Poziom 37  

e_konkret, takich bzdur już dawno nie czytałem.
    Próbujesz doradzać innym, niestety Ty nie masz odpowiedniej wiedzy aby to robić więc przystopuj ze swoimi wywodami.

Temat jest prosty, gallant ma głosniki wyciągnięte z kolumn Tonsila (tak twierdzi). co za problem odczytać z nich nazwy modeli i znaleźć te kolumny w których one się znajdowały? Jeśli to już będzie wiadome, to wystarczy tylko skopiować oryginalną obudowę oraz zwrotnicę.
    Zwrotnica jest potrzebna aby głośniki grały, każdy w swoim paśmie do którego jest przystosowany, oraz aby się nie spalił.

Łączenie głośników poprzez rezystory to narażanie głośników na spalenie. Chcesz aby Gallant popalił swoje głośniki?

• #12 11 Lis 2016 13:59
    e_konkret
    Poziom 11  

Tak jak wspomniałem temat był już poruszany w elektroda.pl i dodatkowy rezystor nie jest moim pomysłem. Tutaj link : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic599452.html
    Wszystko co i jak dopasować i w jakich warunkach można tak zrobić jest opisane szczegółowo na stronie , którą sam podawałeś. Jedno drugiego nie wyklucza ale muszą być spełnione pewne warunki a jakie ? Zapraszam do wyjaśnień na wspomnianej stronie.

Moderowany przez Artur k.:

Dość tego, oprócz tego że Kolega umie szukać i czytać, to warto byłoby żeby Kolega rozumiał co przeczytał.
    Może ostrzeżenie zachęci Kolegę do rozumienia tego co się czyta.

• #13 11 Lis 2016 14:27
    marian133
    Poziom 37  

e_konkret napisał:
    Tak jak wspomniałem temat był już poruszany w elektroda.pl i dodatkowy rezystor nie jest moim pomysłem. Tutaj link : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic599452.html

Wypisujesz głupoty!
    Co ma rezystor który przycisza wysokotonówkę do tego co piszesz?

e_konkret napisał:
    Zadający pytanie chce połączyć głośniki i zamknąć je w obudowie wykonując najprostszą nawet pojedynczą kolumnę jako głośnik zewnętrzny a nie wykonywać profesjonalny sprzęt z wbudowaną zwrotnicą głośnikową. Nawet jeśli połączy któryś głośnik poprzez kilku omowy rezystor dopasowujący to tylko po to aby nie uszkodzić wzmacniacza. Budowanie zwrotnicy z zastosowaniem cewek i kondensatorów to inny dział budowy zwrotnic a nie prostego głośnika na altankę.

Przestań wypisywać głupoty.

• #14 12 Lis 2016 18:28
    PZ IX
    Poziom 32  

Ten temat o Mildtonach to świetny materiał dydaktyczny, nie ma co. :) Jakiś przypadkowy GDWK do przypadkowej dla nich kolumny. Dobrze, że chociaż tam potencjometry są (o ile ktoś ich nie wywalił).
    To jest bardzo zły przyklad...
    Różne impedancje zmanionowe w jednej kolumnie to powinien być zamierzony i dobrze wyliczony oraz zbadany cel jak już. A Z przypadku lepiej nie robić.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME