Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stworzenie własnej kolumny

10 Lis 2016 02:55 861 13
 • Poziom 1  
  Witam serdecznie.

  Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc przy montażu kolumny.
  Dostałem od kolegi głośniki z kolumny Tonsil (zamieściłem na zdjęciu jak ponoć kiedyś wyglądała).
  Chciałbym z nich zrobić duży przenośny głośnik (który będzie stał pod altanką lub w domku w górach)
  Proszę o prosty schemat (ponieważ jestem laikiem w tych tematach) jak to wszystko stworzyć: połączenie głośników, podpięcie pod 230V, wypuszczenie końcówki jack (nie musi być regulacji głośności)
  Czy muszę coś kupić? Jeżeli tak, to co?
  Proszę o pomoc i dziękuję.


  https://obrazki.elektroda.pl/7693682700_1478742641.jpgstworzenie własnej kolumny
 • Poziom 12  
  Witam.
  Pomocne linki znajdziesz tutaj:

  http://www.rms.pl/kolumny/budowa-kolumn-glosnikowych

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic534535.html

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2630704.html

  Temat był poruszany jeszcze kilkukrotnie na elektroda.pl
  Proponuję skorzystać także z Youtube.pl i GOOGLE

  Ogólnie rzecz biorąc musisz wykonać obudowę tym głośnikom i w zależności od tolerancji słuchu odpowiednią zwrotnicę głośnikową.
  Co do zasilania ich to wystarczy podłączyć do jakiegokolwiek źródła dźwięku z wyjściem o mocy mniejszej niż moc kolumny.
  Szczegóły podane na stronach podanych wyżej linków.
  Powodzenia :)
 • Poziom 33  
  gallant napisał:
  Dostałem od kolegi głośniki z kolumny Tonsil (zamieściłem na zdjęciu jak ponoć kiedyś wyglądała).


  To nie są kolumny Tonsil. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, chodzi Ci o wykonanie zestawów aktywnych na bazie tych kolumn?
 • Poziom 28  
  gallant napisał:
  Chciałbym z nich zrobić duży przenośny głośnik (który będzie stał pod altanką lub w domku w górach)

  Może po prostu wystarczy zakupić jakiś najprostszy wzmacniacz stereo i po temacie. Po co je przerabiać ?
  Myślę ,że będzie to oszczędność czasu i pieniędzy.
 • Poziom 12  
  Oczywiście , że pokazane kolumny to SuperSound model s-150 ale kolega gallant wyraźnie pisał , że ma z nich tylko głośniki i być może "Tonsil" jest napisane właśnie na nich. Z tego co zrozumiałem chodzi o zbudowanie kolumn z wykorzystaniem posiadanych głośników.
  Oprócz podanych wyżej linków dodam , że moc kolumny może przekraczać tą ze wzmacniacza ale wypadkowa rezystancja głośników powinna być do niego dopasowana i nie mniejsza niż dopuszczalna. Bieguny + wszystkich głośników powinny być połączone od strony źródła dźwięku aby kierunki wysuwania membran były zgodne.

  Moderowany przez telecaster1951:

  Proszę nie wprowadzać w błąd!
  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • Poziom 33  
  To nie jest prawda. Czasami średniotonowy i/lub wysokotonowy muszą być w przeciwfazie w stosunku do niskotonowego. Zależy od użytych filtrów, przetworników, konstrukcji kolumny.
 • Poziom 38  
  e_konkret napisał:
  Bieguny + wszystkich głośników powinny być połączone od strony źródła dźwięku aby kierunki wysuwania membran były zgodne.


  Proszę się zapoznać: http://diyaudio.pl/content.php/43
 • Poziom 12  
  Witam . Moja uwaga o połączeniu głośników jest poprawna !!!
  Zadający pytanie chce połączyć głośniki i zamknąć je w obudowie wykonując najprostszą nawet pojedynczą kolumnę jako głośnik zewnętrzny a nie wykonywać profesjonalny sprzęt z wbudowaną zwrotnicą głośnikową. Nawet jeśli połączy któryś głośnik poprzez kilku omowy rezystor dopasowujący to tylko po to aby nie uszkodzić wzmacniacza. Budowanie zwrotnicy z zastosowaniem cewek i kondensatorów to inny dział budowy zwrotnic a nie prostego głośnika na altankę. Widzę , że inni próbują z prostego głośnika zrobić sprzęt HiFi z którym pytający będzie miał większy problem niż kupić coś gotowego. Dopiero po podłączeniu głośników poprzez zwrotnicę podłącza się ich bieguny w różny sposób a puki co nie było o niej mowy.
 • Admin grupy audio
  Absolutnie nie wolno łączyć głośników różnych typów razem. Na głośniki powinny być skierowane odpowiednie pasma częstotliwości, które te głośniki są w stanie przetwarzać. I nie chodzi tu wcale o żadne HiFi w altance, tylko o zabezpieczenie głośników przed ich uszkodzeniem (np. wysokotonowego).
  Natomiast to czy głośnik ma grać w fazie czy w przeciwfazie to zupełnie inna sprawa i to istotnie ma w tym przypadku niewielkie znaczenie.
  Nawiasem mówiąc - z tym łączeniem w fazie przeciwnej dla 12dB są różne szkoły. Tak naprawdę nie ma obligatoryjnego obowiązku łączenia w przeciwfazie. Trzeba sprawdzić oba połączenia (w fazie i w przeciw fazie) i wybrać to, które jest lepsze. Nie zawsze odwrócenie fazy jest lepszym rozwiązaniem.
 • Poziom 12  
  Opisany problem był wielokrotnie od 2006 roku na elektroda.pl więc warto poszukać te tematy aby nie powtarzać ich i nie tworzyć tematu w temacie.
  Także GOOGLE znajdzie swe zastosowanie : http://diyaudio.pl/content.php/63
 • Poziom 38  
  e_konkret, takich bzdur już dawno nie czytałem.
  Próbujesz doradzać innym, niestety Ty nie masz odpowiedniej wiedzy aby to robić więc przystopuj ze swoimi wywodami.

  Temat jest prosty, gallant ma głosniki wyciągnięte z kolumn Tonsila (tak twierdzi). co za problem odczytać z nich nazwy modeli i znaleźć te kolumny w których one się znajdowały? Jeśli to już będzie wiadome, to wystarczy tylko skopiować oryginalną obudowę oraz zwrotnicę.
  Zwrotnica jest potrzebna aby głośniki grały, każdy w swoim paśmie do którego jest przystosowany, oraz aby się nie spalił.

  Łączenie głośników poprzez rezystory to narażanie głośników na spalenie. Chcesz aby Gallant popalił swoje głośniki?
 • Poziom 12  
  Tak jak wspomniałem temat był już poruszany w elektroda.pl i dodatkowy rezystor nie jest moim pomysłem. Tutaj link : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic599452.html
  Wszystko co i jak dopasować i w jakich warunkach można tak zrobić jest opisane szczegółowo na stronie , którą sam podawałeś. Jedno drugiego nie wyklucza ale muszą być spełnione pewne warunki a jakie ? Zapraszam do wyjaśnień na wspomnianej stronie.

  Moderowany przez Artur k.:

  Dość tego, oprócz tego że Kolega umie szukać i czytać, to warto byłoby żeby Kolega rozumiał co przeczytał.
  Może ostrzeżenie zachęci Kolegę do rozumienia tego co się czyta.

 • Poziom 38  
  e_konkret napisał:
  Tak jak wspomniałem temat był już poruszany w elektroda.pl i dodatkowy rezystor nie jest moim pomysłem. Tutaj link : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic599452.html


  Wypisujesz głupoty!
  Co ma rezystor który przycisza wysokotonówkę do tego co piszesz?

  e_konkret napisał:
  Zadający pytanie chce połączyć głośniki i zamknąć je w obudowie wykonując najprostszą nawet pojedynczą kolumnę jako głośnik zewnętrzny a nie wykonywać profesjonalny sprzęt z wbudowaną zwrotnicą głośnikową. Nawet jeśli połączy któryś głośnik poprzez kilku omowy rezystor dopasowujący to tylko po to aby nie uszkodzić wzmacniacza. Budowanie zwrotnicy z zastosowaniem cewek i kondensatorów to inny dział budowy zwrotnic a nie prostego głośnika na altankę.


  Przestań wypisywać głupoty.
 • Poziom 33  
  Ten temat o Mildtonach to świetny materiał dydaktyczny, nie ma co. :) Jakiś przypadkowy GDWK do przypadkowej dla nich kolumny. Dobrze, że chociaż tam potencjometry są (o ile ktoś ich nie wywalił).
  To jest bardzo zły przyklad...
  Różne impedancje zmanionowe w jednej kolumnie to powinien być zamierzony i dobrze wyliczony oraz zbadany cel jak już. A Z przypadku lepiej nie robić.