Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z oświetleniem linkowym halogenów 12V

10 Lis 2016 12:32 726 12
  • Poziom 5  
    Dzień dobry, jestem kompletnym laikiem w dziedzinie prądu więc proszę wybaczyć że opis sytuacji może nie być do końca fachowy. Mam w domu system oswietlenia linkowego 12 V na 5 halogenów 20 Watt. W oryginale był dosyć duży okrągły transformator (niestety nie znam jego mocy) który niestety "padł". Znajomy elektryk podłączył mi nowy transformator , płaski , wielkości piórnika o mocy 150 W. Niestety po wymianie światło daje połowy mocy , w skrócie jest ciemno. Co może być tego przyczyną?
  • Poziom 35  
    Najlepiej jakby udało Ci się zmierzyć napięcie na zasilaczu pod obciążeniem.
  • Poziom 33  
    Laik nie zmierzy napięcia z tego zasilacza bo do tego jest potrzebny oscyloskop. Lub miernik True RMS. To nie jest napięcie stałe, ani też zmienne 50Hz. Daj zdjęcie tego zasilacza. Nic przy okazji nie było zmieniane? Żarówki?
  • Poziom 5  
    Problem z oświetleniem linkowym halogenów 12V

W oryginale były mleczne żarówki 20 watowe, 3 się spaliły i wymieniłem na 25 Wattowe .
  • Poziom 33  
    Ok, na pewno 25W? Bo o takich w typoszeregu nie słyszałem. Są 5, 10, 20, 35 i 50W. Więc jeśli są 3 szt po 35W i 2 po 20W to mamy 145W czyli na skraju możliwości zasilacza. Zrób eksperyment-odlącz przy świecących się żarówkach jedną z nich i zobacz, czy reszta zacznie świecić jaśniej. Ponadto czy linki systemu wpięte są bezpośrednio do zasilacza czy przedłużane jakimś przewodem? Jeśli tak to jakim? (chodzi o przekrój i długość). Czy żarówki świecą stabilnym światłem czy migoczą lub mają tendencję do zapalania się z opóźnieniem bądź pomrugiwania zanim zapalą się na stałe?
  • Poziom 5  
    2 oryginalne mają po 20 watt, pozostałe które dokupiłem mają 25 czyli w sumie 115 W.Mam rozumiec że jeśli kupię żarówki 20 watowe to będzie to lepiej świeciło? Faktycznie występuje takie zjawisko ,że jak wypnę jedną z szeregu to pozostałe swiecą jaśniej. Linki są wpięte bezpośrednio do trafo.
  • Poziom 26  
    Wymień na LED, zostawiając jedną klasyczną. Napięcie na nowym zasilaczu 11,5V vs napięcie na starym dużym transformatorze może mieć znaczenie dla żarówek, gdzie pewnie było powyżej 12V.

Ps. Linki nie za cienkie?
  • Moderator Energetycy
    Melg napisał:
    Mam w domu system oswietlenia linkowego 12 V na 5 halogenów 20 Watt. W oryginale był dosyć duży okrągły transformator (niestety nie znam jego mocy) który niestety "padł". Znajomy elektryk podłączył mi nowy transformator , płaski , wielkości piórnika o mocy 150 W. Niestety po wymianie światło daje połowy mocy , w skrócie jest ciemno. Co może być tego przyczyną?

Niestety, transformatory elektroniczne nie są w stanie zapewnić takiej mocy, jak "równorzędne" toroidalne. Albo wymiana na trafo toroidalne 150 VA, albo zmiana źródeł światła.
  • Poziom 5  
    Linki oryginalne więc chyba nie za cienkie . Te ledy tez maja mieć 20W czy tam się to jakoś inaczej mierzy?
  • Poziom 33  
    Ledy będą miały mniejszą moc. Realnym odpowiednikiem halogena 12V 20W będzie LED o mocy 4-6W, choć producenci deklarują mniejszą moc. Szukaj LED-ów w metalowej, żebrowanej obudowie, która zapewni dobre odprowadzenie ciepła i tym samym zagwarantuje trwałość. Zwróć uwagę na to, żeby były dostosowane do napięcia przemiennego (AC) oraz, żeby ich temperatura barwowa była dla Ciebie odpowiednia. Halogen ma około 3000K. Mniejsza temperatura to światło bardziej żółte, większa bardziej niebieskie. Należy zauważyć, że te o zimniejszej barwie mają wyższą sprawność (z danej mocy więcej światła widzialnego). I weź pod uwagę, że obecny zasilacz na 90% nie będzie współpracować ze źródłami światła LED. Trzeba zakupić transformator toroidalny o mocy większej (przynajmniej o 20%-będzie dla niego zdrowiej) od łącznej mocy zainstalowanych lamp.
  • Poziom 5  
    elpapiotr napisał:

Niestety, transformatory elektroniczne nie są w stanie zapewnić takiej mocy, jak "równorzędne" toroidalne. Albo wymiana na trafo toroidalne 150 VA, albo zmiana źródeł światła.

Zmiana żródeł światła czyli...?
    A jesli kupię trafo elektroniczne o mocy 250W ? Czy to coś da?
  • Poziom 33  
    Jeśli nie chcesz zmieniać żarówek halogenowych na źródła LED (celowo nie piszę "żarówki" LED bo dostanę "bęcki" od moderatora) to pozostaje kombinowanie z transformatorami i zasilaczami. Transformator toroidalny jest pewniejszy niż "transformator" elektroniczny, czyli tak na prawdę zasilacz impulsowy. Taki o mocy 250W może w ogóle nie wystartować z mniejszym obciążeniem bo taka jest jego konstrukcja. Jak nie chcesz kombinować za mocno i mieć pewność osiągnięcia sukcesu to kup toroid 150-200W i będzie spokój na lata.
  • Poziom 21  
    Witam, a może w starym trafie padł bezpiecznik termiczny? Jeśli tam był. Pozdrawiam.