Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suzuki Grand Vitara II - Zwarcie w podświetleniu konsoli środkowej

10 Lis 2016 16:51 3864 5
  • Poziom 10  
    Witam . W czasie wymiany żarówki w podświetleniu konsoli środkowej spowodowałem zwarcie, w wyniku czego zgasły wszystkie żaróweczki w ów konsoli. Bezpiecznik cały więc sprawdziłem multimetrem. Na początku pokazał brak napięcia ale tylko do czasu, gdy wziąłem masę z karoserii. tedy okazało się, że na kablu prądowym mam 12v a na masowym 11,5v. Odnalazłem w książce "Sam naprawiam " schemat ale nie za bardzo wiem gdzie szukać przyczyny bez rozbierania całego kokpitu w samochodzie. Kabel prądowy ma kolor czerwono-żółty a masowy czerwono-zielony. W samochodzie działa wszystko poza podświetleniem przycisków: awaryjnych, A/C, AT, nawiewu, radia, przełącznika 4WD i nawiewu.Intensywność świecenia tych przełączników jest sterowana potencjometrem do którego idą kable: czarny i czerwono-zielony. Na przewodzie czerw.ziel. tego potencjometru zmienia się napięcie w zależności od ustawienia od 0 do 3,5V. Schemat w załączniku. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    edit:
    chyba znalazłem sposób: kabel masowy wchodzi i wychodzi z urządzenia o nazwie "body control module". Ale podłączyłem prowizoryczną kontrolkę do kabla prądowego od podświetlenia i masę bezpośrednio za potencjometrem (omijając BCM) i żaróweczka zaświeciła oraz mogłem zmieniać intensywność świecenia. Mogę tak zrobić bez szkody dla instalacji?
    Oba kable masowe (wchodzący i wychodzący z BCM) odciąć i połączyć?
  • Poziom 12  
    Raczej nie powinno się nic stać. Kolega też tak zrobił ze 4mc temu i działa bez problemu

Dodano po 38 [sekundy]:

Raczej nie powinno się nic stać. Kolega też tak zrobił ze 4mc temu i działa bez problemu.
    Zanim tak zrobisz poczekaj jeszcze na sugestie innych
  • Poziom 35  
    Nie sprawdzaj bezpieczników multimetrem, bo po wymianie zarówki bezpiecznik pokaze ci 2 plusy po obydwu stronach. Wyjmij bezpiecznik i sprawdz jego przejscie lub sprawdzaj bezpieczniki kontrolka (probierka) 12V
  • Poziom 10  
    Napięcie sprawdzałem bez żarówki w obudowie, więc na kablu masowym nie powinno być napięcia, zgadza się? Bezpieczniki są całe i prąd na "+" jest. Ale nic nie świeci.
  • Poziom 12  
    A sprawdziles przejście na bezpieczniku?
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem dokładnie przebieg kabli. Od potencjometra biegnie czerwono-zielony kabel do BCM przez wtyk G30 pin 24. Z BCM wychodzi taki sam kabel poprzez wtyk G32 pin 14 i jest to właśnie masa podświetlenia konsoli. Dziwne jednak , że w opisie pinów nic nie figuruje pod tymi pozycjami.
    Suzuki Grand Vitara II - Zwarcie w podświetleniu konsoli środkowej

I właśnie te dwa kable chcę połączyć omijając BCM. Na kontrolce działa.