Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suzuki Grand Vitara II - Zwarcie w podświetleniu konsoli środkowej

sebano79 10 Nov 2016 16:51 5469 5
    sebano79
    Level 10  
    Witam . W czasie wymiany żarówki w podświetleniu konsoli środkowej spowodowałem zwarcie, w wyniku czego zgasły wszystkie żaróweczki w ów konsoli. Bezpiecznik cały więc sprawdziłem multimetrem. Na początku pokazał brak napięcia ale tylko do czasu, gdy wziąłem masę z karoserii. tedy okazało się, że na kablu prądowym mam 12v a na masowym 11,5v. Odnalazłem w książce "Sam naprawiam " schemat ale nie za bardzo wiem gdzie szukać przyczyny bez rozbierania całego kokpitu w samochodzie. Kabel prądowy ma kolor czerwono-żółty a masowy czerwono-zielony. W samochodzie działa wszystko poza podświetleniem przycisków: awaryjnych, A/C, AT, nawiewu, radia, przełącznika 4WD i nawiewu.Intensywność świecenia tych przełączników jest sterowana potencjometrem do którego idą kable: czarny i czerwono-zielony. Na przewodzie czerw.ziel. tego potencjometru zmienia się napięcie w zależności od ustawienia od 0 do 3,5V. Schemat w załączniku. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    edit:
    chyba znalazłem sposób: kabel masowy wchodzi i wychodzi z urządzenia o nazwie "body control module". Ale podłączyłem prowizoryczną kontrolkę do kabla prądowego od podświetlenia i masę bezpośrednio za potencjometrem (omijając BCM) i żaróweczka zaświeciła oraz mogłem zmieniać intensywność świecenia. Mogę tak zrobić bez szkody dla instalacji?
    Oba kable masowe (wchodzący i wychodzący z BCM) odciąć i połączyć?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
    Szymon7507
    Level 12  
    Raczej nie powinno się nic stać. Kolega też tak zrobił ze 4mc temu i działa bez problemu

Dodano po 38 [sekundy]:

Raczej nie powinno się nic stać. Kolega też tak zrobił ze 4mc temu i działa bez problemu.
    Zanim tak zrobisz poczekaj jeszcze na sugestie innych
  • Multimetr Fluke
    fuelinyourblood
    Level 35  
    Nie sprawdzaj bezpieczników multimetrem, bo po wymianie zarówki bezpiecznik pokaze ci 2 plusy po obydwu stronach. Wyjmij bezpiecznik i sprawdz jego przejscie lub sprawdzaj bezpieczniki kontrolka (probierka) 12V
    sebano79
    Level 10  
    Napięcie sprawdzałem bez żarówki w obudowie, więc na kablu masowym nie powinno być napięcia, zgadza się? Bezpieczniki są całe i prąd na "+" jest. Ale nic nie świeci.
    Szymon7507
    Level 12  
    A sprawdziles przejście na bezpieczniku?
    sebano79
    Level 10  
    Sprawdziłem dokładnie przebieg kabli. Od potencjometra biegnie czerwono-zielony kabel do BCM przez wtyk G30 pin 24. Z BCM wychodzi taki sam kabel poprzez wtyk G32 pin 14 i jest to właśnie masa podświetlenia konsoli. Dziwne jednak , że w opisie pinów nic nie figuruje pod tymi pozycjami.
    Suzuki Grand Vitara II - Zwarcie w podświetleniu konsoli środkowej

I właśnie te dwa kable chcę połączyć omijając BCM. Na kontrolce działa.