Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik dwustronnego działania zasilany pompką ręczną.

herbaman 10 Lis 2016 18:29 579 2
  • #1 10 Lis 2016 18:29
    herbaman
    Poziom 13  

Witam serdecznie.
    Układ z którym mam problem składa się z siłownika dwustronnego działania, ręcznej pompy dwustronnego działania i zaworu zwrotnego bliźniaczego sterowanego zamontowanego przy siłowniku. Układ działa jako podnosnik ciężaru przy pomocy liny zawieszonej na rolkach. Z założenia ma działać tak, że podnosimy cieżar, przełączamy zawór na pompce i opuszczamy go w taki sam sposób czyli pompowaniem.

Problem polega na tym, że po podniesieniu ciężaru, przęłączeniu zaworka na pompie na drugi obwód i po podaniu ciśnienia na drugą stronę tłoczyska otwiera się zawór w "zamku" siłownika i ciężar zaczyna swobodnie opadać zatrzymując się dopiero przy wysterowaniu pompki w drugą stronę. Byłbym w stanie zaakceptować opadanie samoczynne, lecz problem polega na tym, że w drugiej częsci siłownika samoczynnie powstaje podciśnienie(?) i trzeba potem dopompowac i tak cały siłownik by wyluzować linę. Drugim powodem dla którego opuszczanie musi być zrealizowane przy pomocy ruchu pompki, a nie swobodnego opuszczania jest to, że podnośnik ma obsługiwać osoba kompletnie zielona, której niekoniecznie musi udać się wyregulować szybkość spadania jakimś zaworkiem.

Proszę o poradę w jaki sposób zrealizować układ by opuszczał tylko i wyłacznie cisnieniem wytwarzanym w pompce, a nie samoczynnie. Pozdrawiam.

Siłownik dwustronnego działania zasilany pompką ręczną.DSC_08..JPG Download (3.17 MB)

• #2 12 Lis 2016 02:51
    supchem
    Poziom 21  

Kłopot w tym że jeśli dobrze zrozumiałem to Twój siłownik wraca pod ciężarem linki czy czegoś tam i raczej nie da się go opuścić czy spowolnić przez pompowanie tylko on powinien opadać pod własnym ciężarem, a przepływ powrotny powinien być dławiony. Możesz oczywiście pompować olej w przestrzeń nadtłokową by wymusić powrót, przyspieszyć itd, ale jeśli powrót tłoka jest wymuszony przez jakąś siłę to będą pojawiać się takie problemy.
    Gdybyś miał rozdzielacz i pompę elektryczną to prędkość opadania regulujesz wychyłem wajchy. W Twoim wypadku zastosowałbym jakiś dławik hydrauliczny na powrocie.

• #3 13 Lis 2016 19:52
    herbaman
    Poziom 13  

Tak kolego masz rację. Z tym że do istniejącego układu dołożę zawór dlawiaco zwrotny z pokrętłem regulacyjnym do opadu i zastosuje trzeci przewód podłączony do zatoru zwrotnego, który umożliwi zassanie oleju przez cylinder pod wpływem podcisnienia wytworzonego w czasie opadania ciężaru. Jutro jadę po części i składam. Pozdrawiam.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson