Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlenie włącznika na taśmie LED SMD

11 Lis 2016 07:51 564 3
  • Poziom 10  
    Witam

Otóż zastanawiam się nad tematem takim. Mam resztki taśm LED które wykorzystywałem do podświetlania szafek itd itp.

Chciałbym je wykorzystać do podświetlenia wyłącznika światła, żeby był widoczny w ciemności.

Temat diód LED na 230 VAC do podświetlenia wyłączników był już przerabiany.

Teraz jak to ugryźć i czy da się wykorzystać takie paski LED z resztek taśmy, z trzema diodami SMD 3528 lub 3014 i rezystorem, zasilane na 12VDC żeby je podkleić do wyłacznika aby nam go podświetlały nocą.

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Do tego celu nie potrzeba aż tylu LED-ów, poza tym z czego byś je zasilił - oddzielny zasilacz tylko do podświetlenia wyłacznika?

Zazwyczaj w puszce nie ma zera i fazy tylko dwa urzewody z lampą w obwodzie, typowym rozwiązaniem była włączona w tym miejscu neonówka z rezystorem (pobiera mniej pradu od LED-a) ten prad neonówki płynie przez lampę nie powodujac jej świecenia - tak było w czasach lamp żarowych, współcześnie prad płynący przez neonówkę w wyłączniku wystarcza do powolnego ładowania kondensatorów w przetwornicy w lampach LED przez co często spotykamy sie z miganiem "wyłączonych" lamp.

LED-a mozna włączyć podobnie jak kiedyś neonówkę szeregowo a lampą tylko z powodu większego prądu lepej ograniczać prąd kondensatorem, pozostaje pytnaie jakich używasz lamp i czy nie będą migały, zasilane prądem LED-a podświetlającego wyłacznik.
  • Poziom 10  
    Witam

Chyba źle opisałem zadanie bo widzę tutaj niezrozumienie.

Mam resztki taśm LED typu 3525, 3014 które normalnie potrzebują zasilania 12 VDC. Taśmy mogą być cięte na min kawałki składające się z trzech LED i rezystora. Tak jest w układzie zasilanym z 12VDC

I teraz problem. W jakim układzie podłączyć , dajmy na to 3 diody z tego paska, z wykorzystaniem rezystora ograniczającego, diody prostowniczej i kondensatora aby można je było użyć do podświetlenia wyłącznika światła.

Nie pytajcie na co mi, po co to potrzebne, czy się zmieści, czy warto czy mi się chce, czy nie lepiej cos innego. Chodzi o samą ideę, o sam problem.

Podobna idea była dyskutowana w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3078689.html jednak tutaj zamiast jednej diody LED chciałbym użyć ten mały kawałek paska LED (z trzema diodami SMD) aby w czasie gdy wyłącznik jest wyłączony był on podświetlany.
  • Poziom 43  
    Podłacz tak samo jak w podlinkowanym temacie - z kondensatorem i rezystorem szeregowo, oraz odwrotnie-równoległą dioda zabezpieczającą, do takiego układu mozesz podłączyć jedną diodę, a możesz i trzydzieści szeregowo, prad płynący przez cały szereg będzie niewiele mniejszy. Nie opłaca sie tylko łączenie równoległe.