Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna Asus P5N32-ESLI - Uszkodzone kości pamięci RAM

11 Lis 2016 12:35 621 9
  • Poziom 8  
    Witam.

Nie jestem zaawansowanym użytkownikiem komputera i chciałbym prosić o poradę i opinię na temat mojego problemu.

Mój komputer:
    Płyta główna: Asus P5N32-E SLI
    Procesor: Intel Quad Q6600 2,4GHz
    RAM: 2x Patriot DDR2 1GB 800MHz + 2x Goodram DDR2 2GB 800MHz
    Karta graficzna: MSI, GeForce 450GTS, 512MB
    Zasilacz: Chieftec 650W

Wstęp
    Problem pojawił się przedwczoraj. Komputer nie chciał się uruchomić i wszystko wyglądało na to, że coś jest nie tak z systemem albo jakiś mega wirus mnie dopadł: najpierw wyskoczył szybki niebieski ekran i się zrestartował, po czym uruchomił się tryb naprawy systemu, gdzie pozwoliłem mu wrócić do ostatniego punktu przywracania systemu. Nic to nie dało, po kolejnym restarcie to samo narzędzie zaczęło coś mielić i nic się nie działo. Zrestartowałem komputer z przycisku i system się uruchomił, ale z wyłączonym sterownikiem karty graficznej... Przeinstalowałem na czysto sterownik, uruchomiłem system ponownie. Później pomiędzy czterema kolejnymi niebieskimi ekranami zrobiłem scandysk, czyszczenie przy pomocy CCleaner i combofix oraz skan avastem, po czym komputer się uruchomił i działał bez zarzutu przez 10 godzin do wieczora. Zamknąłem system normalnie, a na drugi dzień rano sytuacja się powtórzyła. Postanowiłem sformatować system, jednak podczas instalacji systemu na czysto znów pojawił się niebieski ekran.

Sedno sprawy
    Zacząłem sprawdzać pamięci programem Memtest86 uruchomionym z pendrive'a, żeby sprawdzić czy któraś kość jest zepsuta. Z czterech kości wszystkie miały błędy.
    -Jedna kość Patriota w czasie jednego zestawu testów (chodzi mi o ten PASS) wygenerował 5 tysięcy błędów w każdym rodzaju testów.
    -Jedna kość Goodram wygenerowała 600 błędów w testach: #6 [Moving inversions, random pattern], #8 [ Moving inversion, 32 bit pattern] i najwięcej w #10 [Modulo 20, Random pattern].
    - Pozostałe dwie kości (jedna Patriot, a druga Goodram) wygenerowały około 100 błędów w teście #10 [Modulo 20, Random pattern].

Dodam również, że uruchamiałem okrojony, naprawczy system Windows XP z płyty, który dawno temu znalazłem gdzieś w internecie i działał stabilnie.

Pytania:
    1) Czy to jest realne, że 4 pamięci zepsuły się naraz, czy raczej powinienem się dopatrywać awarii płyty głównej?
    2) Nie znam się na tych testach i miałem nadzieję że jeśli kość jest sprawna, to nie będzie żadnych błędów, więc pytanie brzmi czy można uznać, że te dwie ostatnie kości są sprawne?
    3) Czy jedna kość RAMu musi być zawsze wpięta w pierwsze gniazdo DIMM, czy mogę podpiąć ją w dowolne miejsce i sprawdzić, czy to wina złącz oraz płyty głównej?
    4) Czy można wpiąć dwie kości o różnej wielkości pamięci, a jeśli tak to czy potrzebne są jakieś dodatkowe zabiegi, aby działy poprawnie?
    5) Czy macie jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem abym mógł zainstalować Windowsa i jeszcze jakiś czas popracować na tym komputerze, bez większych inwestycji?

Z góry dziękuję za poświęcony czas.
  • Poziom 43  
    1) Może być usterka CPU lub płyty gł.
    2) Nie można, ale jak wyżej błędy mogą być z winy CPU, płyty.
    3) Możesz. Sprawdź każdą kość osobno w różnych slotach.
    4) Nie powinno się, ale często da się i działa.
    5) Podaj SMART dysku(ów) z np. CrystalDiskInfo.
    Wykonaj koniecznie reset CMOS i przywracanie ustawień domyślnych.
    Jeśli po resecie CMOS będą errory w memtest, sprawdź kości, czy sprawne w innym PC.
  • Poziom 8  
    Dysk mam sformatowany, więc nie mam jak sprawdzić CrystalDiskiem, ale sprawdzałem dysk przy pomocy TuneHD z tego XP'ka uruchamianego z płytki i nie pokazało żadnych błędów.
    A co do BIOSa, to wystarczy jak zrobiłem przywracanie fabrycznych ustawień w BIOS, czy powinienem fizycznie z baterii lub zworką restartować? To teraz poprzekładam pamięci po innych slotach.
  • Poziom 43  
    Pepku napisał:
    A co do BIOSa, to wystarczy jak zrobiłem przywracanie fabrycznych ustawień w BIOS, czy powinienem fizycznie z baterii lub zworką restartować?

Nie wystarczy. Najpierw reset. Potem przywrócenie + zapisanie tych ustawień.
    I ten reset proponuję z pamięciami Goodram włożonymi (albo w ogóle tylko z 1ną z nich).
  • Poziom 8  
    No dobra, wyszło na to, że po restartowaniu BIOSu (wszystkie kości sprawdzałem pojedynczo i w każdym slocie, za każdym razem restartując BIOS) wyniki testów nie zmieniły się. Czyli albo mam zepsute 4 kości RAMu, a z płytą główną i procesorem jest wszystko dobrze albo mam zepsute 2 kości RAMu i płytę główną/ procesor (albo wszystko naraz). Z pamięciami pójdę jutro do kolegi i przetestuję je na sprawnej płycie głównej i CPU. Ale mam jeszcze pytanie, czy jest jakiś bootowalny z płyty lub pendrive'a program, który testuje poprawne działanie procesora? Nie chciałbym, kupić płyty głównej pod procesor, który nie działa. Jeśli zepsuta jest płyta główna i procesor, to już lepiej zrobić upgrade tego kalkulatora.

Edit: Jeżeli sloty mam oznaczone A1, A2, B1, B2, to po włożeniu dwóch bliźniaczych pamięci do slotów A1 i B1, mogę dołożyć tylko jedną inną pamięć do slotu A2, czy muszę dodać znów dwie inne bliźniacze pamięci do slotów A2 i B2?
  • Poziom 43  
    Pepku napisał:
    Ale mam jeszcze pytanie, czy jest jakiś bootowalny z płyty lub pendrive'a program, który testuje poprawne działanie procesora?

Jako, że CPU i RAM pracują "wspólnie" memtest testuje "mimochodem" CPU + RAM.
    Dlatego właśnie brak pewności co jest tak naprawdę popsute.
    Co możesz we własnym zakresie wykonać, to test każdego z 4rech rdzeni po kolei.
    Zdaje się, że od wersji v4 masz pod klawiszem c menu, a tam CPU Selection Mode.

Pepku napisał:
    Edit: Jeżeli sloty mam oznaczone A1, A2, B1, B2, to po włożeniu dwóch bliźniaczych pamięci do slotów A1 i B1, mogę dołożyć tylko jedną inną pamięć do slotu A2, czy muszę dodać znów dwie inne bliźniacze pamięci do slotów A2 i B2?

Radzę zerknąć do manuala płyty gł. Tam z pewnością masz wszystko opisane.
    Zwykle, aby mieć dual channel aktywny potrzeba moduły obsadzać parami.
    Możesz zapewne obsadzić 3 sloty, ale to już zależy od płyty, no i "duala" nie będzie w tej konfiguracji.
  • Poziom 15  
    Ta płyta główna ma CrashFree BIOS-a firmowego. Powinieneś mieć płytę do przywracania, spróbuj jeszcze przez nią.
  • Poziom 43  
    Bizon_nizinny napisał:
    mobos

Radzę zerknąć do mojego promowanego tematu, jak na forum odnosimy się do "gwary" komputerowej.
    Bizon_nizinny napisał:
    Powinieneś mieć płytę do przywracania, spróbuj jeszcze przez nią.

Ale spróbować co? Jeśli masz na myśli flash BIOS, to na uszkodzonym CPU i/lub RAM może tylko zrobić z płyty głównej "cegłę". Sam pomysł, że BIOS jest uszkodzony - ok.
    @Pepku Memtest domyślnie działa w trybie losowania rdzeni. Napisz czy errory pojawiają się na tym samym, czy na różnych.
  • Poziom 8  
    Sprawdziłem wszystkie kości testując na wszystkich rdzeniach osobno i wyniki prawie identyczne za każdym razem. Kości przetestowałem na innym komputerze i wyszło na to, że dwie kości są zepsute, a dwie sprawne, więc obstawiam, że to wina płyty głównej. Nie mogę znaleźć na sprzedaż takiej samej płyty (jest na allegro nowa za 350 zł, a za tą cenę można kupić współczesną płytę, nie z przed 8 lat... gdyby mój komputer był sprawny to byłby wart góra 450 zł, więc nie opłaca się). Postanowiłem poszukać innej płyty, ale jeśli znajduję jakąś z odpowiednim socketem, to mają albo starszy chipset nvidii, albo jakiś chipset intela. Dlatego mam kolejne pytania:
    1. Jak sprawdzić jaki chipset wymaga moja karta graficzna lub jakie karty obsługuje dany chipset? Szukałem, ale może złe zapytania w przeglądarkę wpisuję. Moja płyta ma chipset nForce 680i SLI, a moja karta graficzna, to GeForce GTS450.
    2. Czy chipsety intel_coś_tam obsługują też karty nVidii?

Mam na oku płytę MSI MS-7366 z chipsetem nforce 630i, ale nie wiem czy się nadaje pod moją katę graficzną czy nie. Nie chcę kupować w ciemno, bo stówa piechotą nie chodzi i szkoda kupować, a później wyrzucić.
  • Poziom 43  
    Chipset nie ma nic do karty graficznej - on zapewnia tylko slot PCI-E i to musi mieć nowa płyta. Martw się raczej żeby chipset obsługiwał twój CPU i twój RAM (tak rodzaj jak ilość i ilość modułów) bo to ściśle zależy od chipsetu. Pod ten procesor to intel p35 lub nowszy (według mnie tylko takie warto). Ewentualnie jakiś g31/41 może być q45.
    Z twoją wiedzą polecam założyć temat w dziale co kupić komputery. Podaj dokładnie co masz i ktoś zaproponuje ci płytę odpowiednią konkretną - bo tu linków nie podajemy.