Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica 5V -> 33V na 34063, zakłócenia i nadajnik FM

shg 13 Lip 2005 02:25 1218 1
  • #1 13 Lip 2005 02:25
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Czołem drużyna! :P :D
    Najsamprzód chciałem się pochwalić, udało mi się bez problemu uruchomić przetwornicę jak w temacie. Mam zamiar wykorzystaćją do dostarczania napięcia strojącego w nadajniku FM.
    Oglądałem to na oscyloskopie i powiem, że widzę straszny problem - dla małego obciążenia (a z takim będzie przetwornica pracować) prąd pobierany jest w postaci bardzo wąskich szpilek. Zapewne będzie to źródłem paskudnych zakłóceń przenoszących się po obwodach zasilania.
    Pytanie brzmii: Jak z nimi walczyć? A żeby było trudniej, to chciałbym umieściś generator, syntezę i przetwornicę w jednej obudowie (metalowa, nieco większa od radiowej głowicy FM). Czy jest szansa, że uda się uruchomić taki układ i nie uświadczyć zakłóceń w nadawanym sygnale?
    Oczywiście podstawowe zasady są mi znane tj. jak najkrótsze ścieżki, kondensatory odsprzęgające, dławiki na zasilaniu itd, ale może ktoś z kolegów ma doświadczenie w tej materii, bo ja niestety nie :(
    Może jakieś specyficzne prowadzenie mas?

Ekranowanie raczej odpada, bo chyba nierealne będzie "odekranowanie" się od zakłóceń 35 kHz, czy może się mylę?

Chciałbym mieć to wszystko jako zwartą konstrukcję zasilaną tylko z jednego napięcia. No ale jeżeli jest to zły pomysł, to oczywiście mogę wykonać przetwornicę na zewnątrz.

No i druga część pytania - jak ładnie odfiltrować napięcie +33V? czy stabilizator liniowy będzie konieczny?
    Jak SAA1057 radzi sobie z "zanieczyszczonym" napięciem strojącym?
    Jaka konfiguracja (albo typ) stabilizatora zapewni najlepsze tłumienie tętnień o częstotliwości 35kHz?
    Z tego, co widzę, to LM317 w podstawowej konfiguracji ma tłumienie rzędu 30dB, a z kondensatorem na końcówce ADJ jest nieco poniżej 50dB czy w połączeniu z filtrem LC można osiągnąć dostateczne tłumienie (rzędu 90-100dB, to przy najsmutniejszym założeniu, że SAA1057 jest "nietolerancyjny" jeżeli chodzi o "śmieci" w zasilaniu)?

Bardzo prosiłbym bez "egzotycznych" układów już dość się za samymi przetwornicami nalatałem ;)

0 1
  • Pomocny post
    #2 13 Lip 2005 11:11
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Po co robić coś skoro już to dawno zostało zrobione.
    Szkoda kombinować.
    Do wytworzenia napięcia warikapowego 33V z niższego napięcia najlepiej zastosować specjalnie do tego celu przeznaczony poczciwy UL 1520 działa wyśmienicie i na wyjściu ma odpowiednią dla warikapów czystość widmową napięcia 33V.
    Napięcie warikapowe zawsze powinno być jak najcztystsze, bo inaczej przenosi się to na szumy generatora.
    Te 33V można podać już bezpośrednio na nóżkę zasilania warikapowego SAA1057 - mimo iż w katalogu podają jako dopuszczalne max. napięcie na tej nóżce 30V.
    Jako ciekawostka: sprawdzałem i ww nóżka bez problemu wytrzymywała w czasie testów podanie napięcia nawet 60V :))))

0