Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz feas PSLC243 - Siadanie napiecia wyjsciowego przy spadku napiecia wej

11 Lis 2016 16:39 558 5
 • Poziom 7  
  Witam,

  mam maly problem z zasilaczami tego typu:
  http://www.feas.de/downloads/information/en58126e.pdf

  jeden jest dokladnie taki sam drugi troche mniejszej mocy : 1.5 A na wyjsciu

  Zasilaja one elektronike do alarmow, ktore daja znac gdy w zbiorniku wystepuje wysoki poziom cieczy.

  Zasilanie wejsciowe to 216 VAC, siec jest z generatorow pradowych. Niestety, kiedy startuje jakis wiekszy silnik napiecie sieci troche spada na krotki czas, co powoduje spadek napiecia wyjsciowego na zasilaczu, spadek jest wystarczajacy aby elektronika siadala i powodowala niepotrzebne alarmy.

  Jest jakis pomysl aby rozwiazac problem spadku napiecia wyjsciowego na zasilaczu?
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Skoro zasilacz radzi sobie ze zwiększonym obciążeniem prądowym na starcie (wg treści noty) to można dołączyć do wyjścia jakąś większą zewnętrzną baterię kondensatorów, które podtrzymają napięcie wyjściowe na krótki czas. Takie rozwiązanie się sprawdzi gdy prąd obciążenia będzie stosunkowo niski.

  Jednak w przypadku większych obciążeń i dłuższych spadków lepiej byłoby zastosować mały akumulator i układ podtrzymywania buforowego "on-line".

  Można się zastanowić nad zmianą zasilacza na impulsowy, o ile jego niepełna izolacja z obwodami sieciowymi nie będzie problemem w tej aplikacji. Zasilacze impulsowe są mniej wrażliwe na skoki napięć z uwagi na sposób przetwarzania energii, a niektóre z nich posiadają opcje buforowania. Np. http://www.imcon.pl/pl/katalog/25/25MD-AWB.html
 • OptexOptex
 • Poziom 7  
  Akumulator odpada, co najwyzej moglbym zastosowac jakis UPS, ale nie chce tak rozbudowywac urzadzenia dla jednego systemu alarmowego.

  Sprobuje z zasilaczem impulsowym.

  Jakby sie nie sparwdzilo to jak dobrac pojemnosc baterri kondensatorow do tego zasilacza?
 • Poziom 38  
  W przypadku zasilacza impulsowego nie jest konieczna bateria kondensatorów gdyż spora ilość zasilaczy jest dwusystemowa i na wyjściu ma napięcie i prąd nominalny już od Uwe=85V~. Zapewne dadzą sobie radę nawet zasilacze jednosystemowe z Uwe.min=183V~? Przed zakupem zwróć uwagę na zakres napięć wejściowych zasilacza.

  Jeżeli nieco przewymiarujesz zasilacz impulsowy, rzędu 30%, w tym zastosowaniu to uzyskasz większy margines bezpieczeństwa podtrzymania zasilania. Wynika to z zastosowania kondensatorów wyższej pojemności zarówno na wejściu jak i wyjściu przetwornicy impulsowej.
 • Poziom 7  
  chodzilo mi o ten zasilacz liniowy, ktory jest aktualnie zainstalowany.
 • Poziom 39  
  Trudno to wyliczyć, tym bardziej, że nie ma konkretnych danych. Jak długie są te spadki? Jaki prąd pobiera system alarmowy? Sądzę, że musisz dobrać doświadczalnie.

  Przykład z życia. Mieliśmy przypadek z aplikacją kasety synoptycznej do wskaźnika metody zasilania (sieć miejska, UPS). Przełączenie na UPS trwało ok. 5 sekund. W tym czasie kaseta miała sygnalizować zanik sieci i przejście na UPS (optycznie i sygnalizatorem dźwiękowym). Normalnie kaseta traciła informacje już po sekundzie - tyle podtrzymał kilkuwatowy zasilacz impulsowy. Prąd pobierany przez kasetę razem z sygnalizatorem wynosił ok. 150mA @ 24V. Zastosowanie dodatkowego kondensatora 15000uF z rezystorem ograniczającym prąd udarowy (parę Ohm, inaczej zasilacz miał problemy ze startem) przy ładowaniu pustego kondensatora rozwiązało problem. Kaseta jak i sygnalizator pracowały przez 7 sekund, zatem z zapasem dla przejścia na zasilanie UPS.