Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stare radio Yamaha yh 1080 - Jak rozszyrować co gdzie podłączyć?

11 Lis 2016 19:12 531 12
  • Poziom 9  
    Mam takie stare radio. Chciałem je uruchomić "na krótko" i sprawdzić czy w ogóle działa. Ale nie mogę ani rozszyfrować wtyczki, ani nie mogę znaleźć do niego schematu. Jedyne co podejrzewam to czerwony kabel +12V, masa na obudowę, a reszta? Nie chciałbym spalić końcówki mocy źle podłączając głośnik...

wtyczka:
  • Poziom 43  
    curtis88 napisał:
    Jedyne co podejrzewam to czerwony kabel +12V,

I dobrze.
    Czarny to pewnie również masa, lub / i wspólny dla głośników, a dwa pozostałe to do głośników
    Zmierz czy czarny jest połączony z obudową.
  • Poziom 9  
    Da się jakoś sprawdzić czy czarny to masa na głośnik czy masa do karoserii ? Bo to zasadnicza różnica, gdyż jak podłączę do jednego głośnika brązowy i zielony, a okaże się, że jednak czarny to była masa to spalę końcówkę mocy z powodu braku obciążenia na niej :(

• Poziom 43  
    curtis88 napisał:
    Da się jakoś sprawdzić czy czarny to masa na głośnik czy masa do karoserii ?

Wystarczy miernik.
    curtis88 napisał:
    jak podłączę do jednego głośnika brązowy i zielony, a okaże się, że jednak czarny to była masa to spalę końcówkę mocy z powodu braku obciążenia na niej

Nic złego się nie stanie, a końcówka mocy bez obciążenia jakoś nie ulega samoczynnemu uszkodzeniu.
  • Poziom 43  
    curtis88 napisał:
    jak podłączę do jednego głośnika brązowy i zielony,

Brązowy do jednego głośnika, a zielony do drugiego
  • Poziom 18  
    Czerwony +12V
    Czarny Masa głośników zasilania.
    Brązowy /zielony głośniki
  • Poziom 27  
    Tak się nie rozpędzaj z podłączeniem bo na mój gust to może być radioodbiornik w wersji mono czyli tylko jeden głośnik podłączany pod brązowy i zielony przewód. Najprościej ściągnij obudowę zrób zdjęcie i będzie wszystko wiadomo.
  • Poziom 9  
    Ok, tak to wygląda w środku:
    Stare radio Yamaha yh 1080 - Jak rozszyrować co gdzie podłączyć? Stare radio Yamaha yh 1080 - Jak rozszyrować co gdzie podłączyć? Stare radio Yamaha yh 1080 - Jak rozszyrować co gdzie podłączyć? Stare radio Yamaha yh 1080 - Jak rozszyrować co gdzie podłączyć? Stare radio Yamaha yh 1080 - Jak rozszyrować co gdzie podłączyć? Stare radio Yamaha yh 1080 - Jak rozszyrować co gdzie podłączyć?
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Radyjko monofoniczne bo ma scalak TDA2003. Niedawno miałem do czynienia z podobnym z tym, ze nie miał tej wtyczki DIN-owskiej a luźne kabelki. Wystarczy zatem podłączyć tylko jeden głośnik.
    curtis88 napisał:
    Nie chciałbym spalić końcówki mocy źle podłączając głośnik...
    Bez przesady. Koszt tej końcówki to 2-3 złote.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    podłączenie głośnika przewód zielony i masa bądź czarny przewód , brązowy wyjście +12v do anteny aktywnej z wyłącznika radia , czerwony zasilanie +12v.
    Tak jak koledzy piszą wyjście mono na głośnik .
  • Poziom 9  
    No właśnie jak już jesteśmy przy temacie końcówki...
    Czy mogę wyciągnąć kabel sprzed końcówki (za za preampem) i wypuścić go jako sygnał monofoniczny do swojej, innej końcówki? Jeśli tak, to który kabel? Bo zakładam, że kabli głosnikowych + i - nie mogę wpiąć w kolejną końcówkę mocy.
    Ponieważ ten zestaw potrzebny jest mi do odtwarzania kaset monofonicznie, ale ciut głośniej niż pozwala na to fabryczne radio i głośnik.

• Poziom 43  
    curtis88 napisał:
    Jeśli tak, to który kabel?

Wiesz jaka jest końcówka mocy, wystarczy spojrzeć w datasheet by wiedzieć na które piny podawany jest sygnał.
  • Pomocny dla użytkowników
    curtis88 napisał:

Czy mogę wyciągnąć kabel sprzed końcówki (za za preampem)

Najprościej z potencjometru głośności. Poniżej przykładowe schemat podobnych radioodtwarzaczy.