Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie transformatora Fart

11 Lis 2016 21:39 516 5
  • Poziom 3  
    Witam serdecznie.
    Swoją cewkę Tesli zasilałem dwoma transformatorami mikrofalowymi. Jednak teraz
    chciałem przejść na coś innego.
    Udało mi się dostać transformator 10000V/50mA Fart. Jednak z braku jakiegokolwiek doświadczenia nie jestem w 100% pewien jak go podłączyć.
    Podłączyłem go tak jak na poniższych zdjęciach, zmieniałem również przewód N i L ale ani razu nie dostałem nawet iskry na iskrowniku.
    Za pomoc ogromnie dziękuje, pozdrawiam!
    Podłączanie transformatora Fart14962911_1...0058_n.jpg Download (36.6 kB)
    Podłączanie transformatora Farttrafo1.jpg Download (29.21 kB)
    Podłączanie transformatora Fart15060313_1...6776_o.jpg Download (152.82 kB)
  • Poziom 12  
    Podłączyles transformator od str. Pierwotnej czy wtórnej? I zasilacz 10000V i tylko 50mA?t
  • Poziom 3  
    Gdzie widniał napis "input" tam podłączyłem, czyli zapewne pierwotne. Jest to transformator neonowy więc nic dziwnego z parametrami.
  • Poziom 43  
    Zauważłeś że pomiędzy miejscem gdzie sie podłączyłeś, a przewodami które łączą sie z wnętrzem transformatora jest gniazdo na bezpieczniki?
  • Poziom 3  
    W takim razie co powinienem zrobić jarek_Inx?
    Nigdy wcześniej się nie spotkałem z Fartami/Sietami więc nie mam pojęcia, a w pobliżu nie mam nikogo kto byłby z tym związany. Dzięki za pomoc
  • Poziom 35  
    jarek_lnx napisał:
    Zauważłeś że pomiędzy miejscem gdzie sie podłączyłeś, a przewodami które łączą sie z wnętrzem transformatora jest gniazdo na bezpieczniki?

To nie jest gniazdo bezpiecznikowe, ale rozłącznik bezpieczeństwa - styki są zwierane blachami zamontowanymi w pokrywie. Ma to za zadanie upewnić, że po zdjęciu pokrywy izolacyjnej wyeksponowane terminale WN nie będą znajdować się pod napięciem. Jest to typowe zabezpieczenie transformatorów tego typu. :)
    Obwód zabezpieczenia nadprądowego znajduje się w białej puszcze na górze trafa.

Stefano421 napisał:
    W takim razie co powinienem zrobić jarek_Inx?
    Nigdy wcześniej się nie spotkałem z Fartami/Sietami więc nie mam pojęcia, a w pobliżu nie mam nikogo kto byłby z tym związany. Dzięki za pomoc

Załóż pokrywę transformatora. A jeśli jej nie masz, zmostkuj rozłącznik.

Tylko bądź bardzo ostrożny, 10kV @50mA, do tego 50Hz, to wystarczająco dużo aby zagrozić życiu. Chociaż skoro bawiłeś się MOT-ami (które są nawet niebezpieczniejsze), to liczę że znasz zasady bezpieczeństwa związane z pracą przy HV... :)