Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sumowanie sygnału VHF i UHF

kamill_94 12 Lis 2016 12:49 1737 6
 • #1 12 Lis 2016 12:49
  kamill_94
  Poziom 4  

  Witam. Chcę zamontować drugą antenę na pasmo VHF do odbioru MUX-8. Sygnał ma być sumowany z anteną na pasmo UHF. W jaki sposób mogę najprościej zsumować sygnał? Czy mogę obydwie anteny spiąć razem przez rozgałęźnik?

  1 6
 • Pomocny post
  #2 12 Lis 2016 13:11
  2557462
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 12 Lis 2016 13:16
  kamill_94
  Poziom 4  

  Anteny są pasywne. A czy mógłby ktoś powiedzieć w jaki sposób realizowane jest sumowanie sygnałów w takiej zwrotnicy? Bo rozumiem, że gdybym je spiął zwykłym rozgałęźnikiem, to spowodowałoby to straty sygnału?

  0
 • Pomocny post
  #4 12 Lis 2016 14:01
  2557462
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 12 Lis 2016 22:50
  _kli_
  Poziom 33  

  O sumowaniu anten od strony praktycznej:

  Krzysztof Pec napisał:
  Przy niemożliwości osiągnięcia stabilnego odbioru wszystkich mux-ów przy użyciu jednej anteny ustawionej w jednym kierunku należy rozważyć zastosowanie dwu lub więcej anten skierowanych w różnych kierunkach. W większości przypadków jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie stabilnego odbioru wszystkich odbieranych mux-ów.
  Zestawy z dwu anten stosuje się również typowo do odbioru sygnałów (mux-ów) nadawanych w różnych polaryzacjach. Przy stosowaniu dwu lub więcej anten należy dążyć do tego, aby były to anteny o podobnych i jak najlepszych parametrach (zyskach, kierunkowościach oraz szerokościach wiązki przedniej), czyli w miarę możliwości tego samego lub podobnego typu bądź wykonania.
  Używanie więcej niż jednej anteny ma sens tylko wtedy, kiedy można uzyskać stabilny odbiór interesujących nas mux-ów z pojedynczej anteny przestawianej na różne kierunki.
  Przy ustawianiu zestawu anten na różne kierunki należy mieć świadomość, że anteny takie mogą na siebie wzajemnie oddziaływać, co w zależności od sytuacji odbiorczej, może czynić proces ustawiania takiego zestawu dość złożonym.

  Generalnie, mamy dwa podstawowe rozwiązania sumowania anten, dające dwa różne sposoby ustawiania anten:

  1. Selektywne sumowanie anten przy pomocy wzmacniacza kanałowego / filtrów / zwrotnicy antenowej
  Przy takim sposobie łączenia anteny mogą się od siebie znacznie różnić swoimi parametrami oraz można łączyć:
  anteny pasywne (z symetryzatorami) przeznaczone do odbioru sygnałów z nadajników dedykowanych do odbioru DVB-T/T2 w danej lokalizacji, z antenami posiadającymi zamontowane przedwzmacniacze służącymi do odbiorów bardzo dalekich nadajników, bądź odbiorów w bardzo trudnych warunkach.
  W takim przypadku anteny są od siebie zasadniczo niezależne, oddziałując na siebie wzajemnie w minimalnym stopniu. Każdą antenę ustawiamy niezależnie, robiąc to tak, jakbyśmy ustawiali pojedynczą antenę, podobnie jak zwykłą, pojedynczą antenę.
  Ponieważ jednakże osprzęt antenowy nie jest idealny, po ustawieniu anten należy dokonać weryfikacji, czy ustawienie każdej z anten nie wpłynęło znacząco na jakość odbieranych sygnałów z drugiej anteny. Jeśli tak, należy spróbować dokonać drobnych korekt ustawienia anten.

  2. Szerokopasmowe sumowanie anten przy pomocy sumatora(szerokopasmowego)
  Przy takim sposobie łączenia anteny powinny mieć podobne parametry oraz należy starać się unikać łączenia anten pasywnych (z symetryzatorem) z antenami aktywnym, posiadającymi wbudowany wzmacniacz, szczególnie, jeśli jest to wzmacniacz o wzmocnieniu, większym niż 10...15dB.
  Przy łączeniu anten pasywnej z aktywną (z wbudowanym wzmacniaczem) zwykle bardzo trudno jest osiągnąć stabilny odbiór.
  W tym przypadku anteny są od siebie zależne, co powoduje, że dochodzenie do optymalnego ustawienia może być czasami żmudne, składające się z wielu kolejnych prób. Procedura ustawienia anten w takim zespole to kolejne ustawienia na przemian każdej z anten, przy jednoczesnym ciągłym sprawdzaniu jakości odbieranych sygnałów dla wszystkich mux-ów.

  1
 • #6 13 Lis 2016 10:03
  Fotodetektor

  Poziom 30  

  Ewentualnie coś drozszego
  - Zwrotnica Johansson 1464 1xFM, 1xVHF,2xUHF + DC
  - Televes 4040
  - Zwrotnica antenowa Fte MF101 UHF/UHF/VHF

  0
 • #7 29 Gru 2016 17:41
  kamill_94
  Poziom 4  

  Zamontowałem zwrotnicę zaproponowaną przez kolegę Wyklęty i mam stabilny odbiór wszystkich muxów.

  1