Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poprawność schematu z FT232RL

Paweł JotJot 12 Lis 2016 15:08 528 8
  • #1 12 Lis 2016 15:08
    Paweł JotJot
    Poziom 3  

Witam, jak w temacie, czy schemat jest poprawny ? w domyśle ma być to podłączone pod atmegę 328 ( tak by mógł się łączyć z komputerem,i być programowany z programu ARDUINO). mam zamiar zrobić własny układ działający jak arduino uno , ale na płytce dodatkowo miało by być :
    -lcd 4x20;
    -wyświetlacz led;
    -pare diod LED;
    -przyciski micro-sw;
    -i wiele innych.
    kolejne moje pytanie, czy jeśli zakupię czystą atmegę 328, łącząc wszystko z wszytskim jak na schemacie etc, uda mi się wypalić na niej bootloader funkcją arduinowską ? oczywiście płytkę muszę zaznaczyć jako arduino uno? pozdrawiam wsyzstkich forowiczów, i dziękuje za ewentualną pomoc :) poprawność schematu z FT232RL

0 8
  • #2 12 Lis 2016 16:03
    krisRaba
    Poziom 24  

Wydaje mi się, że jeśli kupisz zupełnie czystą atmegę, to nie ma ona żadnego softu, w tym bootloadera, żeby wgrać cokolwiek. Musisz w takiej sytuacji za pierwszym razem użyć programatora. Gdyby był tam jakiś pinowy mezalians, że w jakiejś konfiguracji masz dostęp do SPI, ale do tego trochę mało pinów między MCU i FT. No chyba że soft Arduino potrafi to jakoś wykombinować na pinie /RESET (debugWire).

0
  • #3 12 Lis 2016 17:05
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

krisRaba napisał:
    Wydaje mi się, że jeśli kupisz zupełnie czystą atmegę, to nie ma ona żadnego softu, w tym bootloadera, żeby wgrać cokolwiek. Musisz w takiej sytuacji za pierwszym razem użyć programatora.

Dobrze Ci się wydaje.

@Paweł JotJot

Kup sobie dwunapięciowy (3,3V i 5V) programator USBasp za 1,6$ w Chinach - to zawsze Ci się przyda, a koszt niewielki.

Do tego kup jakieś Arduino Pro Mini (za 1,3$) lub Nano (za 1,9$) także w Chinach.
    A najlepiej ze dwa bo na pewno Ci się przydadzą.

Arduino Uno kupisz za 3$.

Ceny powyższe łącznie z dostawą do domu: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Jak-kupowac-elektronike-w-Chinach.html

0
  • #4 12 Lis 2016 18:14
    krisRaba
    Poziom 24  

Czyli w chwili mojej nieuwagi świat nie poszedł aż tak do przodu ;)
    W ARMach masz zwykle (jeśli nie zawsze ;) ) wgrany bootloader i sterując jednym z pinów możesz go aktywować i wgrywać soft po UART1 bodajże. W innych na dzień dobry trzeba się samemu o to postarać.

Minusem takiego podejścia jest niestety brak możliwości debugowania. Można oczywiście sobie poszczególne elementy wyłapywać komunikatami wysyłanymi po UART, ale są przypadki, w których jest to niewygodne. Gdy masz możliwość debugowania i nagle mikrokontroler idzie w maliny i nie do końca wiesz co robi, możesz dać mu pauzę i widzisz w którym miejscu kodu się kręci. To jeden z przykładów ;) Da się bez tego żyć, ale co wygoda to wygoda ;)

0
  • #5 12 Lis 2016 20:59
    komatssu
    Poziom 28  

Przy użyciu FT232R też można zaprogramować gołą ATmegę i załadować do niej bootloader. W ten sposób zaktualizowałem sobie oprogramowanie w USBasp nie mając pod ręką innego programatora. Taki sposób programowania obsługuje np. program avrdudess - graficzna nakładka dla avrdude.

0
  • #6 12 Lis 2016 21:05
    krisRaba
    Poziom 24  

komatssu napisał:
    Przy użyciu FT232R też można zaprogramować gołą ATmegę i załadować do niej bootloader. W ten sposób zaktualizowałem sobie oprogramowanie w USBasp nie mając pod ręką innego programatora. Taki sposób programowania obsługuje np. program avrdudess - graficzna nakładka dla avrdude.

Przy jakim schemacie połączeń?

0
  • #7 12 Lis 2016 21:27
    komatssu
    Poziom 28  

krisRaba napisał:
    komatssu napisał:

Przy jakim schemacie połączeń?

Opis połączeń jest zawarty w pliku avrdude.conf
    Code:
    programmer

id    = "ft232r";
      desc  = "FT232R Synchronous BitBang";
      type  = "ftdi_syncbb";
      connection_type = usb;
      miso  = 1;  # RxD
      sck   = 0;  # TxD
      mosi  = 2;  # RTS
      reset = 4;  # DTR
    ;

0
  • #9 13 Lis 2016 17:50
    komatssu
    Poziom 28  

Tak jeszcze jako ciekawostkę napiszę, że konwerter USB-TTL na układzie FT232RL niezbyt dobrze mi współpracuje ze środowiskiem Arduino przy ładowaniu programów do Atmegi. Bardzo często coś się blokuje i pomaga tylko odłączenie i ponowne podłączenie konwertera do komputera, z jednoczesnym restartem Arduino w PC. Gdy używam innej przejściówki na układzie PL-2303, to takie problemy nie występują.

0