Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącz / wyłącz chłodziarkę - 4 minuty pracy, 18 minut przerwy - jaki timer

bicik4096 12 Lis 2016 19:53 510 25
  • #1 12 Lis 2016 19:53
    bicik4096
    Poziom 4  

Witam

Tak jak w temacie, potrzebuje włączać chłodziarkę na 4 minuty, wyłączyć na 18 minut, i w zasadzie tak w koło.

Przeglądałem rózne timery na allegro, ale czytając instrukcję, można popełnić błąd i zakupić niewłaściwy timer.

Proszę o wskazanie taniego timera, który spełni moje oczekiwania.

0 25
  • #2 12 Lis 2016 19:58
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Witam!
    Taki prosty i tani to PCU-507
    Pozdrawiam.

1
  • #3 13 Lis 2016 08:57
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Najpewniejszym bedzie mały sterownik PLC jak potrzebujesz zaprogramowanego z tymi czasami daj na priv

0
  • #4 13 Lis 2016 12:44
    bicik4096
    Poziom 4  

Pisząc "taniego" miałem na myśli urządzenia do 50zł :] - a tutaj widzę proponujecie coś droższego. Chłodziarka kosztowała ok 600zł, ma wadę że podczas wyłączania się, słychać głośne "pyk". Serwisant wstawił kit, że to na dole sprężarka. Wystarczyło sprawdzić decybelomierzem i widać wyraźnie że serwisant kłamał. 41db mam wynik natężenia tego "pyk" przy sprężarce na dole, i ok 61db, to "pyk", zmierzone na górze blisko pokrętła temperatury.

Wydaje mi się że w obudowie tego pokrętła od temperatury na górze chłodziarki, jest przekaźnik który roznosi po plastiku to "pyk" i dlatego jest tak głośno. Ze względu na możliwość utraty gwarancji, nie mogę nic rozkręcać.

Wpadłem na pomysł, aby wyłączać z sieci chłodziarkę odpowiednim urządzeniem. Ponieważ wyjęcie wtyczki z gniazdka powoduje brak tego "PYK". Więc zanim wyłączy się chłodziarka tak jak powinna, za pomocą oryginalnego przekaźnika fabrycznego, chcę wyłączać chłodziarkę moim układem. Aby uniknąć "pyk".

Nic innego nie przychodzi mi do głowy ponieważ nas oszukano.

ELEKTROLUX - na infolinii dostaliśmy adres maila gdzie należało kierować reklamacje. Podany mail nie działa - nie dało się nic wysłać. Wszyscy nas olali. Aby się dodzwonić na infolinię, trzeba czekać i czekać na fuks że ktoś odbierze.
    Serwisant który nas odwiedził przyznał na dodatek że ma wadę słuchu. I mówił że to będzie tak "pykać" i może kiedyś przestanie. Oszustwo. I podał inne miejsce emisji
    tego dźwięku. Nasz sonometr nie kłamie, 61db to kontret i wyraźnie widać że nie miał racji, bo "pyka" przy pokrętle temperatury.

W opisie produktu - chłodziarki - pisze do 37db, a tu wyraźnie jest 61db i nikt nie widzi problemu. Głupia odpowiedź serwisanta - działa - działa, to urządzenie jest sprawne.

0
  • #5 13 Lis 2016 12:53
    wojtek1234321
    Poziom 30  

To "pyk" to może być zadziałanie termostatu, czyli rozłączenie obwodu przez termostat, jak wyłączasz "prąd" nie "pyka" bo chłodziarka jeszcze "nie doszła" do ustawionej temperatury i termostat jeszcze nie zadziałał a obwód zasilania agregatu jest cały czas włączony i z braku prądu nie pracuje.

0
  • #6 13 Lis 2016 12:55
    bicik4096
    Poziom 4  

wojtek1234321 napisał:
    To "pyk" to może być zadziałanie termostatu, czyli rozłączenie obwodu przez termostat, jak wyłączasz "prąd" nie "pyka" bo chłodziarka jeszcze "nie doszła" do ustawionej temperatury i termostat jeszcze nie zadziałał a obwód zasilania agregatu jest cały czas włączony i z braku prądu nie pracuje.

Tzn, ona chłodzi przez 4 minuty a potem się wyłącza - tak to rozumiem. Bo wyraźnie słychać jak pracuje przez te 4 minuty a potem jest dopiero cisza. Chyba że czegoś nie rozumiem bo fakt nie znam się na chłodziarkach. To jest chłodziarka bez zamrażalnika.

0
  • #7 13 Lis 2016 12:59
    kosmos99
    Poziom 34  

bicik4096 napisał:
    Wpadłem na pomysł, aby wyłączać z sieci chłodziarkę odpowiednim urządzeniem

To najlepszym i najtańszym rozwiązaniem (kilkanaście złoty) będzie gniazdko z zegarem.

0
  • #8 13 Lis 2016 13:02
    bicik4096
    Poziom 4  

kosmos99 napisał:
    bicik4096 napisał:
    Wpadłem na pomysł, aby wyłączać z sieci chłodziarkę odpowiednim urządzeniem

To najlepszym i najtańszym rozwiązaniem (kilkanaście złoty) będzie gniazdko z zegarem.

To o czy piszesz znalazlem na allegro, tyle ze trzeba ustawic precyzyjnie blisko 4 minuty pracy i ok 18 przerwy tej pracy. A gnniazdka timery na allegro, sa skąpo opisane. I nie wiadomo jak działają.

0
  • #9 13 Lis 2016 13:06
    wojtek1234321
    Poziom 30  

bicik4096 napisał:
    Tzn, ona chłodzi przez 4 minuty a potem się wyłącza - tak to rozumiem. Bo wyraźnie słychać jak pracuje przez te 4 minuty a potem jest dopiero cisza.

Nie wiem co masz za chłodziarkę, na jakiej zasadzie pracuje, ale myślę że chłodziarkami to "rządzi termostat. po schłodzeniu do nastawionej temperatury termostat rozłącza obwód. czas pracy może być różny w zależności od ustawionej temperatury i temperatury w pomieszczeniu gdzie stoi chłodziarka jak również wypełnienie komory chłodziarki produktami (zasadniczo im bardziej chłodziarka napełniona, tym czas pracy agregatu dłuższy). Moim zdaniem pracą agregatu nie "rządzi czas, tylko właśnie te parametry które podałem wyżej. W różnych przypadkach i ustawieniach te czasy pracy agregatu mogą się sporo różnić

0
  • #10 13 Lis 2016 13:06
    kosmos99
    Poziom 34  

To do 50zł tego nie zrobisz.
    Nie wiem jak jest z dokładnością tego przekaźnika, ale to rozwiązanie, które Ci zaproponował kolega w poście 2 jest raczej najtańsze.
    A czemu akurat takie czasy?

0
  • #11 13 Lis 2016 13:11
    bicik4096
    Poziom 4  

kosmos99 napisał:
    To do 50zł tego nie zrobisz.
    Nie wiem jak jest z dokładnością tego przekaźnika, ale to rozwiązanie, które Ci zaproponował kolega w poście 2 jest raczej najtańsze.
    A czemu akurat takie czasy?

Bo ustawiona jest chłodziarka to pokrętło temperatury na 4 i jest to dobrze ustawiona temperatura która nam pasuje. I chciałbym utrzymać taki cykl tym dodatkiem który ma włączać i wyłączać.

Mam jeszcze komputer energooszczędny do monitoringu i tak zastanawiam się czy nie potestować tego włączania i wyłączania komputerem i przekaźnikiem. Aby się upewnić czy tak faktycznie ma to działać. W teorii tak to wygląda, że wyłączając chłodziarkę przed fabrycznym programem wyłączania, "pyk" znika.

0
  • #12 13 Lis 2016 13:19
    wojtek1234321
    Poziom 30  

bicik4096 napisał:
    to pokrętło temperatury na 4 i jest to dobrze ustawiona temperatura która nam pasuje. I chciałbym utrzymać taki cykl tym dodatkiem który ma włączać i wyłączać.

Akurat teraz jet dobrze, ale jak się zmienią warunki zewnętrzne gdzie stoi chłodziarka, zmieni się wypełnienie produktami i podobne warunki to ten "cykl" można o kantd...y rozbić. Chłodziarką i temperaturą w niej rządzi termostat i to on decyduje kiedy ją włączać i wyłączać nie rządzi cykl "czasowy"...

2
  • #13 13 Lis 2016 13:21
    bicik4096
    Poziom 4  

wojtek1234321 napisał:
    bicik4096 napisał:
    to pokrętło temperatury na 4 i jest to dobrze ustawiona temperatura która nam pasuje. I chciałbym utrzymać taki cykl tym dodatkiem który ma włączać i wyłączać.

Akurat teraz jet dobrze, ale jak się zmienią warunki zewnętrzne gdzie stoi chłodziarka, zmieni się wypełnienie produktami i podobne warunki to ten "cykl" można o kantd...y rozbić. Chłodziarką i temperaturą w niej rządzi termostat i to on decyduje kiedy ją włączać i wyłączać nie rządzi cykl "czasowy"...

Teoretycznie tak, ale jemy głównie to samo - warzywa - i poziom produktów w środku jest niemal stały. Dlatego kupiliśmy chłodziarkę.

0
  • #14 13 Lis 2016 13:27
    wojtek1234321
    Poziom 30  

bicik4096 napisał:
    Teoretycznie tak, ale jemy głównie to samo - warzywa - i poziom produktów w środku jest niemal stały.

No niby się zgadza, ale tak żartem, wystarczy że przyniesiesz ciepłe piwo :D ze sklepu i będziesz chiał schłodzić i już "cykl leży", chłodnego piwa się nie napijesz... :cry:

0
  • #15 13 Lis 2016 13:28
    bicik4096
    Poziom 4  

wojtek1234321 napisał:
    bicik4096 napisał:
    Teoretycznie tak, ale jemy głównie to samo - warzywa - i poziom produktów w środku jest niemal stały.

No niby się zgadza, ale tak żartem, wystarczy że przyniesiesz ciepłe piwo :D ze sklepu i będziesz chiał schłodić i już "cykl leży" chłodnego piwa się nie napijesz... :cry:

Ja nie piję piwa anie niczego nie schładzam, to chłodziarka przeznaczona ne jedno kopyto - ten sam że tak powiem wsad. Głównie warzywa itp. Może to nieco dziwić bo ludzie mają różnorodne zachcianki - ja mam nieco inaczej.

0
  • #16 13 Lis 2016 13:33
    kosmos99
    Poziom 34  

bicik4096 napisał:
    W teorii tak to wygląda, że wyłączając chłodziarkę przed fabrycznym programem wyłączania, "pyk" znika.

Czyli chłodziarka nie osiąga zadanej temperatury.

Dodano po 1 [minuty]:

Naprawdę ten "pyk" tak Ci przeszkadza?

0
  • #17 13 Lis 2016 13:34
    bicik4096
    Poziom 4  

kosmos99 napisał:
    bicik4096 napisał:
    W teorii tak to wygląda, że wyłączając chłodziarkę przed fabrycznym programem wyłączania, "pyk" znika.

Co dziwne, jak się tym pokrętłem pokręci od temperatury, to to pykanie potrafi się nieco wyciszać. I bądź tu mądry o co chodzi dokładnie.

Serwisant doradził aby sobie kręcić tak tym pokrętłem na max i na poprzednią zdefiniowaną temperature raz na jakiś czas. Takie tam gadanie...

0
  • #18 13 Lis 2016 13:35
    wojtek1234321
    Poziom 30  

Ale stosując ten sposób będziesz miał cały czas to:

kosmos99 napisał:

A to też nie jest dobre dla produktów.
    Albo i tak będzie "pykać" jak się zmienią warunki używania chłodziarki...

0
  • #19 13 Lis 2016 13:36
    kosmos99
    Poziom 34  

bicik4096 napisał:
    Co dziwne, jak się tym pokrętłem pokręci od temperatury, to to pykanie potrafi się nieco wyciszać. I bądź tu mądry o co chodzi dokładnie.

Serwisant doradził aby sobie kręcić tak tym pokrętłem na max i na poprzednią zdefiniowaną temperature raz na jakiś czas. Takie tam gadanie...

Jeśli tak jest to powinien go wymienić, a nie robić takie zalecenia.

0
  • #20 13 Lis 2016 13:38
    wojtek1234321
    Poziom 30  

bicik4096 napisał:
    Co dziwne, jak się tym pokrętłem pokręci od temperatury, to to pykanie potrafi się nieco wyciszać.

No bo chyba pisałem wyżej że to "pyka"termostat i chyba im wyższa temperatura w chłodziarce tym będzie "pykał" ciszej.

0
  • #21 13 Lis 2016 13:38
    bicik4096
    Poziom 4  

kosmos99 napisał:
    bicik4096 napisał:

Jeśli tak jest to powinien go wymienić, a nie robić takie zalecenia.

Otóż to ugadał się i nic nie zrobił. Nawet powiedziałem że mam sonometr, więc mogliśmy zmierzyć poziom hałasu, ustalić źródło głośnego dźwięku i coś robić. A oni, nawet po telefonie, i wskazaniu że mamy sonometr, wciskają kit - działa - działa, więc sprzęt jest sprawny. Granie głupa w serwisie takie, i się człowiek zdenerwuje bo to nowy produkt.

W nowym punkcie serwisowym ELEKTROLUX bo zgłaszaliśmy do dwóch, ten sam kit przez telefon - że to sprężarka i że jak wymienią na nową to na 99% będzie tak samo pykać. A ewidentnie widać, co pokazuje sonometr, że pyka w innym miejscu. Przy sprężarce jest około 41db, a przy regulacji temperatury ok 61db. Te serwisy to jakaś nie wiem, co to jest ?

0
  • #22 13 Lis 2016 13:41
    Mirek99
    Poziom 22  

bicik4096 napisał:
    Serwisant wstawił kit, że to na dole sprężarka. Wystarczyło sprawdzić decybelomierzem i widać wyraźnie że serwisant kłamał. 41db mam wynik natężenia tego "pyk" przy sprężarce na dole, i ok 61db, to "pyk", zmierzone na górze blisko pokrętła temperatury.
    Pomiar hałasu wykonywany jest testowo z zachowaniem odpowiednie procedury. Zawsze można reklamować z powodu zbyt dużego hałasu . Masz prawo zwrotu towaru zgodnie z przepisami. Wizyta w sklepie i prośba o włączenie takiej samej i pomiar hałasu. Sprawdzisz czy jest to samo.

0
  • #23 13 Lis 2016 13:43
    kosmos99
    Poziom 34  

Dobrze jakby ktoś miał to samo urządzenie wtedy by można było porównać, czy kwestia tego egzemplarza czy wszystkie tak mają.
    Wracając do temu sterowania zasilaniem to też nie wiem czy urządzenie jest przystosowane do aż tak częstych zaników napięcia.

0
  • #24 13 Lis 2016 13:44
    Adamcyn
    Poziom 34  

bicik4096 napisał:

ELEKTROLUX - na infolinii dostaliśmy adres maila gdzie należało kierować reklamacje. Podany mail nie działa - nie dało się nic wysłać. Wszyscy nas olali.
    bicik4096 napisał:

W opisie produktu - chłodziarki - pisze do 37db, a tu wyraźnie jest 61db

Reklamacje, które z przyczyn niezgodności towaru z opisem przysługują kupującemu, należy kierować do sprzedawcy.

0
  • #25 13 Lis 2016 13:44
    bicik4096
    Poziom 4  

Mirek99 napisał:
    bicik4096 napisał:
    Serwisant wstawił kit, że to na dole sprężarka. Wystarczyło sprawdzić decybelomierzem i widać wyraźnie że serwisant kłamał. 41db mam wynik natężenia tego "pyk" przy sprężarce na dole, i ok 61db, to "pyk", zmierzone na górze blisko pokrętła temperatury.
    Pomiar hałasu wykonywany jest testowo z zachowaniem odpowiednie procedury. Zawsze można reklamować z powodu zbyt dużego hałasu . Masz prawo zwrotu towaru zgodnie z przepisami. Wizyta w sklepie i prośba o włączenie takiej samej i pomiar hałasu. Sprawdzisz czy jest to samo.

Kupiłem chłodziarkę ZANUSSI w internecie, była zachwalana raczej na ceneo.pl i itp stronach.

Sam produkt działa dobrze, jestem zadowolony, poza tym pykaniem.

Gdy napisałem maila do Sprzedającego, wcześniej gdy dzwoniliśmy, nikt nie odbierał telefonu.

Punkt ELEKTROLUX wydaje się zachowywać podobnie. Że można dzwoniąc do nich usnąć przy telefonie.

Na dodatek ELEKTROLUX - infolinia, podała adres mailowy, aby składać reklamację i tenże adres mailowy, nie działa. Ale numer, nic nie działa.

0
  • #26 13 Lis 2016 14:09
    Mirek99
    Poziom 22  

Jeszcze raz możesz podsumowanie :
    1. sprawdzić inną tego samego typu i porównać.
    2. Zwrócić bo masz do tego prawo
    3. Pogodzić się z tym "pykaniem " - bo jesteś z niej zadowolony.

0