Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodatkowe - ogrzewanie sali hotelowej - duży metraż

Piotr2226 13 Nov 2016 09:27 1035 16
    Piotr2226
    Level 2  
    Witam, otóż trafiłem na to forum z pewnym problemem. Sala hotelowa, której dotyczy ten post ma powierzchnię 198m², cała podłoga wyłożona jest marmurem i dodatkowo jest mocno przeszklona - cała ściana wejściowa (50m²), ¾ ściany tylnej/wyjściowej (21m²) oraz spore przeszklenie dachowe (25m²). Na sali temperatura w ciągu dnia to około 13° a w nocy 10°. Rozsuwane drzwi wejściowe są trochę nieszczelne i gdy się stanie obok nich, to czuć jak zimne powietrze wlatuje, lecz nie wiem czy to miałaby być główna przyczyna problemu. Sala wyposażona jest tylko w cztery grzejniki, które są mocno ciepłe, ale niestety jest ich za mało. W związku z tym, kieruję do was pytanie. Czy jest możliwość, żeby w takich warunkach jakie opisałem, podnieść temperaturę o kilka stopni? Hotel dopiero raczkuje, budżetu nie ma, więc potrzeba rozwiązania jak najbardziej ekonomicznego. Poniżej przedstawiam wymiary i w załączniku prezentacja jak to mniej więcej wygląda. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

SALA:
    Długość - 18m
    Szerokość - 11m
    Wysokość - 5m/8m (w najwyższym miejscu)

198m²

GRZEJNIKI (4sztuki):
    Długość - 100cm
    Szerokość - 15cm
    Wysokość - 90cm

PRZESZKLENIE DACHU:
    Długość - 5m
    Szerokość - 5m

25m2

PRZESZKLENIE ŚCIANY WEJŚCIOWEJ:
    Długość - 10m
    Wysokość - 5m

50m2

PRZESZKLENIE ŚCIANY TYLNEJ:

Długość - 7m
    Wysokość - 3m

21m2
    vodiczka
    Level 43  
    Piotr2226 wrote:
    Sala wyposażona jest tylko w cztery grzejniki, które są mocno ciepłe, ale niestety jest ich za mało
    Wyciągnąłeś logiczny wniosek, 4 grzejniki na prawie 200m2 - kto to projektował?
    Piotr2226 wrote:
    Na sali temperatura w ciągu dnia to około 13° a w nocy 10°.
    Teraz? Weź poprawkę co będzie przy -15 na zewnątrz.
    Podnieść temperaturę nie problem ale spore koszty będą. Za mało danych podałeś, jakie są współczynniki przenikania ciepła dla ścian, stropu i elementów przeszklonych?
    Czy ta sala ma być zapełniona dużą ilością gości pełniąc rolę bankietowej lub weselnej? Czy tam jest mechaniczna wentylacja? Jeżeli tak to proponuję dogrzewać nadmuchem ciepłego powietrza. W miarę napływu gości można obniżać jego temperaturę.
    Piotr2226
    Level 2  
    Tak, niestety w tej chwili są takie temperatury.

Jeśli chodzi o samą salę, to jest to w zasadzie lobby, czyli ludzie pojawiają się tam na wejściu, wyjściu i przelotem. Jest tu jednak recepcja, więc taka temperatura jest nieakceptowalna.

Jeśli chodzi o wentylację, to pomiędzy grzejnikiem #1 i #2 są 3 klimatyzatory wielkości tych grzejników, ale są aktualnie nie sprawne. Wątpię jednak, że jeśli zostaną one naprawione to coś się zmieni. A może się mylę?

Później postaram się załatwić informacje, które napisałeś, bo ja jestem tutaj tylko koordynatorem całej operacji :)
    vodiczka
    Level 43  
    Jeżeli to klimatyzatory z funkcją grzewczą to liczą się w ogólnym bilansie, należy je uruchomić.
    Czy jest kurtyna powietrzna nad drzwiami wejściowymi? Jeżeli nie to należy założyć.
    Jaka temperatura sali jest akceptowalna 16, 18, 20 stopni? Stanowisko recepcji można dogrzać lokalnie.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Można do instalacji CO podpiąć nagrzewnice nadmuchową, innej możliwości nie ma.

Wszystkie nieszczelności do usunięcia oczywiście.

Dodano po 1 [minuty]:

Czym ogrzewany jest budynek?
    janek1815
    Level 38  
    Dwie trzy nagrzewnice i będzie ciepło. Oczywiście na jednej też by było tylko ilość powietrza i szum wentylatora na pełnych obrotach na pewno będzie nie akceptowalny.
    Piotr2226
    Level 2  
    Mamy swoją kotłownię, ogrzewanie wodne. Nieszczelności będą niebawem usuwane i klimatyzatory przywracane do życia.

Kurtyny nad drzwiami nie ma, także na pewno zostanie założona. Co sądzicie o promiennikach podczerwieni? Mogłyby dać efekt?

Recepcja na razie jest ogrzewana farelką, która i tak daje efekt tylko wtedy gdy stoi 10cm obok.

18 stopni to jest minimum zimą, dla 3*** Hotelu.

Te nagrzewnice nadmuchowe rzeczywiście nie będą do zaakceptowania ze względu na hałas?
    janek1815
    Level 38  
    Przejdź do jakiejś Biedronki i zobacz jak działają na niewielkich obrotach są jak najbardziej akceptowalne.
    Waldemar z Kaszub
    Level 29  
    Piotr2226 wrote:
    Co sądzicie o promiennikach podczerwieni? Mogłyby dać efekt?

Efekt dadzą ale niewystarczający. Musiałoby ich być sporo. Po za tym będzie to nieestetyczne.
    Ten świetlik dachowy jest niezbędny? Bo generuje spore straty ciepła. Zlikwidowałbym to.
    Najtańszy sposób na poprawę to zespolić grzejniki 1m w 2-u metrowe i dokupić następne. Oczywiście izolować termicznie wszystko co się da.
    vodiczka
    Level 43  
    Waldemar z Kaszub wrote:
    Ten świetlik dachowy jest niezbędny? Bo generuje spore straty ciepła.
    Wiesz w ciemno? Autor tematu nie opisał jego konstrukcji, nie podał współczynnika przenikania ciepła. Istnieją możliwości ograniczenia współczynnika U przeszkleń do ok. 0,4 W/m2K, co jest porównywalne z izolacyjnością cieplną ocieplonej ściany.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Ale auto sam nie wie i pisze tu.

Nagrzewnice mają najczęściej 3,4 biegi i rano włączasz wszystkie na jakiś czas i zmniejszasz do 1 biegu w dzień.

Tam są ogromne wentylatory i ledwo się kręcą , i nie porównujmy biedrony do jakiegokolwiek standardu.

Pytałem czym palicie?

Bo takie nagrzewnice wezmą sporo energii.

Tak realnie licząc w nitkę grzejników puścić nagrzewnice i po problemie.
    Poprzez porównanie metrażu stwierdzam że 4 sztuki 15kW powinny starczyć.
    Bo nie ma co liczyć na wysokie parametry wody kotłowej.

Dodano po 58 [sekundy]:

Jakiej mocy kotłownia , bo jak hotel to spora.
    janek1815
    Level 38  
    Ja tylko daje przykład aby zobaczył jak cicho chodzą. U mnie w nagrzewnicach są wentylatory 2800rpm i wydatku 2400m3/h i rozmawiać nie ma szans. Oczywiście na małych obrotach to inna bajka. Oczywiście wydajność źródła ciepła też ma olbrzymie znaczenie. Na pełnych obrotach przy trzech włączonych na maksa kocioł 90kW ma co robić. A mam ich podłączonych 9 do takiego kotła. Nie działają równocześnie i w dodatku na 25% mocy.
    Waldemar z Kaszub
    Level 29  
    vodiczka wrote:
    Wiesz w ciemno? Autor tematu nie opisał jego konstrukcji, nie podał współczynnika przenikania ciepła.

Stawiam dolary przeciw orzechom, że przez ten świetlik są największe straty ciepła w tym pomieszczeniu. Kamera termowizyjna by to pokazała.
    Z opisu autora wyciągnąłem wniosek, że jest to prawdopodobnie odpowiednik stropodachu ze sporym świetlikiem. Oczywiście może to być też konstrukcja na krokwiach ale o tym nic nie wiadomo.
    Piotr2226
    Level 2  
    Jako osoba robiąca rozeznanie i pośrednicząca w całym zamieszaniu niestety na chwilę obecną nie jestem w stanie podać żadnych danych dotyczących przenikania ciepła, czy też innych informacji, które was interesują. Przyjąłem do wiadomości wasze rady i oczywiście przekazuję je dalej. Jak tylko będę dysponował większą ilością konkretów, wtedy się odezwę.

Nie mam pojęcia jakiej mocy kotłownia. Jedyne co mogę to podsyłam zdjęcia, może sam dasz radę się rozeznać.
    Dodatkowe - ogrzewanie sali hotelowej - duży metraż Dodatkowe - ogrzewanie sali hotelowej - duży metraż

Dodano po 3 [minuty]:

Waldemar z Kaszub wrote:
    Stawiam dolary przeciw orzechom, że przez ten świetlik są największe straty ciepła w tym pomieszczeniu.

Przesyłam zdjęcie tego dachowego okna.

Dodatkowe - ogrzewanie sali hotelowej - duży metraż
    vodiczka
    Level 43  
    Waldemar z Kaszub wrote:
    Stawiam dolary przeciw orzechom, że przez ten świetlik są największe straty ciepła w tym pomieszczeniu
    Zgoda, że największe na m² powierzchni ale zakład o to, że większe niż przez pozostałe powierzchnie, mógłbyś przegrać.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    vodiczka wrote:
    Piotr2226 wrote:
    Sala wyposażona jest tylko w cztery grzejniki, które są mocno ciepłe, ale niestety jest ich za mało
    Wyciągnąłeś logiczny wniosek, 4 grzejniki na prawie 200m2 - kto to projektował?
    Piotr2226 wrote:
    Na sali temperatura w ciągu dnia to około 13° a w nocy 10°.
    Teraz? Weź poprawkę co będzie przy -15 na zewnątrz.
    Podnieść temperaturę nie problem ale spore koszty będą. Za mało danych podałeś, jakie są współczynniki przenikania ciepła dla ścian, stropu i elementów przeszklonych?
    Czy ta sala ma być zapełniona dużą ilością gości pełniąc rolę bankietowej lub weselnej? Czy tam jest mechaniczna wentylacja? Jeżeli tak to proponuję dogrzewać nadmuchem ciepłego powietrza. W miarę napływu gości można obniżać jego temperaturę.

Dodać grzejników, przy czym niech będą dłuższe, ale niższe, ponieważ ciepło idzie zawsze do góry, czyli wysokie grzejnik ogrzeje sufit a od nóg będzie zawsze zimno. Powinno się dodać jeszcze ze 4 grzejniki (chociaż już 2 dodatkowe nieźle podniosłygy temperaturę, ale - długie a nie wysokie). Jeden grzejnik na 50m2 przeszklonego pomieszczenia to jest naprawdę mało. Kto wie, czy najlepsze nie byłyby radiatory Faviera (nieraz ogrzewało się nimi bardzo przeszklone pawilony handlowe i bywał w nich wręcz upał zimą, gdy tych grzejników było za dużo).
    GZ50
    Level 13  
    By zwiększyć wydajność czyli moc grzejników, zastosować można grzejniki zaopatrzone dodatkowo w cicho pracujący wentylator. :idea: