Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JUNKERS SUPRASTAR KN 24-8DP - Mróz na dworze powoduje grzanie kotła non stop.

13 Lis 2016 09:46 1290 5
  • Poziom 2  
    Kocioł działa normalnie, tj. dogrzewa temperaturę wewnątrz domu do pożądanych 22 C (choć w parametrach odczytu musiałem skorygować tem. o 5 st. żeby zgadzało się z tym co jest na domowym termometrze), w sytuacji tem dodatniej na zewnątrz. Problem pojawia się, kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej 0. W takiej sytuacji kocioł grzeje prawie cały czas, a temperatura wewnątrz osiąga 28 C. Nie pomogło obniżenie pożądanej temperatury nawet do 18 C. Co więcej nic się nie zmienia w sytuacji, kiedy przełączę go z trybu auto na tryb letni.
    Wszystko wraca do normy, kiedy temperatura zewnętrzna staje się dodatnia.

Problem wraca co roku zimą. Serwisant z Junkersa rozkłada ręce, choć 4 lata temu wymienił mi całą płytę główną, nic to nie pomogło.
    Krzywa grzania jest ustawiona na 1.6, inercja budynku 8.
    Proszę o info czy to wina pieca, złej pierwotnej instalacji, czy jakieś błędy czujek?
  • Poziom 35  
    Jeśli jest takie przegrzanie pomieszczenia (28 stopni wewnątrz) to winny jest albo zewnętrzny czujnik temperatury, albo źle dobrana krzywa grzewcza (zbyt "stroma"). Zresztą nie jest to rzadkość - często i wymiennikownie w wielkomiejskim ogrzewaniu bywają tak nastawione (zaprogramowane), że przy większych spadkach temperatury grzejniki są tak gorące, że się można oparzyć i bez zaworów termostatycznych mieszkania, sklepy, biura przypominałyby niemalże piekarniki. Trzeba spróbować innej krzywej grzewczej (obniżenia parametrów przy spadki temperatur poniżej zera).
  • Specjalista - systemy grzewcze
    W poziomie serwisowym automatyki TAC jest taki parametr jak " temperatura graniczna mrozu" Jest on fabrycznie ustawiony na temp. +3 st.C. Poniżej tej temperatury ( na zewnątrz) kocioł przestaje się "słuchać" regulatora wewnętrznego i pracuje. W dobrze ocieplonych budynkach może powodować to duże przegrzanie. Ustawienie tego parametru na niższą temp. powoduje że ten stan zaczyna się później. Parametr ten można ustawić aż do -8 st C. Należy pamiętać jednak o ochronie instalacji przed zamarznięciem ( np. grzejnik w garażu).
    Dodatkowo można jeszcze " oszukać" kocioł wprowadzając kalibrację czujnika zewnętrznego.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Kocioł bardzo dobry jakości tylko często brak serwisanta który ma rozeznanie co zmienić by kocioł działał poprawnie na danej instalacji... Czym starszy to warto korzystać z poziomu korekcyjnego. Jest jest jeszcze funkcja adaptacji pod warunkiem że się ma sprawnego TWR1 albo TWR2. Często też za przegrzew w układach pracujących ok. 15lat wina leży po stronie nieszczelnych zaworów zwrotnych... Oczywiście rady poprzedników tj. krzywa grzania i temp. zewnętrzna p. mróz są najważniejsze.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za porady.
    Aktualnie temperatura w mojej miejscowości waha się w okolicy zera, więc trudno mi wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Za radą kolegów zmieniłem krzywą grzania z 1.6 na 1.0, oraz ustawienia temperatury granicznej mrozu z 2 st. C na -3 st. C. Pomogło, piec przestał grzać bez opamiętani. Nie wiem czy pomogła krzywa grzania czy zmiana parametru zamarzania.
    Aktualnie temperatura w domu utrzymuje się na oczekiwanym poziomie 22 st. C. Pozostawiłem parametr zamarzania na poziomie -3, a krzywa grzania podniosłem na 1.3 i wciąż jest 22 st. C. Zauważyłem jednak, że kiedy temperatura na pokojowym termometrze spada na 21 st. C, a ja dokonuję próby zmiany temperatury o jeden st., przy użyciu sterownika TWR1 (umieszczony w salonie, pozwala jedynie na manualną zmianę o jeden st. w dół lub w górę) na 23 st C, nie powoduje to włączenia pieca. Czy może to być efekt zmniejszenia pochyłości krzywej grzania?
  • Poziom 35  
    1 stopień to może być tzw. histerezja termostatu. Jak jest ustawione 22 stopnie, a histerezja wynosiłaby np. jeden stopień, to taki czujnik nie zareaguje, gdy temperatura będzie się mieścić w zakresie od 21 do 23 stopni). Gdyby histerezja wynosiła np. 05 stopnia, to by zareagował.