Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać antenę 300 ohm do starego radia?

13 Lis 2016 14:07 4227 7
 • Poziom 10  
  Witam! Niedawno wpadło mi w ręce stare zabytkowe radio Giewont Unitra w dobrym stanie po przestrojeniu, a żeby ładnie grało bez szumów to potrzebna mi jest antenka 300 ohm. Zdaję sobie sprawę że w dzisiejszych czasach raczej już nie da się nabyć jej lub poszczególnych części do zmontowania tej antenki, więc pytanie miałbym czy i w jaki sposób można by domowymi sposobami zrobić taką antenkę? Potrzebna mi tylko antenka i niedługi kabelek dla poprawy sygnału. Przeglądałem wcześniejsze posty na ten temacik w Elektrodzie, tylko że naprawdę nie zdołałem nic załapać dlatego potrzebuję kogoś, kto mi w prosty sposób to wyjaśni.
  Pozdrawiam :)
 • Poziom 10  
  Ogromne dzięki za odp. tylko bardzo prosiłbym o dokładniejsze wyjaśnienie, bo jak widać nic nie za bardzo łapię :D
  Może jakiś rysuneczek :)
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Niepotrzebnie komplikujesz z symetryzatorami.
  Robisz antenę 75 Ohm - dipol półfalowy otwarty, zasilasz linią koncentryczną 75 Ohm, a podłączenie linii antenowej do wejścia radia, robisz wg poniższego schematu.
  Każde tego typu wejście transformatorowe w głowicach UKF jak podajesz sygnał symetrycznie (na końcówki uzwojenia pierwotnego) to ma impedancję 300 Ohm, a przy połączeniu asymetrycznym - czyli ekran koncentryka do masy głowicy, a gorącą żyłę na jedną z końcówek uzwojenia pierwotnego - ma impedancję 75 Ohm.
  Schemat z innej głowicy, ale zasada jest taka sama dla wszystkich głowic z podobnym wejściem transformatorowym.
  Na tym radiu jednak jakiś wybitnych osiągów z dalekimi stacjami bym nie oczekiwał, bo to licha konstrukcja.
  Co zaś tyczy się anten 300 Ohm to większość zewnętrznych "dachowych" anten UKF kierunkowych ma impedancję 300 Ohm (z reguły mają one do puszki wstawiony symetryzator, który transofrmuje 300 Ohm na 75 Ohm) więc nie jest tak, że anteny 300 Ohm dziś nieosiągalne.
  Typowy półfalowy dipol pętlowy będący najczęściej składnikiem takiej anteny ma poszukiwane 300 Ohm.
  Więc jak ogromnie pragniesz najprostszej anteny 300 Ohm i marzy ci się zasilanie tego radia sygnałem przez płaski przewód symetryczny 300 Ohm tu szukasz sobie gołego dipola pętlowego na pasmo UKF i tyle.
  Jeżeli mieszkasz niedaleko nadajnika, to taką zewnętrzną anteną możesz pogorszyć odbiór, bo zatkasz głowicę zbyt dużym sygnałem i słabsze stacje znikną w śmietniku jaki wygeneruje przesterowana głowica.
  Przykładowo u mnie nadajnik 60kW w odległości 18km jest zbyt mocny żeby nie narobić śmietnika w odbiorze bez dodatkowych tłumików przed głowicą.
  Jak wykonać antenę 300 ohm do starego radia?
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Każda antena dipolowa dostępna w handlu ma impedancję 300Ω, dlatego stosuje się symetryzator w celu przełożenia tej oporności na wartość 75Ω jaką ma kabel współosiowy (okrągły). Problem jest obecnie w zakupie kabla tzw. płaskiego o impedancji 300Ω. Gdyby zastosować ten kabel, to bez żadnych symetryzatorów uzyskasz prawdziwą antenę 300Ω. W czasach PRL o kabel płaski było łatwiej niż o okrągły, dziś jest odwrotnie. Ten sam problem mają posiadacze "Amatorów", "Elizabethek" i starszych "Radmorów".
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Podłączając antenę,jak na fragmencie schematu podanym przez Andrzeja L.,zyskujesz transformację sygnału.Sygnał wchodzący do głowicy wzrasta prawie czterokrotnie.
 • Poziom 10  
  Działa jak należy. Dzięki wszystkim za pomoc :D