Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBO 25-80/180 - goraca pompa co

R0M 13 Lis 2016 14:18 3318 16
  • #1 13 Lis 2016 14:18
    R0M
    Poziom 4  

Witam

Mam problem kupiłem wczoraj pompę obiegową cyrkulacyjna IBO 25-80/180.
    Odpowietrzyłem pompę.
    Odpowietrzona mam całą instalacje grzewczą.
    Niestety pompa bardzo się grzeje nie da się jej dotknąć , nawet gdy nie palę w piecu woda ma temp 22 stopni , a pompa po 20 min pracy jest bardzo gorąca.
    Proszę o pomoc co robić ?

0 16
  • #2 13 Lis 2016 14:37
    osiniak75
    Poziom 32  

Pierwsze co bym zrobił to zmierzył prąd jaki pobiera.

1
  • #3 13 Lis 2016 14:45
    R0M
    Poziom 4  

zmienic prad czyli sorki ale jestem troche zielony jesli chodzi o elektryke
    jak bym miał to zrobic ?

Dodano po 59 [sekundy]:

zmieniłem na kabel grubszy wczesniej miałem cieki typu od radia teraz jest na takim od lodówki

1
  • #4 13 Lis 2016 15:00
    janek1815
    Poziom 38  

Nie ma obiegu pompa jest zapowietrzona stąd to ciepło u mnie też tak kilka razy się zdarzyło. Słyszysz że ona pracuje? Odkręć ten odpowietrzyc i zobacz czy się wirnik lekko obraca. Uwaga jeśli masz puszkę elektryczna na dole uważaj aby tam nie naleciało wody. Bez wymuszenia się wtedy nie obędzie. Woda tam wchodzi do środka.

0
  • #5 13 Lis 2016 15:04
    osiniak75
    Poziom 32  

Miałem na myśli ile prądu pobiera z sieci w czasie pracy.Do tego potrzebny był by miernik cęgowy Jaka pompa była wcześniej. Może ta ma za małą moc.

0
  • #6 13 Lis 2016 15:21
    R0M
    Poziom 4  

wczesniej była pompa
    z podnoszeniem do 4m
    teraz mam pompe co podnosi do 8m

wczoraj odpowietrzałem pompe dwa razy
    gdy odkreciłem korek widziałem tam jakby kolejne kółko z nacieciem na srubokret płaski stało w miejscu

ale niemoze byc mowy ze wirnik stoi bo słychac jak woda pracuje w instalaci

Dodano po 9 [minuty]:

pytanko
    czy te pompy musza byc docierane
    moze musi sie dotrzec ?

0
  • #7 13 Lis 2016 15:22
    dobroslaw
    Poziom 21  

Jeśli stało w miejscu pompa na 100 % stoi musisz zruszyć jak nie dasz rady śrubokrętem to musisz odkręcić silnik i zruszyć wirnik tylko zamknij zawory.

0
  • #8 13 Lis 2016 15:39
    R0M
    Poziom 4  

pompa nie stoi bo cały czas słychac w instalaci jak pompuje tak wiec wirnik kreci sie odpowietrzyłem znów
    i nadal goraca nieda sie jej dotknac

Dodano po 1 [minuty]:

wirnik jest jeden tak wiec niema mowy zeby pompa stała skoro słychac w instalaci jak przewraca woda
    nawet grzejnik w najwyższym punkcie w domu teraz grzeje a na starej pompie cały czas zimny był

Dodano po 1 [minuty]:

dodam ze jak hydraulik zmieniał mi wszystko na miedz
    cos pkrecił gdy dopuszczam wode nieda sie napewłnic zbiorniczka wyrównawczego
    a woda leci juz w przelewie czyli w pionie prowadzacym do szamba

0
  • #9 13 Lis 2016 15:39
    janek1815
    Poziom 38  

No właśnie słychać szum bo pompa mieli wodę ta nie krąży a pompa nie jest chłodzony i się przegrzewa. Filtr przed pompą jest czysty?

0
  • #10 13 Lis 2016 15:48
    R0M
    Poziom 4  

no i grzejnik w najwyższym punkcie w domu w dojsciu do niego zasilania ciepłej wody nie lepi ctylko słychac jak by do niego skapywała woda
    a odpowietrzony jest i cały goracy

Dodano po 3 [minuty]:

taka mam pompe
    http://allegro.pl/pompa-obiegowa-co-ibo-ohi-25-80-180-d-i6571897354.html
    tak filtr czyszczony dzis siateczka czysta
    i odkteciłem zarór i wyleciasło 2 wiadra czystej wody

Dodano po 3 [minuty]:

pompa mieli wodę ?
    sorki ale ja w hydraulice zielony jestem
    piszesz ze mieli wode ale skoro w całym domu gorace grzejniki
    czyli na moje jest ok i wirnik poprawnie działa.
    ale i gdy odkreciłem odpowietrznik widziałem w srodku jakby nakretke ogragła z nacieciem na srubokret płaski
    moze by tak srubokretem pokrecic na zakreconych zaworach i odcietym pradzie.
    A I DODAM ze musiałem odktecic 4 sruby imbusowe i korpus obrucic
    by puszka pradowa nie była odspodu bo tak zabrania instrukcja oss

0
  • #11 13 Lis 2016 15:53
    janek1815
    Poziom 38  

Nie rozkręca się pompy aby obrócić puszkę. W tym momencie straciłeś gwarancję. Nie można jej było założyć w drugą stronę? Puszka pod spodem też niczemu nie przeszkadza. Mam 14 pomp u siebie i jedną która się zapowietrzyl czasami. Pomaga dwukrotne odpowietrzenie. Ty u siebie coś zmajstrowałes podczas rozbierania. Nigdy nie przygladalem się instrukcji ale ważne aby os silnika była poziomo.

0
  • #12 13 Lis 2016 16:03
    R0M
    Poziom 4  

gwarancje mam gdzies
    meczy mnie to ze pompa jest cała goraca nieda sie jej dotknac
    jutro zadzwonie do producenta

Dodano po 54 [sekundy]:

wczesniej tak zamo była goraca zanim obruciłem ja

0
  • #13 13 Lis 2016 16:05
    janek1815
    Poziom 38  

Idę zajrzeć do mojej. I Ci napiszę co tam widać przez ten odpowietrznik. Pod spodem jest taka biała plastikowa śrubka na osi silnika która się lekko obraca po włączeniu napięcia tak jak w kazdej pompie kręci się ona wraz z wirnikiem. Konstrukcja taka jak wszystkie. W instrukcji jest ze powinna być oś w pozycji poziomej i nie dopuszcza się niby montażu puszka do dołu. Właśnie dlatego o czym pisałem wyżej ryzyko zalania przy odpowietrzania. Nie jest to powód do demontażu korpusu. Mam pompy pico, grundfos i wilo oraz Diamond. Z żadnej nie leje się tak woda przy odpowietrzaniu jak z tej IBO. W każdej można śrubkę odpowietrzajaca wykręcić a woda się sączy po woli a z IBO leje się tak że nie ma szans na wykręcenie jej całkowite.

1
  • #14 13 Lis 2016 16:45
    R0M
    Poziom 4  

dzieki za pomoc
    jutro bedzie elektryk i zobacze co powie

byłem własnie u kumpla ma pompe do 6m maniejsza ale i u niego jest tak goraca ze nieda sie jej dotknac
    i pracuje u niego juz kilka lat

0
  • #15 13 Lis 2016 16:53
    janek1815
    Poziom 38  

Chyba masz inne poczucie temperatury. Pompa będzie przecież cieplejsza od czynnika grzewczego.

0
  • #16 13 Lis 2016 17:05
    R0M
    Poziom 4  

tak zgadza sie cieplejsza
    ale nie zeby parzyła tak bardzo ze nie mozna jej dotknac
    a czynnik grzewczy moge dotknac i utrzymac

1
  • #17 02 Lis 2018 12:06
    leburaque
    Poziom 17  

Nie chcę jakoś specjalnie odgrzewać wątku, ale sam miałem ten problem i po wielu próbach i eksperymentach oto co mogę dodać:
    * wszystkie pompy się grzeją - różnice wynikają zwykle z tego co pompują
    * pompy różnego producenta (np nawet Grundfos vs Leszno) o tej samej mocy i parametrach mogą się różnie grzać w zależności od detali konstrukcyjnych
    * jeśli pompa tłoczy czynnik grzewczy to pompa ma zazwyczaj +10*C więcej niż czynnik grzewczy (stąd można dotknąć rur, a pompa może się już wydawać "gorąca"
    * temperatura pompy nie przeszkadza jej w pracy, "smarowanie" obywa się przy użyciu wody; jeśli łożyska pozwalają na obrót bez wyraźnego oporu, raczej będzie działać poprawnie
    * stwierdzenie przyszłej awarii pompy może być trudne, bo trzeba dokonać dużej ilości pomiaru, np. pobór prądu, siła pompy w postaci podnoszenia wody i tak dalej, ale używane pompy można kupić już za 50 zł na OLX, więc może nie panikować, tylko po prostu kupić sobie zapas. ;)

0