Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel do komputera z regulacją wentylatorów i dodatkowe złącza

trol.six 13 Lis 2016 15:16 7245 8
  • Panel do komputera z regulacją wentylatorów i dodatkowe złącza

Panel jak to panel ;) taki sobie mniej lub bardziej pożyteczny bajer.

Funkcje:
    - dwa kanały regulacji wentylatorów ( 2x3 )
    - wyjście obrotów z jednego wentylatorów
    - gniazda z dodatkowymi wyjściami USB
    - wyjścia audio line i wejście na słuchawki

każdy kanał ma:
    - pomiar temperatury w zakresie -9 do 99 stopni C
    - regulacja ręczna (zakres 40-95%) lub automatyczna (od -10 stopni ustawionej)
    - możliwe ustawienie alarmu

Na wyświetlaczu jest wyświetlana temperatura jednego z czujników, przełączanie odbywa się przyciskami prawy lewy. Diody podświetlające informują jaki kanał, z jakimi opcjami jest. Tzn. czy sterowanie jest automatyczne czy też ręczne oraz czy jest alarm. Osobno przycisk do ustawień.

Czołówka plastikowa, wycięta częściowo przez jakąś firmę i wiercona potem przeze mnie.
    Folia czarna z napisami również zlecona. Podkładkę białą wycinałem ja.
    Panel do komputera z regulacją wentylatorów i dodatkowe złącza

Nie posiadam schematu, ale układ jest dość prosty.

- Licznik z ATmega8, z dwoma kanałami fast PWM, steruje wyjściowym tranzystorem SI4947 za pośrednictwem diod i tranzystorów BC846.
    Filtrowane standardowo, dławik, dioda i kondensator. Obciążenie <1A

- Czujniki KTY82-220 podpięte do wejść analogowych. Pomiar nie jest szybki bo co 1 sek.
    Dokładność powinna się zmieścić w zakresie +/- 1 C

- Wyjścia regulacyjne zabezpieczone elementem bezpiecznikowym na wypadek zwarcia.

Całość działa, ale nie jest uprofesjonalniona. ;) Przydałoby się choćby testowanie zawartości pamięci. PCB generalnie troszke przyduże. Itp., itd. ;)

Inne zdjęcia:
    Panel do komputera z regulacją wentylatorów i dodatkowe złącza Panel do komputera z regulacją wentylatorów i dodatkowe złącza Panel do komputera z regulacją wentylatorów i dodatkowe złącza Panel do komputera z regulacją wentylatorów i dodatkowe złącza Panel do komputera z regulacją wentylatorów i dodatkowe złącza Panel do komputera z regulacją wentylatorów i dodatkowe złącza

Film z regulacji automatycznej, wizualizacja na żarówce.

I troche opcji. Tutaj przegródki z czerwonymi LED zostały przyciemnione aby mniej prześwitywały

Choć całość jest do montażu w komputerze, często używałem w innych celach ;)
    .

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #3 13 Lis 2016 19:22
    kiss39
    Poziom 33  

Witam

Super projekt. Jaką moc wyjściową ma na wentylatory, przydałoby się na 3 lub 4 i więcej wentylatorów.

• #4 13 Lis 2016 21:12
    gosztekseba
    Poziom 31  

Generalnie konstrukcja udana i co najważniejsze działa. Mnie też interesuje zastosowany wyświetlacz oraz jeżeli może kolega udostępnić kod źródłowy (o ile jest w C).

kiss39 napisał:
    Jaką moc wyjściową ma na wentylatory, przydałoby się na 3 lub 4 i więcej wentylatorów.

trol.six napisał:

- Licznik z ATmega8, z dwoma kanałami fast PWM, steruje wyjściowym tranzystorem SI4947 za pośrednictwem diod i tranzystorów BC846.
    Filtrowane standardowo, dławik, dioda i kondensator. Obciążenie <1A

• #6 14 Lis 2016 23:12
    daroslav15
    Poziom 15  

Wydaje mi się, że wyswietlacz, to coś zbliżonego do takiego LCDka:
    http://www.tme.eu/pl/Document/c65c8e74641349ed4c705958c81771de/DE112.pdf

Z tego co pamiętam, to steruje się takowe sygnałem prostokątnym naprzemiennie załączający końcówki wspólne (COM) i te odpowiedzialne za poszczególne segmenty,
    tj raz stan wysoki na COM i niski na poszczególnych końcówkach, w kolejnym cyklu stan niski na COM i wysoki na końcówkach od segmentów.

• #7 15 Lis 2016 00:37
    trol.six
    Poziom 30  

piotrva napisał:
    Podzielisz się schematem?

trol.six napisał:
    Nie posiadam schematu,

gosztekseba napisał:
    Mnie też interesuje zastosowany wyświetlacz oraz jeżeli może kolega udostępnić kod źródłowy (o ile jest w C).

Całość powstała jakiś czas temu kiedy jeszcze na komputerze nie miałem wielu narzędzi do elektroniki. Stąd program jest w asemblerze. I nie ma schematu. Kodu nie udostępniam.
    Dlatego też jest atmega8, bo jakoś takie łatwiej było kupić ;) , co jest generalnie przerostem formy nad treścią, bo w końcu jest to dość proste urządzonko. Dzisiaj zrobiłbym to troszkę inaczej.

Wyświetlacz jak pisze daroslav15 , zwykły LCD dwucyfrowy, podłączony do rejestru szeregowo równoległego 74HC164. Ponieważ, reszta wyprowadzeń zajęta przez LED i przyciski. Wpisywanie odbywa się z tego co pamiętam z czestotliwością ok 50 Hz. Tak się steruje chyba wszystkimi LCD które nie posiadają własnego sterownika.

Moderowany przez bestler:

Usunąłem 18 postów całkowicie nie na temat, zostało 7 - taki mamy poziom dyskusji...

• #8 20 Lis 2016 17:21
    gbd.reg
    Poziom 21  

Mam pytanie, zawsze chciałem zrobić podobny sterownik, tylko kompletnie bezobsługowy i schowany gdzieś w obudowie komputera... Mam tylko z tym jeden problem - przecież wszystkie ważne komponenty w komputerze posiadają wbudowane czujniki temperatur, więc stosowanie osobnych czujników jest niby zbędne i chciałem tego uniknąć... Jednak nie wiem czy istnieje sposób na to, by dostać się do odczytów z tych czujników bez potrzeby instalowania oprogramowania na komputerze? Nie chcę by komputer zaczął się przegrzewać gdy się zawiesi coś, bo sterownik nie dostaje odczytów temperatury, bo po prostu komputer... wisi...

Czy interesowałeś się tym tematem?

• #9 22 Lis 2016 11:19
    trol.six
    Poziom 30  

gbd.reg napisał:
    Mam tylko z tym jeden problem - przecież wszystkie ważne komponenty w komputerze posiadają wbudowane czujniki temperatur, więc stosowanie osobnych czujników jest niby zbędne i chciałem tego uniknąć...

Ja bym nie używał tych samych czujników co komponenty komputera. Ponieważ, choćby odczyt z procesora jest wykorzystywany przez BIOS, a on posiada własne ustawienia. A w przypadku awarii może sie zdarzyć że ani komputer ani urządzenie nie dostanie właściwych pomiarów. Nie wiem na ile te funkcje działają dobrze w czasie zwisu, pewnie zależy to od sprzętu.

W przypadku zwisu, to najlepiej chwilowo odłączyć zasilanie ;) Z praktyki widze że jak wiśnie z powodów innych niż CPU, to czasem nie startują inne rzeczy. Z resztą, zwisy z winy sprzętu a nie oprogramowania sugerują że sprzęt jest niesprawny i trzaby mu się przyglądnąć.

Szukaj w 5mln produktów