Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SZUMY, ekranowane kabelki.

Xyrovaqs 29 Mar 2003 12:31 1917 9
  • #1 29 Mar 2003 12:31
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

Zrobiłem sobie jakiś czas temu mikserek. I wszystko było by pięknie ładnie, ale... SZUMY. Na koniec wyszło na to że ma wielkie szumy!!!!!! Wszystko robione na BC109B (czyli że małoszumny), wszelkie kabelki sygnałowe ekranowane (tzn ekran jest masą i drugim przewodem z wejścia). Myślałem coś o masie jak to jest połączone ale nie bardzo rozumiem o co to chodzi. Schematu niestety nie mam :( - wcieło mi gdzieś. Powiem tylko że na każdy kanał regulacja barwy 2-punktowa (i tutaj jest problem że w środkowych położeniach charakterystyka wcale nie jest wyrównana), 4 wejścia liniowe (2 przełączane z mikrofonowymi z dodatkowymi przedwzmacniaczami), miernik wysterowania itd, itp.
    I jeszcze jedna ważna rzecz - na wyjściu jest układ ze wspólnym emiterem który zwiększa wzmocnienie. Jest on bardzo prościutki (5 rezystorów, tranzystor i elektrolit) więc może on?

0 9
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 29 Mar 2003 14:59
    kloszi
    Poziom 19  

1)sprawdz wzmacniacz mikrofonowy
    2)do zasilania nie można używać niestabilizowanego napięcia najlepiej użyj gotowe Stabilizatory i przed i za użyj paru rodzajów kondensatorów 2200uF 100uF 100nF
    3) wszelkie żaróweczki , wskażniki wysterowania itp.o duzym poborze i nie mające wpływu na działanie miksera elementów podłącz do niestabilizowanej częćci
    4)Najlepiej jak zasilacz jest osobno i wszystko w metalowej obudowie
    Po tych wszystkich zabiegach powinno ładnie chodzić

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 29 Mar 2003 15:10
    elektryk
    Poziom 42  

xyrowaqs Jak uziemisz wszystkie możliwe punkty np oba końce kable to efekt może być jeszcze gorszy. Jakiego typu masz szumy w układzie, przydzwięk sieci? przesterowania? sprzęrzenia pomiędzy modułami Najlpiej byłoby sprawdzić monitorem audio w który punkcie one powstają.
    PS bez schematu nie wiem nawet jak Ci pomóc.

0
  • #4 29 Mar 2003 16:10
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

Więc tak. Transformator znajduje się poza mikserem, w obudowie z mikserem jest tylko zasilacz stabilizowany na LM7812. Miernik wysterowania nie ma wpływu na szumy bo można go wyłączyć (zrobiłem do tego osobny psztyczek :)). Kabelki są ekranowane tzn są to kable żyła+ekran i to idzie do gniazd typu cinch, potem do potencjometrów głośności i potem do reszty układu. Szumy polegają na... szumieniu. Nie jest to przydźwięk sieci, tylko coś takiego jakby się puściło pustą kasetę z marnego magnetofonu na dużym wzmacniaczu - po prostu szum. Schemat... no cóż - niemam :( Sprawdzałem wszędzie ale nie mam :cry:

0
  • #5 29 Mar 2003 19:08
    TM85
    Poziom 25  

Na 90 % za wspomniane szumy odpowiada pierwszy stopień wzmacniający. Szumy powstające w nim są wzmacniane w dalszych stopniach. Możesz się upewnić odłączając go (najlepiej odlutowując kondensator sprzęgający).

W stopniach wejściowych stosuje się niskoszumne tranzystory np. BC 413 i inne. Duży wpływ na szumy ma punkt pracy tranzystora, Warto zajrzeć na schemat np. przedwzmacniacza w magnetofonie dobrej klasy i na tej podstawie dokonać przeróbek.

Nie szukaj przyczyny w masie. Byłyby inne objawy.

0
  • #6 27 Kwi 2003 14:13
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

hehe, dawno tu nie pisałem ale dorwałem schemat... A szumy jak były tak są i dalej nie wiem co jest ich przyczyną... A to że dookoła jest bardzo dużo innego sprzętu może mieć jakiś wpływ?

0
  • #7 27 Kwi 2003 21:18
    TM85
    Poziom 25  

Zmień tranzystory na niskoszumne. BC 109B do takich nie należy.

0
  • #8 28 Kwi 2003 08:30
    rafał gerlach
    Poziom 2  

jeśli możesz sprubój zrobić inny mixer np. na układach scalonych (wzmacniacze operacyjne) można dostać układy o bardzo dobrych parametrach za niedużą kasę (NE5532 kosztuje ok 3zł)

0
  • #9 07 Maj 2003 12:08
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

Po pierwsze to według wszystkich katalogów BC109B JEST NISKOSZUMNY i jest przeznaczony do zastosowań w stopniach wejściowych! A co do tego miksera to ja chce w tym coś poprawić a nie robić nowy :D

0
  • #10 11 Maj 2003 15:11
    Miroslaw P.
    Poziom 13  

Kochany!
    BC109 należy do zabytków trzeciej epoki do tyłu. Następną generacją były BC413.
    Proponuję zastosować BC547.
    A co do WO - niezły jest LM833, ale ... .
    Analog Devices produkuje trochę kostek naprawdę niskoszumowych serii OPxxx. Nestety ich odpowiedniki pozostawiają często wiele do życzenia!

0