Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CARK-91, CK7W i CA-55 - przeróbki

13 Lip 2005 12:51 10416 11
  • Poziom 20  
    Rozpoczynam ten wątek, ponieważ wydaje mi się że temat jest wart uwagi, a informacji na ten temat brak. Proponuję zastanowienie się nad następującym tematem:

Załóżmy, że mam w aucie zainstalowany zastaw Nokii CARK-91. Jak wiadomo jest on przeznaczony do serii 51/61/62/63. Kupujemy nowy telefon (założmy 3120/6610i), i zależy nam aby jak najmniejszym kosztem przystosować zestaw do tych modeli (z PopPort'em).
    Kupujemy więc uchwyt MBC-15S + podstawkę antenowa.
    No i tu pojawia się problem: Nokia oferuje kabel-przelotkę pomiędzy zestawem CARK91 a PopPortem o oznaczeniu CA-55, ale kosztuje on ok. 250,-.
    Grzebiąc w kablu prostą metodą się nie da, bo stare Nokie miały wspólną masę na złączu, a te nowe mają sygnały MIC i EAR(L, P) różnicowe.

Zakładając, że komunikacja po FBUSie jest taka sama, widzę dwa rozwiązania:
    - ktoś ma dostęp do CA-55 rozbierze go (jeżeli się da) i narysuja shemat,
    - ktoś kto się zna :) zaprojektuje proste przejście z różnicowych sygnałów MIC i EAR, tak aby pasowały do CARK91.

Wydaje mi się, że rozwiązanie problemu wielu by zadowoliło... Jeżeli Nokia sprzedaje CA-55, to znaczy że da się to zrobić i to znacznie taniej... niż zakup nowego CK-7W albo wwym kabla.

--------------------
    Widzę brak zainteresowania tematem :(.
    A może ktoś ma konwerter CARK-91 na 126. Sprzedaje go np. ggmedia.pl pod oznaczeniem CK9126. Może by jakiś reverse enginering zrobić...
  • Poziom 43  
    Dopisuję by podnieść ten interesujący temat wyżej.
    Zastanawiam się jak to jest zrobione że te Nokie rozróżniają zestaw słuchawkowy od samochodowego. Obawiam się jednak że są dwa rodzaje zestawów samochodowych. Jedne chodzą jako proste wzmacniacze z wyjścia telefonu a mikrofon jest tylko przedłużony, chyba CARK85 tak działa. A drugi typ to faktycznie jest wykrywany jako samochodowy (Accessory) ale w tym trybie komunikacja zestawu z telefonem jest cyfrowa a przetworniki są w zestawie.
    Nie mogę się doczytać w serwisówkach jak to z tym jest. Chyba stara 5110 miała to prościej robione ale 6210 już inaczej a 6310 jeszcze inaczej choć ta ostatnia może być kompatybilna z nowszymi. Jest takie przejście które montuje się do nowszych zestawów do 6310 w uchwyt i można wkładać do niego nowsze nokie ale też jest dość drogie bo ok 150zł. Chodzi mi o coś takiego http://onet.allegro.pl/show_item.php?item=67537671
    I zagadką jest czy jest to tylko kawałek plastiku ze złączami czy zawiera poważniejszą elektronikę z procesorem. Może uda mi się to gdzieś pożyczyć do przebadania.

SławeK
  • Poziom 20  
    No niestety, "przelotka" między zestawem typu CARK-91 a nowymi telefonami (z PopPortem) to nie tylko trochę plastiku.
    Popatrz na http://pinouts.ru/eforum/viewtopic.php?t=112. Miałem w ręku podróbkę przelotki Nokii CA-55 o oznaczeniu CK9126, rozebrałem ją a w środku siedział PIC18F1220. Jak się domyslam pewnie był zabezpieczony przed sciągnięciem kodu, więc nawet o tym nie myślełem.

A co do tematu rozpoznawania czy słuchawkowy, czy samochodowy, to oprócz moich eksperymentów z rezystorami pewne jest jedno - zestaw samochodowy komunikuje się z telefonem przez FBus'a, bo linie te są połączone. (stąd chyba ta elektronika w przelotce, która coś "tłumaczy").
  • Poziom 43  
    Dokładnie tego się spodziewałem i trochę się łudzę że będzie to prostsze jak kiedyś się to robiło. Zapewne jednak procesory gadają po MBusie a transmisja odbywa się po FBusie. Choć jak rozbierałem niektóre zestawy (dość dawno temu) to zastanawiałem się po co w nim tyle elektroniki i nie widziałem nic co by sugerowało obróbkę cyfrową dźwięku. Rozsądniej by było to wszystko (tłumienie efektu lokalnego czy wzbudzania się) wpisać w procek telefonu a tylko wydawać mu z zestawu odpowiednie konfiguracje. Może spróbujemy trochę ten temat razem podrążyć i usystematyzować wiedzę.

A tak na marginesie to szkoda ze jednak nie sprawdziłeś czy ten procek jest zabezpieczony...PICe na szczęście to nie motorole, same się nie kasują a nie sądzę by taki procek obrabiał dźwięk choć może coś dokładac w komunikacji pomiędzy nimi.

SławeK
  • Poziom 20  
    Szczerze mówiąc, to nie mam żadnej praktyki z PICami, a tym bardziej sprzętu - nawet najprostszego programatora. A temat w tym momencie ze względów praktycznych nie jest już dla mnie taki ważny (ponieważ zastosowana została wwym przelotka CK9126), choć z drugiej strony ciekawość i niezaspokojona wiedza nadal są.... :)

Jest szansa, że CK1926 będę miał jeszcze w rękach, więc na wszelki wypadek poszukam w sieci informacji na temat ściągnięcia kodu z tego PICa bez jego demontażu.
  • Poziom 11  
    Witam,

Mam converter EVO-CARK91, i jest na pudełku napisane że działa z telefonami: 3100,3200,6100,6220,6230,6610,6820,7210,7250,7250i
    problem w tym że ja mam 6230i i z nim nie chce działać. Po podłączeniu jest ładowanie ale również komuniakt że zestaw nie kompatybilny, cz macie jakiś pomysł jak to obejść?
  • Poziom 11  
    A tak sobie myśle, czy jeżeli podłączyć by zestaw słuchawkowy do Nokii np. 9500 i go troszkę rozebrać, to można bez problemu podciągnąć przewód do mikrofonu, tak samo przycisk można gdzieś podłączyć, pozostaje kwestia głośnika, tutaj trzeba by aby stary cark-91 posłużył tylko jako wzmacniacz... czy sie da pojęcia nie mam, ale jutro wypnę go z samochodu i pokombinuje, jak cos spalę tez sie pochwale ;) no oczywiście jeszcze trzebaby cos poradzić na to żeby gdzieś był wysyłany sygnał do mute radia, ale to chyba nie będzie problemem..., co najwyżej po skończonej rozmowie trzeba będzie sie pofatygować i wcisnąć przycisk mute, jednak wciśniecie tego przycisku zamiast wydawania 150 pln za konwerter może sie opłacać... ;)
  • Poziom 43  
    Obawiam się że rozumujesz kategorią starej Nokii 5110 gdzie po oprności obciążenie rozróżniała zestaw słuchawkowy od zestawu samochodowego. Tutaj jest troche to bardziej skomplikowane. Warto byś zerknał na schemat CARKa który jest w serwisówce to Nokii 51xx. Ja zapolowałem na Allegro przez miesiąc i kupiłem oryginał do 6610 w cenie niższej niż zakup konwertera i działa pięknie.

SławeK
  • Poziom 11  
    Ja też dałem sobie spokój z przeróbką.
    Najpier zakupiłem konverter, ale jak się okazało ni zabardzo chciał pracować z moją N6230i, a potem upolowałem org.zestaw za cene konwertera. Teraz wszystko śmiga że hej!
  • Poziom 11  
    No to jesteście w plecy:PP mnie zestaw głośno mówiący kosztował 3 pln, no troche więcej ale pozostałem rzeczy już miałem, tak więc potrzebna jest ładowarka samochodowa, uchwyt i zestaw słuchawkowy i nic więcej!! przykręcamy uchwyt, wpinamy w niego łądowarke, i zestaw słuchawkowy odcinamy samą słuchawke, beda dwa kabelki, ja je podlaczylem pod wejscie w radio, jak nie macie trzeba by kupic jakis glosniczek, wystarczy 2W tylko na 8ohmów z małym wzmacniaczem, jednak w lepszych radiach jest bezposrednio wejscie, a jezeli chodzi o wyciszenie radia to przy ustawieniu w radiu na "mute low" podlaczamy pod mute w radio jeden z kabelków który szedł do słuchaweczki, pozostaje jeszcze ukrycie mikrofonu, albo podłączenie jakiegoś innego, podejrzeam ze cany są również smieszne... tak wiec jakby ktos chcial wszystko kupowac to wyjdzie jakies 10 pln ladowarka 3pln zestaw sluchawkowy 10pln mikrofon no i uchwyt tutaj cen nie znam... ja kupiłem do 9500 oryginalny za 65pln... ale mysle ze podróbki są tansze... działa pierwsza klasa, jak ktoś z lodzi moge pokazać :))
  • Poziom 21  
    Czy ma ktoś może rozpiskę podpięcia w/w zestawu do auta chodzi mi o przewody z kostką co do czego?Pozdrawiam.

Temat już nieaktualny.

• Poziom 17  
    czy ma ktoś konwerter CK9126 ? problem w tym ze po wymianie wtyczki nie dziala mi glosnik - tzn dziala ale bardzo, bardzo cicho i nie wiem czy uszkodzeniu ulegl konwerter czy pozajączkowały mi się kolory na wtycze. zapisałem tak:

czerwony+ rózowy
    =
    czarny + bialy
    zolty
    -
    -
    -
    -
    niebieski
    fioletowy
    zielony
    szary
    pomaranczowy
    -
    -
    =

nie wiem, mozliwe ze przed rozebraniem zle spisalem kolorki bo kilka razy sprawdzalem i polutowalem wg. rozpiski