Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własne wykonanie wytwornicy dymu ze złomu.

Adrian_C 13 Lis 2016 21:10 8382 13
  • Własne wykonanie wytwornicy dymu ze złomu.
    Witam
    Chcę pokazać dymiarkę, wykonałem ją z pozostałości z różnych gratów.

Piec to kapilara 2 mm zwinięta w sprężynę i zalana aluminium. Grzałka została wyjęta z starej maszyny wtryskowej,
    tak jak i sterownik, do tego przekaźnik 16A do zasilania grzałki, jeszcze dwa stare zasilacze; jeden do pompki, drugi do zasilania przekaźnika.

Zbiornik na płyn to pojemnik na płyn do spryskiwaczy, pozostałość po starym samochodzie. Obudowa jest ze starego prostownika.

Po załączeniu grzałka nagrzewa piec do 200*C w około 3 minuty, potem sterownik załącza zasilanie do pompki i przyciskiem chwilowym załączam pompkę.
    Dym można puszczać około 5 minut, temperatura spada o około 5*C i sterownik ponownie włącza zasilanie na grzałkę.

Własne wykonanie wytwornicy dymu ze złomu. Własne wykonanie wytwornicy dymu ze złomu. Własne wykonanie wytwornicy dymu ze złomu.

Koszty były zerowe, bo wszytko, co użyłem to jakieś pozostałości po czymś :)

Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 13 Lis 2016 21:27
    szymon122
    Poziom 37  

Adrian_C napisał:
    grzakła została wyjęta z starej maszyny wtryskowej

Jakiej maszyny? Co ona wtryskiwała?
    Niestety wykonanie beznadziejne - luźne kable, pełno termogluta, zasilacz bez obudowy, pamiętaj, że tam masz 230Vac/320Vdc, również na radiatorach. Wystarczy, że któryś się się dotknie obudowy bo termoglut się roztopił bo obudowa się nagrzała i porazisz kogoś kto się tego dotknie!
    Maszyna ta jest niebezpieczna dla osób w pobliżu!

• #3 13 Lis 2016 22:28
    Adrian_C
    Poziom 17  

Te zdjęcia są jeszcze z fazy testowej, jutro wrzucę zdjęcia. Dziś miałem tylko takie zdjęcia, wszytko jest zakryte i nie ma kabli luźnych...

Maszyna to wtryskarka do produkcji opakowań.

• #6 15 Lis 2016 09:09
    andrzejek23
    Poziom 18  

Zasilasz to dwuprzewodowo (L+N), a obudowa jest metalowa. Chcesz zginąć albo kogoś zabić?
    + za inwencję twórczą i wkład pracy, ale uzupełnij wiedzę i popraw, żeby to urządzenie było bezpieczne.

• #7 15 Lis 2016 17:09
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A gdzie zbiornik na płyn?

• #8 15 Lis 2016 20:14
    Adrian_C
    Poziom 17  

Piec jest odizolowany do końca tygodnia postaram się wrzucić lepsze(nowe po przebudowie) zdjęcia.. zbiornik jest zewnętrzny podłączany przez szybko złączkę

• #9 15 Lis 2016 21:42
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Adrian_C napisał:
    zbiornik jest zewnętrzny podłączany przez szybko złączkę

Wygodne to to nie jest raczej. Zwłaszcza gdy trzeba na szybko przestawić/przenieść...
    Adrian_C napisał:
    Piec jest odizolowany
    Odizolowany, czy nie - zasilanie musi być z zerem ochronnym.
    Jak możesz daj zdjęcia jak dymi.

• #10 16 Lis 2016 09:43
    adambyw
    Moderator Akustyka

398216 Usunięty napisał:
    Odizolowany, czy nie - zasilanie musi być z zerem ochronnym.

Tu koledzy mają rację. Izolacja może sprawdzać się podczas normalnej pracy, ale weź pod uwagę że urządzenie pracuje z płynem który jest na bazie wody (70-85%). W razie wycieku może spowodować przebicie na obudowę.
    Adrian zrobiłeś urządzenie o klasie 0 ochronności, którą norma dopuszcza do użytkowania w przypadku braku jednoczesnego kontaktu człowieka z urządzeniem oraz potencjałem ziemi.
    W przypadku dymiarki jest konieczność zastosowania dodatkowej ochrony, przez uziemienie.

• #11 16 Lis 2016 18:14
    eMeFx
    Poziom 8  

Kocham jak udajecie profesjonalnych elektryków upominając kogoś kto nie użył PE :D. Polecam poczytać trochę nt. uziomu, oraz powiedzcie mi jak to jest że często są np. metalowe wieże z wtykami EURO, zapewniające 2 klasę ochronności ? (L+N).
    Jeśli nie ma się czego czepić to warto czepić się byle czego byleby poudawać profesjonalistę. :)
    Cała wytwornica to radosna twórczość, ale została wykonana z elementów z odzysku, bez używania części ze sklepu, to mi się podoba i oby tak dalej.
    Powyższymi opiniami się nie przejmuj, część z tych ludzi cieszy się z wbicia gwoździa, czy umieszczenie kołka rozporowego w ścianie pod obrazek. ;)

• #12 16 Lis 2016 18:36
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

...do czasu aż na imprezie kogoś zabije - nie da się upilnować ludzi po alkoholu, tym bardziej jak widzą coś ciekawego!!! Wtedy jedyną rozrywką będzie wbijanie gwoździ w więziennym warsztacie :( Sam raz w życiu wziąłem strobo z odsłoniętą lampą na domówkę i więcej się stresowałem niż było z tego frajdy.

A tak oprócz tego, to fajna konstrukcja, sam bym z chęcią popełnił.

• #13 16 Lis 2016 18:47
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

eMeFx - Kolega taki beztroski tylko w stosunku do innych, czy do siebie też? Sam jak nie masz obaw i zrobisz coś podobnego (Metalowa obudowa, temperatura rzędu 200*C wewnątrz a sama obudowa po kilku godzinach ok. 60*C, ciecz przewodząca i możliwe - kto miał kiedyś maszynę do dymu ten wie- nieszczelności) - będziesz odpowiadał. I wtedy możne się w bolesny sposób okazać (oby nie) czy taki "zbytek" jak zero ochronne jest czy nie jest potrzebny.

• #14 28 Lis 2016 09:56
    marek majchrzak
    Poziom 19  

Mam pytanie:
    Czy nie da się użyć jako elementu grzejnego grzałki z odkurzacza parowego, bo mam taki z odzysku.
    Oczywiście po uprzedniej wymianie termostyku na wyższą temperaturę rozłączania grzałki.
    Drugim ciekawym zagadnieniem było by zastosowanie pompowtrysku podającego impulsowo ciecz np. od starego webasto (też z od zysku).
    Eliminuje to problem cofania się wytworzonej pary w kierunku zbiorniczka.