Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz symetryczny regulowany Praktyczny Elektronik 11,12/1996 Czy są błędy?

1996arek 13 Nov 2016 22:53 1503 4
    1996arek
    Level 20  
    Chciałbym złożyć sobie ten zasilacz (dokumentacja w załączniku). Widziałem, że w tym roku tutaj ktoś go wykonał. W temacie nie pisał, że są jakieś błędy. Zapytałem czy udostępni mi archiwalne numery gazety. Dostałem ja na PW. Wtedy też napisał, że na schemacie są błędy. Napisał
    wrote:
    a tak przy okazji na schemacie w PE jest błąd tylko trzeba go znaleźć.
    Jak się potrudzisz i zaprojektujesz swoją pcb to go znajdziesz. Jak skopiujesz moje płytki lub te z PE to pewnie nie.

Nie umiałem i dalej nie umiem znaleźć błędu. Na koniec napisał mi to:
    wrote:
    Popatrz na schemat z PE 11/96, szczególnie na układ z nóżkami 12,13,14 w gałęzi dodatniej zasilacza i na analogiczny wzmacniacz w gałęzi ujemnej.

Czy pomoże mi ktoś i powie czy schemat jest poprawny czy nie?
    1996arek
    Level 20  
    @Zygaqra Te widziałem.Zapomniałem napisać. Pytałem tamtego, to mnie wyśmiał. Potem mi napisał, że podobno coś ze wzmacniaczami operacyjnymi jest źle.

PS. Trzeba dawać punkty za ten plik? Ktoś napisał, że trzeba, a ustawiałem, żeby nie było.
  • Helpful post
    goldi74
    Level 43  
    Punktów nie pobiera za plik. Na schemacie są zamienione miejscami opisy nóżek wzmacniacza US3C TL084 (wejścia + i -). Ale numery wyprowadzeń już się zgadzają, więc chyb nie tu tkwi błąd. Ewentualnie gdy wejścia + i - są podłączone prawidłowo z racji pomiaru napięcia ujemnego, to wtedy numery wyprowadzeń 2 i 3 będą zamienione ze sobą.
    1996arek
    Level 20  
    goldi74 wrote:
    Punktów nie pobiera za plik. Na schemacie są zamienione miejscami opisy nóżek wzmacniacza US3C TL084 (wejścia + i -). Ale numery wyprowadzeń już się zgadzają, więc chyb nie tu tkwi błąd. Ewentualnie gdy wejścia + i - są podłączone prawidłowo z racji pomiaru napięcia ujemnego, to wtedy numery wyprowadzeń 2 i 3 będą zamienione ze sobą.

W części ujemnej tak. W części dodatniej zaś 12 i 13, o których pisał są niby dobrze.

Jak piszesz są zamienione + z -, ale w części ujemnej. Ciekawe czemu pisał o dodatniej.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Wstawiam pomoc dla chcących zrobić swój zasilacz. Płytka z gazety wg autora tematu z linku jest dobrze.

Zasilacz symetryczny regulowany Praktyczny Elektronik 11,12/1996 Czy są błędy?