Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa stacjonarnego miernika prędkości z wyświetlaczem.

Raf_Tech 14 Lis 2016 14:50 591 6
  • #1 14 Lis 2016 14:50
    Raf_Tech
    Poziom 2  

Tak jak w temacie. Muszę zbudować takie urządzenie. Mam kilka koncepcji, ale nie wiem jak to sprawdzi się w praktyce wszystko. Całe urządzenie ma być jak najtańsze oraz stacjonarne.
    Myślałem o tym, żeby wykorzystać coś gotowego i dołączyć do tego jakiś układ sterujący, żeby wszystko działało automatycznie.

Np: gotowy radar bushnell speedster 3 do którego można dokupić spory wyświetlacz LCD

Również wykorzystanie najtańszego czujnika mikrofal HB100 i podłączenie go do jakiegoś uC (zapewne jakaś Atmega). Tutaj pozostaje kwestia wyświetlacza oraz zasięg modułu, ale skłaniam się do tej koncepcji najbardziej.

3 koncepcja to wykorzystanie gotowego dalmierza podłączonego również pod jakiś kontroler, ale tutaj jest kilka problemów. Mianowicie samo światło lasera jest widoczne oraz niebezpieczne a nigdy nie wiadomo komu się zachce patrzeć prosto w emitowany promień oraz jak zmierzyć dwie odległości pojazdu w stacjonarnym radarze bez żadnego ruchu urządzenia.

4 koncepcja na zasadzie bramki najazdowej, ale tutaj też problemem jest kwestia rozmieszczania urządzenia w kilku punktach w przestrzeni a co za tym idzie również zasilania tego.

Wszelkie sugestie, usprawnienia, propozycje, inne pomysły mile widziane.

P.S. Jest to mój pierwszy post i mam nadzieję, że w piszę w odpowiednim dziale ;)

0 6
  • #2 14 Lis 2016 16:51
    szymon122
    Poziom 37  

Zacznij od odpowiedzi czego prędkość chcesz mierzyć.

0
  • #3 14 Lis 2016 19:20
    Raf_Tech
    Poziom 2  

Nie napisałem faktycznie. Prędkość pojazdu na drodze. Samochód, motocykl, ciężarówka. Samo urządzenie będzie stało przy drodze i wyświetlało prędkość pojazdu czysto informacyjnie na wyświetlaczu.

0
  • #4 14 Lis 2016 19:53
    vodiczka
    Poziom 42  

Raf_Tech napisał:
    Samo urządzenie będzie stało przy drodze i wyświetlało prędkość pojazdu czysto informacyjnie na wyświetlaczu.
    Okazyjnie kupujesz stacjonarny fotoradar od straży miejskiej, zabroniono im użytkowania i nie bardzo wiedzą co z nimi zrobić :)

1
  • #5 14 Lis 2016 20:24
    TvWidget
    Poziom 31  

W przypadku urządzeń pomiarowych nie tylko istotne jest co się chce mierzyć ale również w jakim zakresie i z jaką dokładnością.

0
  • #6 15 Lis 2016 07:39
    crobe
    Poziom 17  

Do Arduino są moduły z radarem dopplera, potrafią mierzyć prędkość.

0
  • #7 15 Lis 2016 20:40
    Raf_Tech
    Poziom 2  

vodiczka napisał:
    Raf_Tech napisał:
    Samo urządzenie będzie stało przy drodze i wyświetlało prędkość pojazdu czysto informacyjnie na wyświetlaczu.
    Okazyjnie kupujesz stacjonarny fotoradar od straży miejskiej, zabroniono im użytkowania i nie bardzo wiedzą co z nimi zrobić :)

Wszystko fajnie tylko cena za pewne zabójcza za taki sprzęt po drugie jak wyciągnąć z tego samą aparaturę pomiarową i podłączyć to pod inny układ sprzęgnięty z dużym wyświetlaczem?

Jeśli chodzi o precyzję, błąd pomiaru może być do +/- 5 km/h. Odległość pomiaru w ruchu miejskim, w którym taki pomiar miałby się odbywać, do 100 m byłby wystarczający. Ok HB100 działa do max 20, ale tak jak mówiłem dane na wyświetlacz zawsze można przesłać bezprzewodowo.

crobe napisał:
    Do Arduino są moduły z radarem dopplera potrafią mierzyć prędkość .

Właśnie ten moduł co podałem HB100 jest kompatybilny z Arduino i ma gotowe biblioteki.

0